Amsterdam

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Dom Rembrandta w Amsterdamie

Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna.

 • - Diament jest jeszcze w Amsterdamie - twierdził uparcie van Duren. - Odnajdziemy go.
  "Nie, nie odnajdziecie - z wściekłością pomyślał Cooper. - Ona zamieniła gołębie. Gołąb pocztowy dostarczy diament tam, gdzie sobie życzyła."
  • Autor: Sidney Sheldon, Gdy nadejdzie jutro
  • Zobacz też: diament, gołąb
 • Jest port wielki jak świat, co się zwie Amsterdam
  marynarze od lat pieśni swe nucą tam.
  Jest jak świat wielki port, marynarze w nim śpią
  jak daleki śpi fiord nim szum fal zbudzi go.
 • Odsłonięcie pomnika prostytutki odbyło się w niedzielne słoneczne popołudnie tuż przy kościele Oude Kerk w Amsterdamie. Mała brązowa figurka kobiety opartej o latarnię ma przypominać ludziom o tym zawodzie, podobno najstarszym, a jednak wstydliwym i ignorowanym. Także o niewolnictwie kobiet, wykorzystywaniu seksualnym, demonizowaniu seksu albo bagatelizowaniu problemu. Ale sama uroczystość była radosna. Grała barwna orkiestra dęta, tłumnie stawiły się prostytutki obojga płci oraz przedstawicielki i przedstawiciele ich związku zawodowego. Przyszły też rodziny z dziećmi, ciekawscy, jak ja, i trochę turystów. Rozdawano broszury o bezpiecznym seksie, także w formie bajek dla dzieci. Pod samym kościołem można się było nauczyć na specjalnym urządzeniu, jak właściwie nakładać prezerwatywę.
  • Autor: Olga Tokarczuk, Moment niedźwiedzia, wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2012.
 • Pragmatyczność jest cechą tego miasta i to ona pozwoliła uczynić turystyczną atrakcją dzielnice prostytucji i zalegalizować ludzką potrzebę zmian świadomości, które gdzie indziej zsuwają się w mrok i niedomówienie. Pragmatyzm – to mówienie wprost, nazywanie rzeczy po imieniu, wskazywanie palcem.
Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło AmsterdamWikisłowniku