Andrzej Jeż
Wygląd
Andrzej Jeż (ur. 1963) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy tarnowski w latach 2009–2012, biskup diecezjalny tarnowski od 2012.
- Ta wypowiedź została wygłoszona podczas jednego z kongresów pewnej nacji, nie mogę powiedzieć jakiej, bo tutaj zaraz zaszczuty zostanę ze wszystkich stron.
- Opis: o zacytowanym przez siebie spreparowanym przez antysemitów rzekomym tekście napisanym przez Żydów.
- Źródło: Tarnów. W homilii biskup Jeż cytował fragment „antysemickiej fałszywki” o spisku przeciw Kościołowi, gazeta.pl, 26 kwietnia 2019.
- Zobacz też: antysemityzm
O Andrzeju Jeżu
[edytuj]- Po śmierci Jana Pawła II podobny język, oparty na stereotypach, jest coraz częstszy w polskim Kościele. Jest wypowiadany z dumą, z puszczaniem oka do słuchaczy, którzy ten kod świetnie rozumieją i akceptują.
- Autor: Tomasz Dostatni
- Źródło: O. Dostatni: Proszę biskupa Jeża, by odciął się od antysemickiego cytatu ze swojej homilii, wyborcza.pl, 28 kwietnia 2019.
- Zobacz też: Jan Paweł II
- Użył antysemickiego cytatu, spreparowanego wiele dekad temu, aby stygmatyzować Żydów, przeciwko dzisiejszym rzekomym wrogom księży i Kościoła. I zażartował porozumiewawczo, że nazwy tej nacji nie poda. Uczynił to w katedrze ponad pół wieku po deklaracji II Soboru Watykańskiego „Nostra aetate”, zmieniającej nastawienie Kościoła rzymskokatolickiego do „starszych braci w wierze”, i 33 lata po historycznej wizycie Jana Pawła II w synagodze rzymskiej. Bp Jeż jakby tego nie zauważył, że stosunek jego własnego Kościoła nie polega dziś na szerzeniu nieufności i niechęci do Żydów i że walny udział w tej pozytywnej zmianie miał św. papież Karol Wojtyła.
- Autor: Adam Szostkiewicz
- Źródło: Niech się bp Jeż podkształci z historii własnego Kościoła, polityka.pl, 26 kwietnia 2019.
- Zobacz też: Żydzi