Andrzej Waśko

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Waśko (ur. 1961) – polski literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, badacz romantyzmu.

  • Prywatnie mam wszystko, o czym marzyłem jako młody człowiek. Szczęśliwą rodzinę, dom, pracę, która sprawia mi satysfakcję. Spokojne, wygodne życie. Ale widzę kryzys państwa, który doprowadził do katastrofy smoleńskiej. Widzę powszechny niedostatek i brak perspektyw, emigrację młodzieży. Kłamstwo i manipulacje w mediach. Upadek wszystkiego, co Polacy mają wspólne i co ich łączy: od dróg i torów kolejowych – po świadomość historyczną i kulturę. Widzę rządzących, którzy nie liczą się z ludźmi i ludzi, którzy nie liczą się z państwem. I Polskę, z którą pod rządami PO-PSL nikt się nie liczy w Europie.
  • (...) Wilno jest dla nas tym, czym Stratford – miejsce narodzin Szekspira – dla Anglików. A Mickiewicz tym, kim Goethe dla Niemców. Cela Konrada to miejsce związane z biografią największego z naszych poetów i współtwórcy nowoczesnej polskiej tożsamości oraz z jego arcydziełem. To jedno z duchowych centrów polskiej kultury.

O Andrzeju Waśce[edytuj]

  • Profesor Andrzej Waśko jest specjalistą w zakresie polityki oświatowej. Jego program to solidne nauczanie dla wszystkich, wychowanie patriotyczne i tańsze podręczniki. Wiem, że będzie dobrym posłem z Okręgu Kalisko-Leszczyńskiego i popieram jego kandydaturę.