Abdullah Öcalan

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Abdullah Öcalan (1997)

Abdullah Öcalan (znany również jako Serok Apo; ur. 1949) – kurdyjski działacz niepodległościowy i bohater narodowy, lider Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

  • Im silniejsza partycypacja ma miejsce, tym bardziej skuteczny jest dany rodzaj demokracji. Podczas gdy państwo narodowe stoi w opozycji do demokracji, a nawet stanowi jej zaprzeczenie, demokratyczny konfederalizm formuje ciągły proces demokratyczny.
  • W przeciwieństwie do scentralizowanych administracji i biurokratycznego sprawowania władzy konfederalizm proponuje polityczny samorząd, w którym wszelkie tożsamości kulturowe wyrażają się na zebraniach lokalnych, walnych zgromadzeniach i radach. Taka demokracja otwiera przestrzeń polityczną na wszystkie warstwy społeczeństwa i pozwala wyrażać się różnorodnym ugrupowaniom politycznym. Tym sposobem przyczynia się do zwiększenia politycznej integracji społeczeństwa jako całości. Polityka staje się częścią życia codziennego.
  • Wyzwolenie jest niemożliwe bez radykalnej rewolucji kobiet, która zmieni mentalność i życie mężczyzny… Wyzwolona kobieta to wyzwolone społeczeństwo.