Przejdź do zawartości

Albin Małysiak

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Pomnik Albina Małysiaka w Parku Jordana w Krakowie

Albin Małysiak (1917–2011) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski w latach 1970–1993.

  • Na tej głębokiej wierze w Boga budował w swoim życiu wszystko. Każde działanie wynikało z jego przekonania o istnieniu Boga i że ten Bóg jest tu na ziemi przy nas. I jeszcze jedna rzecz, jedna cnota, która zawsze się przebijała. Była to jego dobroć do każdego człowieka. Ojciec Święty zawsze był przeciwnikiem zła i potępiał je, choć bardzo kulturalnie. Jednocześnie, będąc przeciwnikiem zła, nie był przeciwnikiem człowieka. Każdemu z kim się spotykał miał w zanadrzu coś dobrego do powiedzenia.
  • Prawie wszyscy o tym wiedzą, że polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii. Nadto w porównaniu z innymi narodami tych kolęd mamy najwięcej (...) zawierają w sobie również głębię teologiczną, ponieważ zawarte są w nich trzy podstawowe prawdy: Jezus jest prawdziwym Bogiem, jest prawdziwym człowiekiem, jego matką jest Maryja Dziewica.

O Albinie Małysiaku[edytuj]

  • Pamiętam też, że w czasie pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny wyszedł na dach budynku i stamtąd machał Ojcu Świętemu, znajdującemu się na pokładzie samolotu lecącego do Warszawy. To był nietuzinkowy człowiek, o nieprzewidywalnych pomysłach i wspaniałym poczuciu humoru.