Przejdź do zawartości

Archibald Wavell

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Archibald Wavell

Sir Archibald Percival Wavell, 1 hrabia Wavell (1883–1950) – brytyjski dowódca wojskowy, marszałek polny, dowódca sił Armii Brytyjskiej na Bliskim Wschodzie i w Azji podczas II wojny światowej, gubernator generalny i wicekról Indii (1943–1947).

  • Głód w Bengalu był jedną z największych tragedii, jaka spadła na ludzi pod panowaniem brytyjskim. Utrata dobrego imienia imperium, zarówno wśród Hindusów, jak i obcokrajowców, jest trudna do zniesienia.
    • Opis: od października 1942 do października 1943 w Indiach zmarło z głodu od 4 do 5 milionów osób z powodu celowego gromadzenia zapasów, aby nie wpadły w ręce ewentualnych wrogów, przez Huseyna Shaheeda Suhrawadry’ego.
    • Źródło: Stephen Weir, Najgorsze decyzje w historii świata. Okoliczności, sprawcy, konsekwencje, tłum. Dariusz Kuwik, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2008, ISBN 9788324515813, s. 148.
  • Najlepszy żołnierz ma w sobie trochę złośliwości.
    • Źródło: Nigel Cawthorne, Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2014, s. 164.
  • Rommel był wojskowym fenomenem; ludzie tak odważni i śmiali uchodzą z życiem jedynie w wyjątkowych wypadkach. Na polu walki był równie dzielny jak Ney, ale z większym namysłem, równie napastliwy jak Murat, ale z większą rozwagą, jako taktyk był równie opanowany i szybki jak Wellington. Każdy kto pozna tę historię (…) uzna w nim wybitną postać i wielkiego żołnierza: Wśród niewielu wybrańców; Wśród niezwykle dzielnych, bardzo prawdziwego.