Przejdź do zawartości

Ruch Rastafari

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
(Przekierowano z Rastafarianizm)

Rastafarianizm – ruch społeczno-religijny określany jako ruch „duchowej świadomości”. Rastafarianie wierzą, że Jah (Bóg) jest duchem, który objawił się m.in. w cesarzu Ras Tafari Makkonenie znanym jako Haile Selassie I, czym motywują cześć dla niego jako Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy, Wybrańca Bożego i Króla Królów Etiopii.

Haile Selassie I

[edytuj]
  • Nikt nie powinien kwestionować wiary innych, bo żadna istota ludzka nie może oceniać dróg Boga.
  • Póki filozofia która wywyższa jedną rasę a inną poniża, nie zostanie ostatecznie i permanentnie skompromitowana i opuszczona, póki nie będzie już obywateli pierwszej czy drugiej kategorii jakiejkolwiek narodowości, kiedy kolor skóry człowieka nie będzie miał większego znaczenia niż kolor jego oczu, i kiedy podstawowe prawa człowieka będą jednakowo gwarantowane dla wszystkich bez względu na rasę; dopóki ten dzień nie nastąpi, marzenie o światowym pokoju i światowym poczuciu obywatelstwa oraz o rządach światowej moralności nie pozostanie niczym więcej jak krótkotrwałą ułudą, tropioną ale nigdy nie osiągniętą.

Marcus Garvey

[edytuj]
  • Człowiek bez znajomości swojej historii jest jak drzewo bez korzeni.
  • Zwróćcie oczy w stronę Afryki, gdzie koronuje się Czarny Król.

Jakub „Jah Lightening” Campbell

[edytuj]
  • Jah upora się ze wszystkim co złe! Śmierć czeka na wszystko co złe! Jah dopełni i przestąpi nad tym co dzieje się teraz… I rasta przetrwa! Babilon osłabnie i nigdy nie odzyska swojej potęgi. On musi ustąpić, ustąpić bez zamieszania. Wojna im dokuczy…
  • Każdy kto przyjdzie do mnie i wezwie mnie po imieniu… Rastafari… Nie byłoby mądrym wyrzucenie go, to sprzeczne z miłością! Z miłością! Nie ma życia bez miłości.
  • Ojciec powiedział, że Ja i Ja muszę głosić Królestwo w każdym z krańców świata, aby prawość przepełniła naród. Dawca życia jest wieczny! Ja też tego pragnę, chcę to osiągnąć… To obietnica dana przez Ojca. I dlatego żyje tym! Och! Składaj dzięki za życie, człowieku! Głoś prawdę w imieniu Rasta!
  • Wiem, że Rasta jest prawdziwą ścieżką i nie ma poza nią żadnych innych.