Przejdź do zawartości

Adam Bujak

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Adam Bujak (2011)

Adam Bujak (ur. 1942) – polski fotograf.

  • (…) dla mnie śmierć jest tym najpiękniejszym akcentem w życiu. Ja jestem w wieku poborowym, nie ma dla mnie znaczenia, jeżeliby było takie natchnienie od Pana Boga, że jutro Adamie Bujaku, odchodzisz z tego świata, to powiedziałbym: „bardzo dobrze”. Tak ma się stać widocznie. Chciałbym, aby ta śmierć, która przyjdzie na mnie, przyszła w pełnej świadomości. Właśnie Ojciec Święty umierał w pełnej świadomości.
  • Ja nie potrafię być paparazzi, który wykonuje zdjęcia na zlecenie i właściwie nie ma znaczenia czy to dobrze wykadrowane. Liczy się tylko to, co jest na zdjęciu. A trzeba tak zakomponować, żeby odpowiednie światło było, żeby odpowiedni był nastrój, nieraz mgła, nieraz słońce, nieraz takie przejście dnia i nocy z szafirowym niebem.
  • Są nasze oczy, nasz umysł i umiejętnie palec, który wgniata migawkę i robię w tym momencie zdjęcie akurat, a nie w tym. Któryś z kolegów mnie zapytał, mówi: „słuchaj, powiedz mi, co Ty właściwie tutaj fotografujesz? Ja tutaj kompletnie nic nie widzę. A Ty cały czas fotografujesz!”. Na tym to polega, że jeden fotograf to doskonale widzi, a drugi nic nie widzi.