Ernesto Guevara
Wygląd
(Przekierowano z Ernesto "Che" Guevara)
Ernesto Guevara (właśc. Ernesto Rafael Guevara de la Serna; pseud. Che; 1928–1967) – argentyński pisarz i rewolucjonista.
- Bądźmy realistami, żądajmy tego, co niemożliwe.
- Bezsensowny gniew i wulgarne rozrywki stanowią wentyl bezpieczeństwa dla ludzkiego niepokoju.
- Człowiek to nie tylko żołądek. Wierzymy, że przede wszystkim głoduje w imię godności.
- Dla cierpiącego zwykła aspiryna nabiera wartości, jeśli poda ją przyjazna dłoń.
- Do zwycięstwa aż po kres!
- ¡Hasta la victoria, siempre! (hiszp.)
- Inne narody czekają na pomoc mojej skromnej osoby. Ja mogę robić to, na co tobie nie pozwala odpowiedzialność przywódcy kubańskiego.
- Opis: wypowiedziane do Fidela Castro.
- Kraje socjalistyczne maja moralny obowiązek zakończyć milczącą współpracę z wyzyskującymi krajami Zachodu.
- Lepiej umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach.
- Prefiero morir de pie que vivir siempre arrodillado. (hiszp.)
- Młodzieży… i ja widzę się jako młodego… musimy się uczyć i uczyć się dużo. Nie jesteśmy tu żeby mówić, że bolą mnie oczy, że nie lubię czytać, że czuję się zmęczony, że nie mam okularów, że mam za dużo strażników, że dzieci nie pozwalają mi spać… wszystkie te rzeczy, które mówią ludzie. Musimy się uczyć ze wszystkich sił.
- Można ścinać kwiaty, ale wiosny to i tak nie zatrzyma
- Opis: o nadchodzącym socjalizmie.
- My marksiści, uważamy, że współistnienie narodów nie jest równoznaczne z pokojowym współistnieniem między wyzyskiwanymi a wyzyskiwaczami, między ciemiężcą i ciemiężonym.
- Nie ma wielkich artystów, którzy nie są jednocześnie wielkimi rewolucjonistami.
- Nie strzelajcie! Błagam, nie strzelajcie! Jestem Che Guevara i jestem dla was więcej wart żywy, niż martwy!
- Opis: Che Guevara poddając się boliwijskim żołnierzom, 8 października 1967.
- Źródło: Richard L. Harris, Che Guevara: A Biography
- Niewiele trzeba było by mnie namówić do walki z jakakolwiek tyranią.
- Nienawiść jako element walki. Niewzruszona nienawiść do wroga, która rozsadza naturalne granice człowieka i zamienia go w skuteczną i zimną maszynę do zabijania. Tacy muszą być nasi żołnierze. Lud bez nienawiści nie zdoła zatriumfować nad brutalnym wrogiem.
- Źródło: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, s. 364.
- Zobacz też: nienawiść
- Nigdzie nie czułem się cudzoziemcem. Byłem Gwatemalczykiem w Gwatemali, Meksykaninem – w Meksyku, Peruwiańczykiem – w Peru.
- Partyzant jest gotów oddać życie nie po to, by bronić idei, lecz by ją urzeczywistnić.
- Po latach doszło do mnie, że gdyby nie tamto słynne zdjęcie, prawdopodobnie nikt, poza ludźmi z którymi zetknąłem się bezpośrednio, nie miał by pojęcia o moim istnieniu.
- Powiedz Fidelowi, że moja klęska nie oznacza końca rewolucji. Powiedz Aleidzie, żeby o wszystkim zapomniała, wyszła za mąż, była szczęśliwa i dbała o naukę dzieci. Poproś żołnierzy, żeby strzelali celnie.
- Opis: na kilka minut przed śmiercią do boliwijskiego pułkownika Arnalda Sacedo Parady.
- Źródło: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, op. cit., s. 361.
- Powiem tylko, ryzykując śmieszność, że prawdziwy rewolucjonista kieruje się silnymi uczuciami miłości. Nie da się myśleć o prawdziwym rewolucjoniście bez tej cechy.
- Źródło: Jon Lee Anderson, Che Guevara, przeł. Grażyna Waluga, wyd. Amber, Warszawa 1997, s. 454.
- Zobacz też: miłość
- Praca ochotnicza nie stanowi jedynie środka do zwiększenia produkcji – to źródło socjalistycznej edukacji mas.
