Przejdź do zawartości

Anna Politkowska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Anna Politkowska, 2005

Anna Stiepanowna Politkowska (ros. Анна Степановна Политковская, 1958–2006) – niezależna rosyjska dziennikarka, znana ze swego bardzo krytycznego stosunku do administracji Putina oraz wojny w Czeczenii.

  • Ludzie czasem płacą życiem za mówienie głośno tego, co mówią. Mogą nawet zginąć za dostarczenie mi informacji. Nie jestem jedyną osobą w niebezpieczeństwie. Mam na to dowody.
  • Przykład z maja tego roku – przychodzi do mnie człowiek i mówi: „Nasz szef postawił przed nami zadanie: albo ją kupicie, albo zlikwidujcie”. To był jeden z ochroniarzy Kadyrowa.
  • Terroryści, którzy napadli na teatr na moskiewskiej Dubrowce, przyjechali do stolicy z prawdziwymi paszportami, które zamówili i kupili w biurze paszportowym w Samarze. Do Biesłanu po zęby uzbrojona banda przyjechała eskortowana przez milicyjny radiowóz. Nasza propaganda chwali Putina, że zbudował „twardy pion władzy”, sprawnie działający państwowy aparat. A to tylko parawan, za którym funkcjonariusze tego aparatu zbudowali sobie „karmuszki” (dodatkowe źródła dochodów). Nie ma u nas żadnego „pionu władzy”, jest zamęt. W głowach przede wszystkim.