Do narodu polskiego manifest w sprawie natychmiastowej futuryzacji życia: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
drobne techniczne
(formatowanie)
m (drobne techniczne)
'''[[w:Do Narodu Polskiego Manifest w sprawie natychmiastowej futuryzacji życia|Do Narodu Polskiego Manifest w sprawie natychmiastowej futuryzacji życia]]''' – dzieło [[Bruno Jasieński|Brunona Jasieńskiego]].
* Aby jakakolwiek akcja z naszej strony okazała się możliwą, domagamy się od Sejmu konstytucyjnej Rzpltej Polskiej niezwłocznego uchwalenia nietykalności artysty na równi z posłem na sejm. Artysta jest takim samym przedstawicielem Narodu jak poseł, posiadającym jedynie inny zakres działania i inne kompetencje.
 
* Będziemy zwozić taczkami z placów, skwerów i ulic nieświeże mumie mickiewiczów i słowackich. Czas opróżnił postumenty, oczyścić place, przygotować miejsca tym, którzy idą.
 
* Domagamy się bezwzględnego równouprawnienia kobiet we wszystkich dziedzinach życia prywatnego i publicznego. Przede wszystkim równouprawnienia w stosunkach erotycznych i rodzinnyhrodzinnych.
 
* Każdy może być artystą.
* Sztuka winna być sokiem i radością życia, a nie jego płaczką ani pocieszycielką. Zrywamy raz na zawsze z fikcjami tzw. „czystej sztuki”, „sztuki dla sztuki”, „sztuki dla absolutu”. Sztuka musi być jedynie i przede wszystkim ludzką, tj. dla ludzi, masową, demokratyczną i powszechną.
 
=='''Zobacz też==:'''
{{Wikisource|strona=Autor:Bruno Jasieński|dopełniacz=Brunona Jasieńskiego}}
 
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne