Augustyn Wróblewski
Wygląd
Augustyn Wróblewski (1866–po 1918) – krakowski anarchista, biochemik, redaktor pisma „Sprawa Robotnicza”.
Anarchista z rozpaczy. Wybór pism
[edytuj](wyd. Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2011)
- Bo zaiste: jedna tylko powinna być owczarnia, bez pasterza…
- Źródło: s. 47.
- Ludzie!
Uwierzcie w człowieka!
Uwierzcie w Boskość Człowieka!
Ukochajcie Człowieka w sobie i w innych ponad wszystko!- Źródło: s. 46.
- Lud Polski, okpiwany przez wieki, zmuszony do czołgania się u stóp wrogów, duchowo przez kler paraliżowany, staje się naprawdę nie narodem we swej ziemi, ale obojętnym, tułaczem, niemającym już nic do stracenia.
- Źródło: s. 34.
- Straszny, jak lawina szerzący się zwyczaj odurzania się, narkotyzowania się zniszczył już niejeden naród, zniszczył tak dalece, iż one się już podnieść nie mogą.
- Źródło: s. 373.
Inne
[edytuj]- Każdy człowiek zdrowo myślący staje się anarchistą.
- Źródło: Nadużycia policyi krakowskiej, „Sprawa Robotnicza: Organ Syndykalistów-Rewolucyjnych”, Kraków 1913, nr 12/3, s. 4.
- Moralność anarchistyczna opiera się na miłość wszechludzkiej, ale pierwszem przykazaniem naszem jest: nie pozwalaj na krzywdzenie siebie i nie krzywdź innych. Dążymy do naszego celu drogą miłości, jak Tołstoj, gdy zaś te środki się wyczerpią, dążymy drogą przekonywania, rozumu, jak Kropotkin, gdy i to nie pomoże musimy walczyć rewolucyjnie, jak Bakunin, gdy zaś strąceni jesteśmy na dno rozpaczy, wtedy mamy prawo iść za Mostem.
- Opis: tekst nie podpisany, jednak według wszelkiego prawdopodobieństwa jego autorem jest właśnie Wróblewski. Johann Most to niemiecko-amerykański anarchista, który uważał, że zmianę ustroju anarchiści mogą wywalczyć jedynie na drodze rewolucyjnej przemocy.
- Źródło: Moralność anarchistyczna, „Sprawa Robotnicza: Organ Syndykalistów-Rewolucyjnych”, Kraków 1913, nr 10, s. 4.