Przejdź do zawartości

Łukasz Karwowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Łukasz Karwowski (ur. 1965) – polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

 • Bycie producentem własnego filmu ma, jak wszystko, swoje wady i zalety. Ułatwieniem jest to, że jednoosobowo decyduje się o wszystkim. O każdej kwestii mogłem sam zdecydować, co było oczywiście wielkim luksusem. Jest to też duża odpowiedzialność, gdyż zawsze można podjąć decyzję złą. Wadą czegoś takiego jest również to, że ma się na głowie setki tysięcy spraw, które nie pomagają w myśleniu o istocie filmu. Jednak w tym wypadku, zwłaszcza że był to prosty w realizacji projekt, w którym wzięły udział dobrze i profesjonalnie przygotowane osoby, nie mieliśmy kłopotów z jego zrobieniem. To wszystko poszło nam naprawdę bardzo sprawnie.
  • Źródło: Artur Cichmiński, [1] To film o miłości i jej sile. Rozmowa z Łukaszem Karwowskim, twórcą „Południe-Północ”, stopklatka.pl, 24 stycznia 2007
 • Wcześniej przez rok studiowałem też polonistykę w Toruniu i tylko dlatego żeby nie pójść do wojska. W trakcie okazało się, że były to całkiem ciekawe studia, tak więc rok ten okazał się być dla mnie dość interesującym i ważnym doświadczeniem.
  • Źródło: Artur Cichmiński, [2] To film o miłości i jej sile. Rozmowa z Łukaszem Karwowskim, twórcą „Południe-Północ”, stopklatka.pl, 24 stycznia 2007
 • Napisałem więc (…) nowy scenariusz i natychmiast zrobiliśmy „Południe – Północ”. To też jest film o miłości. Chcę robić filmy o miłości. Bo ona jest najważniejsza w życiu.
  • Źródło: Beata Kęczkowska, [3] Łukasz Karwowski: Chcę robić filmy o miłości, Wyborcza.pl, 4 października 2006]]
 • Byłem w reklamie ponad dziesięć lat. To jest bardzo długo, ale dla młodego reżysera to świetna rzecz. Poligon doświadczalny. Budżety w reklamie są duże, nie ma problemów ze sprzętem, można korzystać z najlepszych technologii, pracować z najlepszymi ludźmi. Kręci się w stołówce, potem z helikoptera w górach, potem na pustyni. Za każdym razem jest to inna sytuacja, a reżyser się jej uczy. Mogę dziś więc o sobie powiedzieć, że mam umiejętności. Nauczyłem się rzemiosła.
  • Źródło: Beata Kęczkowska, [4] Łukasz Karwowski: Chcę robić filmy o miłości, Wyborcza.pl, 4 października 2006
 • Jak się kręci filmy w Hollywood? Zupełnie tak samo jak w Polsce i w każdym innym miejscu. Nie uważam, że Hollywood to wspaniałe miejsce, gdzie powstają wyłącznie niezwykłe filmy. Ale praca tam ma swoje przyjemne strony, co częściowo udało nam się sprawdzić. To niezwykły poziom realizacyjny i ogromna łatwość produkcyjna. No i ludzie, którzy są uprzejmi i mają niezwykłe możliwości, choć czasem nie potrafią powstrzymać pragnienia wpływu na to, co się kręci.
  • Źródło: Łukasz Karwowski, [5] Mówi Łukasz Karwowski – reżyser o filmie, Kultura.onet.pl, 22 lutego 2008