Feliks Falk
Wygląd
Feliks Falk (ur. 1941) – polski reżyser, scenarzysta, dramatopisarz, autor słuchowisk radiowych, malarz i grafik.
- A mu nadal nie ufam. Mam teorię, że sprzeciwił się swojemu obozowi tylko dlatego, że poczuł się urażony. No bo co, tak nagle zatroszczył się o przyszłość państwa prawa? Na jakiej podstawie możemy tak sądzić? Przecież wszystko, co do tej pory robił Kaczyński, mieściło się także w jego ideologii. W moich oczach prezydent pozostał symbolem koniunkturalizmu, człowiekiem zaślepionym miłością do prezesa. Ale pewnie nadal uznaje Kaczyńskiego za wybitnego polityka i zbawcę. Nie sądzę, by zdołał się z tego wycofać i wypłynąć na własne wody. Został wykreowany z nicości i od początku dał się podporządkować innym.
- Opis: o Andrzeju Dudzie.
- Źródło: Feliks Falk: „Komornik” jest o ludziach, którzy rządzą dziś Polską. Choć wątpię, czy oni to rozumieją, onet.pl, 2 sierpnia 2017
- Zobacz też: Jarosław Kaczyński
- Błaszczak jest kompletnie niesympatyczny. To człowiek bez właściwości, który wiecznie powiela stare schematy. Mówi zawsze to samo i, proszę zauważyć, zwykle prymitywnym językiem.
- Opis: o Mariuszu Błaszczaku.
- Źródło: Feliks Falk: „Komornik” jest o ludziach, którzy rządzą dziś Polską. Choć wątpię, czy oni to rozumieją, onet.pl, 2 sierpnia 2017
- (…) fundamentalizm i nadgorliwość może niszczyć innych ludzi.
- Źródło: wywiad, 2005
- Ja od dwudziestu paru lat, przy szkole filmowej pisania scenariuszy, czytam bardzo dużo, jestem w różnych komisjach. Brak dobrych scenariuszy, jest strasznie trudno o dobry pomysł. Nie mam na to odpowiedzi, dlaczego w Polsce nie powstają wybitne i oryginalne scenariusze. Nie uważam, że w Polsce powstają złe filmy, jak to krytyka ciągle marudzi. Świat nas nie chce, bo nie jest zainteresowany Polską. Świat jest zainteresowany tym, gdzie jest terror, gdzie jest totalitaryzm, gdzie można zrobić jakiś skandal. A Polska jest teraz szarym krajem, którym nikt się nie interesuje.
- Źródło: wywiad, 2010
- Joachim Brudziński? (…) człowiek bezwzględny, fanatycznie pilnujący porządku w partii. Równocześnie bardzo lojalny, wierny i zdolny do rzucania idiotycznych hasełek na demonstracjach. Nie wiem, jak to wygląda w Prawie i Sprawiedliwości, ale stawiam, że Brudziński gdzieś na boku buduje sobie jakieś zaplecze i manipuluje częścią osób, żeby być gotowym na przejęcie schedy po Jarosławie Kaczyńskim. Może by się nadawał, chociaż mam z nim jeden problem. Brudziński jest niesympatyczny i za bardzo agresywny.
- Źródło: Feliks Falk: „Komornik” jest o ludziach, którzy rządzą dziś Polską. Choć wątpię, czy oni to rozumieją, onet.pl, 2 sierpnia 2017
- Zobacz też: Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński
- Kaczyński jest skomplikowaną postacią. Jeśli uznać go – a moim zdaniem tak należy – za osobę inteligentną, to z pewnością katastrofę smoleńską uważa za koszmarny wypadek. Jeśli jest inaczej – i pan Kaczyński naprawdę dopuszcza możliwość, że byłego prezydenta zamordował premier Donald Tusk – to można tylko rozłożyć ręce. (…) Przeżył olbrzymią traumę, ale teraz wydaje się wszystko pod kontrolą. Nie ma obowiązków, za nic nie odpowiada, jedynie pociąga za sznurki. Skupia się na polityce, którą kocha i która wyznacza mu sens. Oddaje się politycznym gierkom. Buduje ten kraj po swojemu, o czym zawsze marzył. Z drugiej strony, dla mnie na zawsze pozostanie zagadkowy. Przecież on w ogóle nie zna życia, nie poznaje ludzi, świata. Jest samotny. (…) Obawiam się, że Jarosław Kaczyński już się nie zawaha. Cokolwiek by się nie działo, nie zrobi kroku w tył. Jeśli jeszcze na coś liczę, to na młodych. Że powiedzą dość.
