Aleksander Karadziordziewić

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Aleksander Karadziordziewić (2010)

Aleksander Karadziordziewić (ur. 1945) – ostatni następca tronu Jugosławii.

  • Jestem stanowczo przekonany o korzyściach płynących z monarchii konstytucyjnej w Serbii. Potrzebujemy stabilności, jedności i ciągłości. Argumenty za tym przemawiające można ujrzeć wszędzie. Rozejrzyj się, a jeśli miałeś na to nadzieję i o to walczyłeś, to jesteś szczęśliwym człowiekiem, czego ci gratuluję! Ale spojrzyj znowu i zobacz ilu ludzi czuje to samo. Obawiam się, że nie zobaczysz ich zbyt wielu.
  • Ludzie są już nieco zmęczeni polityką. Chcą zająć się swoim życiem. Chcą mieć pracę, sprawny system opieki socjalnej i zdrowotnej, emerytury itd. Myślę, że monarchia pozwoliłaby odciąć się od politycznej retoryki i pozwoliła politykom – premierowi i jego gabinetowi – zająć się rządzeniem krajem.
  • (…) muszę powiedzieć: nie jestem ani u władzy, ani w opozycji! Przyszłość opiera się na historii! Przyszłość bez historii jest jak dom bez fundamentów!
  • Przyjmujemy każdego w naszym Pałacu. Każdy może przybyć, by nas odwiedzić. Kochamy spotykać się z ludźmi, młodszymi i starszymi, emerytami itd. Sądzę, że jest potrzebny element, który złączy wszystkich. Biały Pałac powinien być centrum kultury, historii, a rząd może używać go do przyjmowania głów państw, ale najpierw wymaga to pewnej pracy.
  • Przyszłość w ramach Unii Europejskiej jest ważna dla całego regionu i nikt nie chce, aby Serbia była ostatnim krajem, który wstąpi do Unii. Myślę, że członkostwo może pomóc nam osiągnąć bardzo wiele dla naszego kraju i jego obywateli, zgodnie z korzyściami, jakimi członkowie UE już się cieszą.