Bernard Uchmański

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bernard Uchmański (1936–1995) – polski taternik, himalaista i grotołaz, działacz na rzecz upośledzonych dzieci.

  • Czym w alpiniźmie powierzchniowym jest osiągnięcie dziewiczego szczytu, tym w alpi­niźmie podziemnym jest zejście do najniższe­go punktu nieznanej jaskini. Jest to uprasz­czanie, ale na pewno są tu duże analogie. Nie sposób ustalić hierarchii wzajemnej waż­ności i rangi wypraw wysokogórskich i pod­ziemnych. Mimo podobieństwa sprzętu wspinaczkowego, podobnych zasad asekuracji, po­dobnej organizacji, występują zasadnicze róż­nice w specyfice warunków poruszania się na powierzchni i pod ziemią.
  • Jednym z powodów jest uprzedzenie ludzi do zamkniętych przestrzeni i do ciemności. Uprzedzenie, mówię to z całą odpowiedzialnością, niesłuszne i zmieniające się szybko w sympatię po zetknięciu się z jaskiniami.

O Bernardzie Uchmańskim[edytuj]

  • Benek był człowiekiem o wyjątkowej osobowości: wrażliwy, niezawodny i niezwykle skromny. Jego spokój i siła wewnętrzna wypływająca z głębokiej wiary przyciągała ludzi. Umiał czynić ich lepszymi, pomagać najsłabszym upośledzonym. (...) Z potrzeby służenia innym ostatnie 15 lat życia poświęcił niemal bez reszty dzieciom niepełnosprawnym umysłowo, działając w ruchu „Wiara i światło".