Przejdź do zawartości

Balcerowicz musi odejść

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
 • Balcerowicz musi odejść
  • Opis: to jeden z najpopularniejszych sloganów politycznych III Rzeczypospolitej, jednoczących przeciwników tej postaci reform gospodarczych, z którą kojarzony jest Leszek Balcerowicz.
   Leszek Balcerowicz, jako wicepremier i minister finansów w trzech rządach oraz prezes Narodowego Banku Polskiego, jest najbardziej prominentną postacią przemian gospodarczych, jakie zaszły po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku. Osoby krytyczne wobec kierunku i nadmiernego tempa tych przemian, a w szczególności wobec ich konsekwencji oraz różnego rodzaju wypaczeń towarzyszących tym przemianom, używają hasła Balcerowicz musi odejść w znaczeniu nie tyle opozycji wobec osoby Leszka Balcerowicza, ile właśnie charakteru tych transformacji. Niewykluczone, że używający hasła nie wiedzieli nawet, kim był Balcerowicz, gdyż mówiono tak nawet wtedy, gdy ten nie pełnił żadnych funkcji państwowych.
   Slogan ten stał się m.in. jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek partii Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej przewodniczącego Andrzeja Leppera, dla którego tradycją stało się kończenie tym sloganem każdej wypowiedzi sejmowej.
 • Balcerowicz musi zostać
  • Opis: hasło będące odpowiedzią na slogan Andrzeja Leppera, min. pod takim hasłem „Gazeta Wyborcza” zbierała w marcu 2006 podpisy pod listem poparcia dla Leszka Balcerowicza
 • Balcerowicz musi zostać. Odejść musi Andrzej Lepper!
 • Panowie, to też takie hasło... Wcale nie musi odchodzić, on dobrze wykonuje to, co mu każe ustawa. Na jego miejscu każdy ekonomista robiłby to samo.

Zobacz też: