Przejdź do zawartości

Alfred Lampe

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Grób Alfreda Lampego na Powązkach;
Warszawa

Alfred Lampe (1900–1943) – polski działacz robotniczy i komunistyczny oraz publicysta żydowskiego pochodzenia.

Myśli o nowej Polsce (1948)[edytuj]

  • Grabarze demokracji w Polsce byli grabarzami wolności i niepodległości. Bojownicy demokracji byli i są bojownikami o wolność i demokrację. Grabarze demokracji w Europie byli grabarzami niepodległości państwowej Polski. Bojownicy demokracji europejskiej byli sprzymierzeńcami i towarzyszami broni niepodległościowców polskich.
  • Nasza granica zachodnia, nasza pozycja nad Bałtykiem z września 1939 r. powinna być zmieniona, powinna być zmieniona na naszą korzyść, na korzyść pokoju ogólnoeuropejskiego. Granica wschodnia Rzeczpospolitej może i musi być łącznikiem a nie przegrodą między nami i naszym wschodnim sąsiadem. Może i musi być źródłem siły, a nie słabości państwa polskiego.
  • Od 150 lat stoi przed Polską zagadnienie jak być współczesnym krajem. Rozwiązanie wczorajszego dnia nie odpowiada dzisiejszemu... Misją naszego pokolenia jest uwspółcześnienie Polski.
  • Podczas tej wojny, której wyrafinowane i zmotoryzowane barbarzyństwo schwyciło ludzkość za gardło – ujawniło się, jak niezbędnymi elementami dalszego rozwoju Europy i świata jest i miłość i nienawiść, wola życia i pogarda śmierci. Miłość wolność i nienawiść do wroga. Wola życia pełnowartościowego i pogarda śmierci w walce o najwyższe wartości życia. Bez tego cywilizacji grozi zagłada.
  • Polsce potrzebna jest własna droga rozwojowa.