Apocalypto

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Apocalypto – film fabularny, produkcji USA z 2006 roku, w reżyserii Mela Gibsona. Autorem scenariusza są Farhad Safinia i Mel Gibson.

 • Nie ma ucieczki od przeznaczenia.
  • Opis: slogan reklamowy
 • Wielką cywilizację można pokonać od zewnątrz, dopiero gdy ulega rozkładowi od wewnątrz.

Wypowiedzi postaci[edytuj]

 • Boisz się mnie. I powinieneś. Jak wszyscy, którzy są nikczemni. Chcesz wiedzieć jak umrzesz? Nadchodzi święty czas. Strzeżcie się mroku dnia. Strzeżcie się człowieka, który przyprowadzi jaguara. Odrodzi się z błota i ziemi. Ten, do którego was zaprowadzi, rozpędzi niebo i zniszczy ziemię. Ciebie też zgładzi i zniszczy twój świat. Jest już wśród nas. Dzień zamieni się w noc, a człowiek-jaguar doprowadzi was do zguby.
  • Postać: Dziewczynka z wyroczni
 • Jestem Łapa Jaguara, syn Krzemiennego Nieba. Przede mną w tych lasach polował mój ojciec. Nazywam się Łapa Jaguara. Jestem łowcą. To mój las. I gdy ja odejdę moi synowie będą w nim polować ze swoimi dziećmi.
  • Postać: Łapa Jaguara
 • Człowiek usiadł samotnie i pogrążył się w smutku. Podeszły do niego zwierzęta i powiedziały: „Nie chcemy, żebyś się smucił. Spełnimy każde twoje życzenie”. Człowiek odparł, że chce mieć dobry wzrok, a sęp na to: „oddam ci swój”. Człowiek powiedział: „chcę być silny”. Jaguar mu odrzekł: „będziesz tak silny jak ja”. Wtedy człowiek powiedział: „chcę poznać wszystkie tajemnice świata”. Wąż odparł: „pokażę ci je”. Tak toczyła się rozmowa ze zwierzętami. I kiedy człowiek otrzymał od nich już wszystkie dary, odszedł. Wtedy sowa powiedziała do zwierząt: „człowiek posiadł całą wiedzę i może wiele dokonać. Napawa mnie to lękiem”. Wtedy odezwał się jeleń: „człowiek ma już wszystko czego potrzebował. Nie będzie się więcej smucił”. Ale sowa odpowiedziała: „Nie. Zobaczyłam w nim otchłań. Głęboką jak głód, którego nigdy nie zaspokoi. Przez to jest smutny i nigdy nie spełni swoich pragnień. Będzie wciąż żądał i brał bez końca. Aż pewnego dnia świat powie «nadszedł mój kres. Nie mam już nic więcej do zaoferowania»”.
  • Postać: Stary Gawędziarz

Dialogi[edytuj]

Krzemienne Niebo: Co widziałeś w ludziach spotkanych w lesie?
Łapa Jaguara: Nie rozumiem.
Krzemienne Niebo: Strach. Głęboki strach. Byli nim zarażeni. Widziałeś? Strach to choroba. Wpełznie do duszy każdego, kto mu się podda. Zmącił już twój spokój. Nie wychowałem cię, żeby patrzeć, jak żyjesz w strachu. Nie wnoś go do naszej wioski.

Siedem: Co to jest?
Łapa Jaguara: Przywiozły ludzi.
Siedem: Powinniśmy pójść do nich?
Łapa Jaguara: Powinniśmy pójść do lasu. Poszukać nowego życia. Choć Żółwi Biegu.
 • Opis: o łodziach konkwistadorów.