Geneza i perspektywy artystyczne surrealizmu: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
formatowanie automatyczne
m (formatowanie automatyczne)
m (formatowanie automatyczne)
'''''[[w:Geneza i perspektywy artystyczne surrealizmu|Geneza i perspektywy artystyczne surrealizmu]]''''', publikacja napisana [[André Breton]]a i wydana w 1941 roku.
* Tymczasem w ciemnych lasach śląskich rozbudzała się świadomość, której rozmach przekracza w zasadzie świadomość artystyczną
 
* Zapytałem go (ślepego od urodzenia), co rozumie przez lustro: "To„To maszyna – odpowiedział – która uwydatnia rzeczy daleko od nich, jeżeli są odpowiednio w stosunku do niej umieszczone. To tak, jak moja ręka; nie muszę kłaść jej obok przedmiotu, by go wyczuć"wyczuć”... A czym są, pana zdaniem, oczy"oczy” zapytał pan de... "Jest„Jest to – odpowiedział ślepy, organ, na który powietrze działa, jak laska na moją rękę"rękę”. Ta odpowiedź nas zdumiała i kiedy patrzyliśmy się jeden na drugiego, pełni podziwu: "To„To tak dalece prawdziwe – ciągnął ślepy – że kiedy umieszczam rękę między waszymi oczami a przedmiotem, moja ręka jest dla was obecna, ale przedmiot – nieobecny. Tak samo się dzieje, kiedy szukam swoim kijem jakiejś rzeczy, a natrafiam na inną"inną”.
 
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne