Przejdź do zawartości

Andrzej Bart

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Andrzej Bart (właśc. Andrzej Bart-Sołtysiak; ur. 1951) – polski prozaik, autor filmów dokumentalnych i scenariuszy.

  • Artysta może pracować wszędzie i zawsze będzie sobą. Co prawda poeta ryzykuje tylko swój czas i atrament, a artyście filmowemu ktoś musi powierzyć sporo pieniędzy. Stąd w świecie pracować mogą tylko ci o uznanej pozycji. Aby ją zdobyć, trzeba dać się poznać od dobrej strony w swoim kraju i tu się koło zamyka. Wierzę, że wraz z techniką ułatwiającą kręcenie filmów przybędzie utalentowanej młodzieży.
  • Jestem niechętny kinu czytankowemu. Od tego jest szkoła i mądre filmy oświatowe. Jeżeli patrzymy w przeszłość, to po to, aby wyciągać wnioski, a nie utwierdzać się w swoich uprzedzeniach. Patrzenie na klęski czy rozpamiętywanie krzywd, jakich się doznało od świata czy sąsiadów, uważam za cofające w rozwoju, niepotrzebne. Tak samo zresztą jak upajanie się pojedynczą bitwą, którą się akurat wygrało. Zwłaszcza teraz, kiedy jest wreszcie okazja okrzepnąć i dorównać krajom, które wiedziały o Bogu długo przed nami i budowały katedry kiedyśmy po wsiach ukrywali jeszcze Światowida. Filmy historyczne nie mają usprawiedliwiać naszej biedy, ale wskazywać czy mówić, że w tej biedzie byliśmy dzielni…
  • Natomiast świat, który tworzę swoim bohaterom, jest już tylko moim światem i hiszpański deszcz jest moim deszczem. W Fabryce muchołapek sędzia, czyli Bóg, z pewnym upodobaniem obsługuje w kulisach teatru maszynę wywołującą na scenie grzmoty i burzę. Myślę, że każdy pisarz, nawet ten mizernego talentu, obsługuje taką maszynę.