Przejdź do zawartości

Stanisław Sławiński

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Stanisław Sławiński (ur. 1948) – polski pedagog, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki; w latach 2005–2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Dojrzewać do miłości (1998)

[edytuj]

(Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1998, ISBN 83-211-1056-8)

  • A jeśli chodzi o tych, którzy nikomu nie są zdolni zaufać, to mogą to być osoby dwojakiego rodzaju. Mogą to być tacy, którzy nie ufają nikomu, ponieważ sami posługują się kłamstwem i wszystkich innych sądzą według siebie. Ale mogą to być również ludzie, których nieufność wynika z faktu, że wiele razy doświadczyli goryczy i bólu płynącego z nadużycia ich zaufania. Zaufanie jest wielką potrzebą ludzkiego serca i jeśli jest ono deptane, to człowiek cierpi. Czasem cierpi tak bardzo, że wbrew sobie zamyka się potem w obronnym pancerzu nieufności. Podświadomie boi się bowiem tego cierpienia i dlatego, chociaż potrzeba zaufania istnieje w nim nadal, nie potrafi już zaufać. Otacza się jakby skorupą, którą usunąć jest bardzo trudno.
    • Źródło: s. 62.
  • Czy samowychowanie rzeczywiście jest obowiązkiem człowieka? Można na to spojrzeć różnie. Niektórym wydaje się, że jeżeli człowiek jest wolny, to może robić, co mu się podoba. Może więc przyjąć w życiu postawę podobną do liścia, który płynie z biegiem rzeki, tak jak go woda poniesie. Człowiek-liść nie zastanawia się nad tym, w którą stronę i jak szybko powinien płynąć. Nawet do głowy mu nie przychodzi, że mógłby zacząć płynąć o własnych siłach. Niestety, dużo takich ludzi, którzy płyną z prądem, można spotkać i wśród młodzieży, i wśród starszych.
    • Źródło: s. 20.
  • Drugą, niewątpliwie głębszą przyczyną naszego zniewolenia jest brak dostatecznej mocy ducha w człowieku. Wolność zawsze ma bowiem swoją cenę, która czasem bywa bardzo wysoka i kogo wewnętrznie nie stać na zapłacenie tej ceny, ten nigdy nie będzie człowiekiem prawdziwie wolnym.
    • Źródło: s. 40.
  • Odpowiedzialność jest więc odwrotnością takich cech jak bezmyślność, beztroska i egoizm. Inaczej mówiąc, odpowiedzialność jest przeciwieństwem obojętności na to, co rzeczywiście istotnego dzieje się w człowieku i otaczającym go świecie.
  • Pytanie, co jest normą w sferze przeżyć i zachowań związanych związanych z płciową naturą człowieka, staje przed nami samo. Czasem staje nawet jako pytanie niezwykle dramatyczne. Każdy z nas nosi bowiem w sobie płeć, musi więc jako osoba określonej płci jakoś postępować. Każdy jest więc zmuszony, żeby odpowiadać sobie na pytanie, co jest normalne i prawidłowe, a co nie.
    • Źródło: s. 90.
  • Skłonność do ucieczki od rodzicielstwa wiąże się również z nadopiekuńczym stylem wychowania, który dominuje od lat w naszym społeczeństwie.
    • Źródło: s. 167.
  • Trzeba także dążyć do stworzenia odpowiedniejszych dla kobiet warunków prawnych i ekonomicznych, aby mogły być one w pełni kobietami. Obecny model życia polskiej kobiety pracującej zawiera bowiem istotną sprzeczność. Albo kobieta musi być kiepską pracownicą, żeby wywiązać się jako tako z obowiązków żony i matki, albo musi być kiepską żoną i matką, żeby wywiązać się z obowiązków zawodowych. W praktyce jednak, mimo że pracują ponad siły, współczesne Polki nie są dobre ani w domu, ani w pracy i naprawdę nie jest to ich wina.
    • Źródło: s. 150.
  • Warto zauważyć, że na ogół kolegów się nie wybiera. Nie mamy bowiem wpływu na to, kto będzie zapisany do tej samej klasy, kto mieszka w najbliższym sąsiedztwie, kto będzie odbywał służbę wojskową w tym samym oddziale itd. Koleżeństwo jest więzią, która najczęściej wynika z okoliczności od człowieka niezależnych, łączy więc ludzi czy chcą tego, czy też nie. A jednak koleżeństwo jest więzią realną i warto zastanowić się, co z istnienia tego rodzaju więzi wynika.
    • Źródło: s. 68.