Kult maryjny: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 279 bajtów ,  6 miesięcy temu
n
(odstępy)
(n)
* Fakt, że Bóg zabrał Maryję do nieba to nie jest uwielbienie „Bogini Matki”. Wręcz przeciwnie, jest to wyraz miłości Boga do ludzkości i bardzo szczególny przejaw stosunku Boga do Jego stworzeń, chęć uczynienia zaszczytu istotom, które Bóg stworzył na swoje podobieństwo, a szczególnie Jego szacunek dla ciała, które było przeznaczone na świątynię Jego chwały. Jeśli Maryja jest uważana za wziętą do nieba, to dlatego, że również my pewnego dnia, dzięki łasce Boga, zamieszkamy tam, gdzie ona jest. Jeśli natura ludzka jest uwielbiona w niej, to dlatego, że Bóg pragnie być uwielbiony w nas też, a to z tego powodu, że Jego syn, mając ludzkie ciało, przyszedł na świat.
** Źródło: ''Encyklopedia katolicka''
 
* Maryjo, Ciebie serce moje chce miłować, Ciebie język mój pragnie żarliwie sławić.
** Autor: [[Anzelm z Canterbury]]
** Źródło: [https://www.niedziela.pl/artykul/89835/nd/Swiety-Anzelm-z%C2%A0Canterbury Benedykt XVI, ''Święty Anzelm z Canterbury''], niedziela.pl
 
* Przeświadczenie o szczególnej protekcji Maryi [mur obronny, bastion niezdobyty, gromiąca nieprzyjaciół wiary, obrona chrześcijaństwa] nad ludem i Konstantynopolem wiązane było przez mieszkańców Bizancjum ze sławnym wizerunkiem Matki Boskiej Blacherniotissy (Theotokos ton Blachernon). Tej to ikonie przypisywano zwycięstwo nad Awarami (r.626) [i Słowianami], Arabami (r.717), Słowianami (r.864) czy Bułgarami (r.929).
** Źródło Geneza patronatu maryjnego nad narodem polskim w Roczniki humanistyczne, t34, w1-2 s. 283
1402

edycje

Menu nawigacyjne