Przejdź do zawartości

Biologia śmierci

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Biologia śmierci (ang. The Biology of Death) – książka popularnonaukowa Watsona Lyalla wydana po raz pierwszy w 1974 roku. Tłum. Maria Streszewska.

  • Bakterie zdają się być wręcz nieśmiertelne. Po osiągnięciu optymalnej wielkości, co może trwać zaledwie dwadzieścia minut, dzielą się, a następnie dwa nowo powstałe organizmy odżywiają się, rosną i ponownie ulegają podziałowi. W idealnych warunkach, w których Żadna z bakterii nie padłaby ofiarą wirusów czy też białych ciałek krwi, mogłyby Żyć wiecznie: Nie znają one śmierci ze starości i nie występują w postaci martwej, chyba że ulegają one celowemu zniszczeniu.
  • Szczątki organizmów żywych ciągle jeszcze zawierają ślady życia i być może powinny być traktowane jako jego część.
  • Życie polega na śmierci. Wszyscy zawdzięczamy swe istnienie nie tylko komórkom, które oddzielają nas od świata zewnętrznego, lecz również całym armiom innych komórek, które regularnie poświęcają swe życie w wewnętrznych bojach staczanych ku większej chwale całego organizmu.
  • Życie żywi się życiem i w ten sposób tworzy się pewien cykliczny efekt, w którym atomy tworzące jakąś określoną część żywej materii mogą w nieskończoność przechodzić z jednej żywej formy w drugą.

Zobacz też: