Przejdź do zawartości

Berghof

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Eva Braun i Adolf Hitler ze swoimi psami, Berghof 1942

Berghof – w latach 1936–1945 dom i jednocześnie oficjalna rezydencja Adolfa Hitlera w języku potocznym nazywana „Górą”, położona na stoku Obersalzbergu w Alpach Salzburskich w pobliżu Berchtesgaden w Niemczech.

  • Górska siedziba Hitlera była niefunkcjonalna i stanowiła przedmiot kpin Speera, który szydził, że przy północnym wietrze w salonie z wielkim oknem śmierdzi benzyną, ponieważ Hitler umieścił go, niczym czwartorzędny student architektury, nad garażem.
  • Pojawiłam się tam jesienią roku 1943. To była duża zmiana dla mnie – w rezy­dencji Hitlera panował wojskowy dryl, wszę­dzie kręcili się mundurowi. Ale pomyślałam, że na pewno się do tego przyzwyczaję. Od początku musiałam się trzymać żelaznej zasa­dy: nic, co w tym domu zostało powiedziane, nie może wyjść poza mury. Inaczej – ciężka kara. Tylko słuchać, nic nie mówić, nic nie wynosić na zewnątrz. Nie można było o nic pytać. Wszyscy żyliśmy w atmosferze pew­nego strachu.
    • Autor: Elisabeth Kalhammer
    • Źródło: Michaela Hessenberger, Bałam się spotkania z Hitlerem (wywiad z Elisabeth Kalhammer), „Focus Historia” nr 10 (90)/2014 (październik), s. 54.