- Źródło: Feliks Falk: „Komornik” jest o ludziach, którzy rządzą dziś Polską. Choć wątpię, czy oni to rozumieją, onet.pl, 2 sierpnia 2017
- Zobacz też: Donald Tusk
- Ludzie chodzą najchętniej na farsy i komedie, wolą ulegać iluzjom, uciekać w bajkę. Z drugiej strony istnieją teatry, które odniosły sukces w dziedzinie sztuki społecznej. Teatr Wybrzeże, na przykład, od roku czy półtora, pokazuje wiele sztuk bardzo silnie osadzonych we współczesnych realiach i nie może narzekać na brak zainteresowania. Obawiam się jednak, że masowa publiczność nie oczekuje tego typu spektakli czy filmów.
- Ludzie znajdowali (…) w kinie moralnego niepokoju nie tylko otuchę, lecz także satysfakcję, że ktoś w ich imieniu próbuje mówić prawdę. Ale to były inne czasy.
- Źródło: wywiad Przemysława Szubartowicza, „Przegląd” 8/2006
- Zobacz też: kino moralnego niepokoju
- Należę do reżyserów, którzy mają szerokie spektrum ulubionych twórców i, co ciekawsze, wielu z nich to twórcy, którzy robili filmy bardzo różne od tego, co sam robię, np. Fellini. Ale to oczywiście jest taki nieosiągalny wzór nie do podrobienia, więc może dlatego. Cenię filmy, w których wyobraźnia odciska jakieś piętno na twórczości, choć nie zawsze – czasami popadają w grafomanię. Z Fellinim jest inaczej, w tej formie jest jednocześnie coś autentycznego.
- Źródło: wywiad, 2010
- Pan Zieliński sam sobie wystawia recenzję. Już na pierwszy rzut oka widać, że on nie ma nic mądrego do powiedzenia. Jest odpychający, operuje prymitywnymi pojęciami, idzie na łatwiznę. Jest bardzo słaby intelektualnie i do szpiku kości uległy. W zasadzie to postać usługowa, która wypowie każdą głupotę, byle tylko zyskać uznanie przełożonych. Szkoda, że w życiu publicznym jest miejsce dla osób, wypowiadających się aż tak beznadziejnie głupio.
- Opis: o Jarosławie Zielińskim.
- Źródło: Feliks Falk: „Komornik” jest o ludziach, którzy rządzą dziś Polską. Choć wątpię, czy oni to rozumieją, onet.pl, 2 sierpnia 2017
- Ten film należy odbierać nie tylko rozumem, ale również i duszą.
- Opis: o filmie Komornik.
- Źródło: wywiad, 2005
- W naszych filmach z lat 70. polityka była ukryta pod metaforą, aluzją, ale dla widzów czytelna. Dzisiaj polityka mniej mnie interesuje, bo jest jej nadmiar. W Enenie najciekawsze były dla mnie inne pytania, powiedziałabym, natury filozoficznej i moralnej: czy jesteśmy w stanie poznać drugiego człowieka? Jak ocenić postępowanie kogoś, kto nawet kierując się dobrą wolą, może inną osobę unieszczęśliwić? Jaką odpowiedzialność ponosi lekarz psychiatra, budząc do życia pacjenta? Czy ma prawo narażać na zagrożenie własną rodzinę? Czy powinien kontynuować terapię, wiedząc kim jest jego pacjent? I wreszcie, czy można wyleczyć zło? Enen nie jest dla mnie filmem z kategorii kina społeczno-politycznego.
- Źródło: wywiad Barbary Hollender, „Rzeczpospolita”, 4 września 2009
Zobacz też:
Kategorie:
- Autorzy słuchowisk
- Kino moralnego niepokoju
- Laureaci Polskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej reżyserii
- Ludzie radia w Polsce
- Najlepsi reżyserzy na FPFF
- Odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)
- Polscy dramaturdzy
- Polscy graficy
- Polscy malarze
- Polscy reżyserzy filmowi
- Polscy scenarzyści filmowi
- Polscy reżyserzy telewizyjni
- Polscy pisarze współcześni