Przejdź do zawartości

Biały Tygrys

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
(Przekierowano z Biały tygrys)

Biały Tygrys (ros. Белый тигр) – rosyjski film wojenny z elementami fantasy z 2012 roku w reż. Karena Szachnazarowa. Autorami scenariusza są Aleksandr Borodiansk i Karen Szachnazarow.

Wypowiedzi postaci[edytuj]

  • Jest w niebie, na obłokach. Ma tron, siedzi na nim, a dookoła niego wszystkie czołgi jakie zniszczono w walce (…). Ma kombinezon, hełmofon, ma trzydziestkęczwórkę złocistą, kiedy do niej wsiada zaczyna grzmieć i błyskać…
    • Postać: Najdionow
    • Opis: o czołgowym bogu.
  • Wojna jest przegrana. Wiem o tym. Nie tylko jest przegrana, cała Europa została rozgromiona. Ale może pan sobie wyobrazić co będzie jutro… Nieszczęsnym Niemcom będą przypisywane wszystkie śmiertelne grzechy. Naród niemiecki uczynią winnym za wszystko. Napiszą tysiące książek, wynajdą tysiące okropnych dokumentów, wymyślą setki wspomnień. I my – ja i Niemcy staniemy przed światem jako niespotykani wrogowie rodzaju ludzkiego. A my po prostu znaleźliśmy w sobie odwagę zrealizować to o czym marzyła Europa. Powiedzieliśmy: „Przestańmy o tym myśleć, zróbmy to wreszcie!” To jak chirurgiczna operacja, najpierw ból, ale później organizm wraca do zdrowia. Czyż nie zrealizowaliśmy skrytego marzenia każdego europejskiego włodarza? Czyż nie to było powodem wszystkich naszych zwycięstw? Przecież wszyscy wiedzieli, że to czego oni bali się powiedzieć nawet własnym żonom, ogłosiliśmy jasno i odważnie jak przystoi mężnemu i zwartemu narodowi. Oni nigdy nie lubili Żydów. Całe życie bali się tego mrocznego i ogromnego kraju na wschodzie, tego centaura dzikiej i ociężałej Europy – Rosji. Powiedziałem: „Po prostu rozwiążmy te dwa problemy. Rozwiążmy raz na zawsze.” Czyż wymyśliliśmy coś nowego? Nie. Po prostu uczyniliśmy jasnymi wszystkie kwestie w których cała Europa chciała jasności, to wszystko. Dopóki Ziemia obraca się wokół słońca, dopóki istnieje zimno i gorąco, burze i świecące słońce, dopóty trwać będzie walka. W tym również pomiędzy ludźmi i narodami. Gdyby ludzie zaczęli żyć w raju – zgniliby. Ludzkość stała się tym czym jest dzięki walce. Wojna jest naturalną, normalną rzeczą. Wojna trwa zawsze i wszędzie. Nie ma początku, nie ma końca. Wojna to samo życie. Wojna to punkt wyjścia.
    • Postać: Adolf Hitler
    • Opis: monolog