Łukasz Dębski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łukasz Dębski (ur. 1981) – polski kulturoznawca, fotograf, autor artykułów o tematyce filmowej, literackiej, medialnej, społecznej i antropologicznej.

  • Człowieka odróżnia od zwierząt zdolność posługiwania się symbolami, a także istnienie potrzeb innych niż elementarne potrzeby, konieczne do przeżycia organizmu.
    • Źródło: Bóg. Granica. Informacja, „Fraza” 2006, nr 54–55.
  • We współczesnym świecie Zachodu informacja jest wszechobecna i bezcenna. Czas i przestrzeń przestają być dla niej ograniczeniem. Technologia rozwija się dynamicznie, a człowiek w coraz większym stopniu staje się twórcą i władcą świata. To, co niedawno jeszcze stanowiło domenę sił nadprzyrodzonych: pogoda, powodzenie ludzkich działań, reguły działania natury, stwarzanie życia, a nawet kreowanie światów, zostało sprowadzone z niebios na ziemię w postaci deszczu informacji i od tej pory znajduje się pod symboliczną kontrolą człowieka. Bóg ustąpił miejsca i ukrył się na nielicznych obszarach, do których ludzka ręka nadal nie potrafi sięgnąć. Ostateczne zwycięstwo nie wydaje się jednak bliskie. Możliwe bowiem, że jedyne, czego człowiek nigdy się nie dowie, to uzasadnienie swojego istnienia, jego cel. Tym celem dla wielu z nas wciąż pozostaje Bóg.
    • Źródło: Bóg. Granica. Informacja, „Fraza” 2006, nr 54–55.