Altruizm odwzajemniony

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Altruizm odwzajemniony – polega na dokonywaniu aktów altruizmu w sytuacjach, w których prawdopodobieństwo odwzajemnienia pomocy (przez obiekt) i prawdopodobieństwo potrzeby pomocy w przyszłości jest jak największe.

  • Jeśli dane zwierzęta są na tyle inteligentne, że potrafią rozpoznawać przedstawicieli swego gatunku i zapamiętywać, jak zachowali się w przeszłości, to altruizm odwzajemniony może wyewoluować bez abstrakcyjnego, właściwego ludziom rozumienia jego logiki.
    • Autor: Robert Wright, Moralne zwierzę. Dlaczego jesteśmy tacy, a nie inni: Psychologia ewolucyjna a życie codzienne, przek. Hanna Jankowska, wydawnictwo Prószyński i S-ka, ISBN 83-7337-634-8, s. 187.
  • Teoria altruizmu odwzajemnionego zdaje także podstawowy egzamin naukowy: w kategorii elegancji lub oszczędności. Im prostsza teoria i im więcej wyjaśnia złożonych zjawisk, tym jest bardziej "oszczędna".
    • Autor: Robert Wright, Moralne zwierzę. Dlaczego jesteśmy tacy, a nie inni: Psychologia ewolucyjna a życie codzienne, przek. Hanna Jankowska, wydawnictwo Prószyński i S-ka, ISBN 83-7337-634-8, s. 188