Przejdź do zawartości

Bernhard Schlink

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Bernhard Schlink (2018)

Bernhard Schlink (ur. 1944) – niemiecki profesor nauk prawnych oraz powieściopisarz.

Coraz dalej od miłości (2010)[edytuj]

(niem. Liebesfluchten; tłum. Marta Szafrańska-Brandt)

  • Czasem się zastanawiał, co jest gorsze: czy to, że ten, kogo kochasz, z kim innym jest inna osobą, czy tez że właśnie jest taki, jakim go znasz. A może jedno i drugie było jednakowo złe? Ponieważ tak czy owak z czego cię… okradano – z tego, co ci się należało, i z tego, co ci się należeć powinno? Czuł się jak człowiek dotknięty chorobą – on także się budzi i dopiero po chwili uświadamia sobie, że jest chory.
  • (…) życie zaksięgowuje decyzje podjęte tak samo jak nie podjęte.

Lektor (1995)[edytuj]

(niem. Der Vorleser; tłum. Karolina Niedenthal)

  • Bałem się: dotyku, całowania, tego, że jej się nie spodobam, że jej nie wystarczę. Ale gdy trzymaliśmy się w objęciach i czułem jej zapach, ciepło i siłę, wszystko stało się oczywiste.
  • Nie czułem ulgi, jakiej mógłby doznać ktoś, kto już na coś zdecydował i najpierw ma mdłości, bo obawia się konsekwencji, a potem się cieszy, że zrealizował postanowienie i zdołał ich uniknąć. Nie byłem także rozczarowany. Byłem zdecydowany ją zobaczyć i czekać, aż przyjdzie.
  • Przez cały czas próbowałem o niej nie myśleć. Ale nie było niczego, co mogłoby mnie zająć, przyciągnąć moją uwagę.
  • Uwodziła mnie, ale nie biustem, nie pupą czy nogami. Uwodzenie było zaproszeniem, żeby we wnętrzu jej ciała zapomnieć o całym świecie.