Przejdź do zawartości

Akwarium (film)

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Akwarium – film produkcji polsko-niemiecko-ukraińskiej z 1995 (premiera w 1996) na podstawie powieści Wiktora Suworowa o tym samym tytule, dramat sensacyjny, polityczny, psychologiczny i szpiegowski; reż. Antoni Krauze, scenariusz: Antoni Krauze i Jan Purzycki,

O Akwarium[edytuj]

  • Mój film nie jest wielkim widowiskiem. Robiliśmy go skromnymi środkami. To raczej dramat psychologiczny, moralne rozliczenie z systemem. Niewiele ma wspólnego z Jamesem Bondem.
  • Oparta na autobiografii byłego agenta radzieckiego opowieść o świecie wywiadu, w którym nie liczą się żadne normy moralne ani więzi międzyludzkie. W stosunku do oryginału zatracono jednak autentyzm i szczerość wypowiedzi, pozostała tylko kolejna szpiegowska historyjka.
    • Autor: Grzegorz Pieńkowski, Akwarium w: Agnieszka Czechowska, Joanna Piątek, Waldemar Piątek, Grzegorz Pieńkowski, Jerzy Semilski, Jan Słodowski, Renata Wąsowska, Adam Wyżyński, Donata Zielińska, Leksykon polskich filmów fabularnych, Wydawnictwo Wiedza i Życie, Warszawa 1997, ISBN 83-7184-928-1, s. 17.