- Rewolucja jest jak rower – jeśli się nie posuwa naprzód to pada.
- Rewolucja musi być dziełem poza wszelka miarą, spaleniem wszystkiego co było przed nią… Jeśli ludzkość ma kiedykolwiek uciec od swej nędzy, istnieje tylko jedna metoda: zniszczenie wszystkiego w ogniu i krwi… Nie ma żadnej innej drogi, żadnej innej nadziei.
- Rywalizacja to nie gra, w której przegrywający ciska w sędziego pomarańczami. Rywalizacja to braterstwo. Dlaczego? Aby każdy produkował coraz więcej. To nie wszystko. Rywalizacja służy również pogłębieniu świadomości mas i jedno zawsze musi iść w parze z drugim.
- Teraz Kuba kreśli taką linię na piasku. Teraz my stoimy przed dylematem Pizarra z jednej strony stoją ci, którzy kochają lud, z drugiej ci, którzy go nienawidzą. Z każdą chwilą coraz wyraźniej linia oddziela dwie potężne siły społeczne, burżuazję i klasę robotniczą, siły, które z coraz większą jednością precyzują swoje stanowisko wobec postępującej rewolucji kubańskiej.
- Tę epopeję która nas czeka napiszą masy głodujących Indian, wywłaszczonych rolników i wyzyskiwanych robotników. Napiszą ją masy zwolenników postępu oraz szczerzy i wspaniali intelektualiści którzy mają dość cierpień krajów Ameryki Łacińskiej.
- To rasa wilków. Ten, który żyje jedynie kosztem innych, w socjalizmie indywidualista to nie chciwe stworzenie, tylko niedokończony produkt. Społeczeństwo socjalistyczne musi usunąć złe cechy z jednostki, a jednostka musi sama się redukować. Musi zapomnieć o bliźnich ideach kapitalizmu; że jednostka jest wyzwolona, że światem rządzi popyt i podaż. Żeby rozwinąć świadomość rewolucyjną, trzeba stworzyć nowego człowieka wraz z nowymi podstawami materialnymi dla narodu.
- Urodziłem się w Argentynie, walczyłem na Kubie, a rewolucjonistą zostałem w Gwatemali.
- W walce na śmierć i życie nie ma granic. Nie możemy pozostać obojętni na to, co się dzieje w najdalszych zakątkach świata. Zwycięstwo jakiegokolwiek kraju w walce z imperializmem jest naszym zwycięstwem, podobnie każda klęska jest nasza klęską.
- Wiem, że przychodzisz mnie zabić. Strzelaj, masz tylko zabić człowieka.
- Opis: ostatnie słowa, wypowiedziane tuż przed egzekucją.
- Źródło: Jon Lee Anderson, Che Guevara: A Revolutionary Life
- Winni jednakże są i ci, którzy, gdy nadeszła pora podejmowania decyzji, wahali się uczynić Wietnamu nienaruszalną częścią świata socjalistycznego; stanowiłoby to, oczywiście, groźbę wojny skali światowej, ale oznaczało kolejny krok w walce z imperializmem. Jeśli imperialiści szantażują ludzkość wizją wojny, najmądrzejszą reakcją jest nie obawiać się wojny. Ameryka Łacińska, Azja i Afryka muszą się wyzwolić, za wszelką cenę. W Azji i Afryce rewolucja się opóźnia, natomiast Ameryce Łacińskiej już się zaczęła, dzięki partyzantom walczącym w Gwatemali, Kolumbii, Wenezueli, Peru i Boliwii. Jeśli te punkty zapalne staną się prawdziwymi polami bitwy, Stany Zjednoczone będą zmuszone użyć nowoczesnych broni i wysłać regularne wojska. Tym sposobem można wesprzeć Wietnamczyków w ich walce i upokorzyć USA. Droga Wietnamu to droga, którą powinny pójść inne narody. Tą drogą ruszymy w Naszej Ameryce. Dzisiejszym zadaniem rewolucji kubańskiej jest (…) tworzyć drugi, trzeci Wietnam.
- Wówczas chyba po raz pierwszy stanąłem przed dylematem: Co jest moim głównym obowiązkiem: medycyna czy rewolucja? U moich stóp leżała apteczka i skrzynka z amunicją; były za ciężkie, by zabrać obie. Zdecydowałem się na amunicję, apteczkę zostawiłem.
