Rodzimowierstwo słowiańskie
Wygląd
Rodzimowierstwo słowiańskie – współczesna religia odnosząca się do duchowości i mitologii ludów słowiańskich.
- Kwestia rodzimej wiary to jest takie spopielone palenisko. I teraz tym kijkiem etnografii wydłubuję te węgliki palące się spod tego popiołu i rozdmuchuję. (…) Rodzima wiara to wydłubywanie z tej naszej kultury ludowej, z tej naszej słowiańskiej duszy tych wszystkich czynników, które powodują, że jesteśmy Słowianami, że ta wiara mogła w nas zakiełkować.
- Autor: Adam Bass, Słowiańska wiara dziś, odc. 8, radio DHT, 20 sierpnia 2017.
- Naszą świętą księgą jest otaczający nas świat i natura. Dlatego tak ważne jest dla nas jego poznawanie, zdolność do samodzielnego myślenia, odczuwanie, empatia.
- Autor: Marcin Piątkowki
- Źródło: Gazeta Olsztyńska: Naszą świętą księgą jest otaczający nas świat i natura, 29 września 2019.
- Podstawami rodzimowierstwa są więc wiara w Bogów i nieśmiertelną, odradzającą się duszę; celebrowanie cykliczności przyrody i ludzkiego życia, wreszcie włączanie się w wieczny obrót koła natury poprzez obrzędowanie. Rodzimowierstwo to umiłowanie i szacunek dla ziemi – matki; oddawanie czci Bogom i Słońcu-ojcu; a także rodzina, w której zaczyna i kończy się życie ludzkie, a która jest jego opoką i przede wszystkim realizacją najpierwotniejszych i najpiękniejszych praw przyrody.
- Autor: Ziemisław Grzegorzewic, Wiara, ziemia, rodzina. Wstęp do współczesnej Słowiańskiej Rodzimej Wiary, Stowarzyszenie „Kołomir”, Olsztyn 2014, s. 13.
- Rodzima wiara jest oddawaniem czci życiu. Dlatego trzeba nią po prostu żyć.
- Autor: Ziemisław Grzegorzewic, O bogach i ludziach. Praktyka i teoria Rodzimowierstwa Słowiańskiego, Stowarzyszenie „Kołomir”, Olsztyn 2016, s. 8.
- Rodzimowierstwo słowiańskie [...] wywodzi się ze zmysłowej i pozazmysłowej obserwacji otaczającego nas świata, obserwacji zapoczątkowanej przez naszych słowiańskich przodków.
- Autor: Ratomir Wilkowski
- Źródło: Neopogaństwo, rodzimowierstwo i pseudorodzimowierstwo, „Gniazdo. Rodzima Wiara i Kultura” ISSN 2081-9072, 2009; „Rodzimy Kościół Polski”, Historia, Założenia Programowe, Kult, Etyka, Obrzędy str. 10, 2013.
- Rodzimowierstwo słowiańskie, jako religia naturalna, ściśle związana z przyrodą, nie stawia oderwanych od rzeczywistości tez, a jedynie interpretuje wszechobecne w przyrodzie znaki i wskazówki. Jego celem jest przywrócenie mocno nadwyrężonej, a często wręcz zerwanej więzi człowieka z przyrodą, której przecież jest częścią. Jego celem jest zrozumienie mechanizmów Wszechświata i włączenie się w nie. Jego celem jest zjednanie się z Bogami, Przodkami i otaczającym światem, jednakże nie poprzez odrzucenie człowieczeństwa, jak to postulują szczególnie niektóre religie wschodu, ale wręcz przeciwnie – zrozumienie go i dotarcie do jego kwintesencji.
- Autor: Ziemisław Grzegorzewic, Wiara, ziemia, rodzina…, op. cit., s. 9–10.
- Są tacy, którzy uważają, że nasza prastara wiara naszych ojców i dziadów, nasza wiara rodzima, jest religią sprzed wieków, ongiś wymarłą, dzisiaj odtwarzaną. Czas zadać kłam takiej tezie, gdyż nasza religia nigdy nie umarła, zawsze żyła w narodzie, co widoczne było zwłaszcza w tradycji ludowej, gdzie po dziś dzień zachowało się wiele elementów świadczących o jej przetrwaniu i kultywowaniu.
- Autor: Marcin Sadowski, Polityka jedności w rodzimowierstwie polskim, „Gniazdo. Rodzima Wiara i Kultura” nr 1/2 (14/15), 2015.
- Świętowit drzemie w każdym z nas i czeka na moment przebudzenia.
- Autor: Lech Emfazy Stefański
- Źródło: Maria Kruczkowska, Sam sobie sfinksem, Magazyn nr 11, dod. do „Gazety Wyborczej”, 18 marca 1994.