- Źródło: Wspomnienia z rewolucji kubańskiej
- Wyjść na ulicę, żeby policja mogła nas bić pałkami? Bez sensu. Pójdę pod warunkiem, że dacie mi broń.
- Życie za ojczyznę!
- ¡Patria o Muerte! (hiszp.)
O Ernesto Che Guevarze
[edytuj]- Che zginął z miłości do człowieka, aby pozostać ludzkim.
- Autor: Hugo Chávez
- Opis: porównując Che Guevarę do Chrystusa.
- Ernesto kocha osobiście każdego człowieka, lecz jego dojrzała świadomość nakazała mu dostrzec uniwersalny wymiar tej miłości… Miłość wyzwolicielska nie wyrzeka się walki, konfliktu, sprzeciwu wobec tych, którzy uciskają.
- Autor: o. Benjamin Forcan, El Che y la teologia de la liberacion, 1998, cyt. za: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, op. cit., s. 363–364.
- Gdyby Che był katolikiem, mógłby zostać świętym.
- Autor: Fidel Castro
- Źródło: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, op. cit., s. 357.
- Hej ty i cała twoja wiara
Zastyga krew na transparentach
Pamiętam cię tylko ze zdjęcia
Komendancie Che Guevara- Źródło: Strachy na Lachy, List do Che
- Mam go zawsze przy sobie, na ramieniu, na tatuażu, który jest dziełem sztuki, ale mógłbym lepiej powiedzieć, że go noszę w sercu.
- Autor: Diego Maradona
- Oddział Guevary raz po raz chwyta jeńców, szeregowych i oficerów, którzy zaraz zostaną wypuszczeni. Militarnie jest to błąd ciężki, jeńcy donoszą natychmiast o położeniu oddziału, o jego liczebności i uzbrojeniu, ale Guevara nie rozstrzela żadnego z nich. – Jesteście wolni – tłumaczy im – my rewolucjoniści, jesteśmy ludźmi moralnie uczciwymi, nie będziemy się znęcać nad bezbronnym przeciwnikiem.
- Opis: o walkach w Boliwii.
- Autor: Ryszard Kapuściński, Chrystus z karabinem na ramieniu
- Razem organizują desant partyzancki na Kubę (Che Guevara i Fidel Castro). Desant po wylądowaniu na Kubie wpada w zasadzkę. Jest 2 grudnia 1956. Z 82 ludzi zostaje 12. Nie wszyscy mają nawet karabiny. Guevara jest ranny. Tych dwunastu zaczyna największą epopeję w najnowszej historii Ameryki Łacińskiej.
- Autor: Ryszard Kapuściński, Chrystus z karabinem na ramieniu
- Rozpalali w sobie nawzajem jakiś dziki ogień. Bez Che Fidel być może nie zostałby komunistą. Bez Fidela Che nie byłby nikim więcej niż idealistycznym intelektualistą.
- Autor: o. Benjamin Forcan, El Che y la teologia de la liberacion (1998), cyt. za: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, op. cit., s. 357.
- Zobacz też: Fidel Castro
- Umyte zwłoki wystawiono w pralni Szpitala Matki Boskiej Maltańskiej. Miały otwarte oczy, które spokojnie, niemal wybaczająco spoglądały na swoich katów i boliwijskich chłopów, którzy zbiegli się z okolicy. To oni zaczęli szemrać, że zastrzelony partyzant przypomina Ukrzyżowanego.
- Autor: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, op. cit., s. 354.
- W lipcu 1967, trzy miesiące przed śmiercią Che, zawitał do Hawany sowiecki premier Aleksiej Kosygin. Miał zniechęcić Fidela do dalszych „andyjskich fantazji”. Znamienne, że na Kubę przyleciał bezpośrednio z USA. Prezydent Lyndon Johnson (co wiadomo z ujawnionych niedawno dokumentów) naciskał na Kosygina, żeby wpłynął na Hawanę i powstrzymał eksport guerrilli do Ameryki Łacińskiej. Czy w sprawie uśmiercenia ekspedycji Che Sowieci zawarli niepisany pakt z USA? (…) francuski biograf i dziennikarz Jean Cormier nie ma wątpliwości: Che „schwytany został w kleszcze przez dwie potęgi; zarówno CIA, jak i KGB z różnych powodów sprzysięgły się przeciw niemu”.
- Autor: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, op. cit., s. 360.
- Życie Che jest inspiracją dla każdej istoty ludzkiej kochającej wolność, zawsze będziemy o nim pamiętać.
- Autor: Nelson Mandela