Spider-Man

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spider-Man

Spider-Man (pol. Człowiek-Pająk, prawdziwe nazwisko Peter Benjamin Parker) – fikcyjna postać (superbohater) znany z komiksów wydawanych przez Marvel Comics. Została stworzona przez scenarzystę Stana Lee, rysownika Steve’a Ditki, a także Jacka Kirby’ego.

O Spider-Manie[edytuj]

  • Bezdomność jest zawstydzającym nas, lecz stałym elementem każdej epoki. Nie tylko ta ekonomiczna, także ta z wyboru. I nie ma wątpliwości, że takim ludziom pomagać trzeba. Pewien 20-latek w Birmingham, angielskim mieście z największą liczbą bezdomnych, nocą ubiera strój Spidermana i rusza na ulice, by pomagać bezdomnym. Rozdaje im przygotowane przez siebie jedzenie! – doniósł wzruszony humanitaryzmem barmana reporter „The Huffington Post”. Młodzieniec kostium bohatera słynnego komiksu założył, by zachować anonimowość a zarazem zwrócić uwagę na problem. Dzięki niemu świat się zachwycił tym pomysłem, bo chyba poczuł się trochę… lepiej. W Świnoujściu Spiderman nie miałby szans na przeżycie jednego wieczoru, bo menele, rozwścieczeni faktem, że jakiś cudak przyniósł im zupę, a nie gorzałę, spuściliby mu takie bęcki, że odechciałoby mu się filantropii. Ale może wtedy przyjechałby radiowóz? I znaleziono by jakiegoś prokuratora?
    • Autor: Henryk Martenka, Spiderman i obszczymurki, „Angora” nr 13 (1293), 29 marca 2015, s. 9.
  • Znowu mamy syndrom superbohatera z krwi i kości, w którym jak w lustrze odbija się człowieczeństwo. Dodawanie mu szczypty wampiryzmu w latach sześćdziesiątych, jak i teraz nie bardzo ma sens. Wyobrażacie grzecznego chłopaka z sąsiedztwa, kochającego wujka i ciocię i marzącego o pięknej dziewczynie, jako wampira? Tym sposobem mas by nie rozkochał w sobie i filmy ze Spider-Manem nie zrobiłyby miliarda dolarów. (...) Spider-Man jest niezwykle podobnym charakterem do współczesnych wampirów dla nastolatków. I paradoksalnie ani jemu nie potrzebna wampirza natura, bo wrażliwość i urok już ma, ani wampirom nie potrzebne jego supermoce, bo Edward i Stefan to już poważne romantyczne chłopaki, którym moce wampirze wystarczą, i wypadają dzięki nim jeszcze efektowniej w walce o niewieście serca, niż skaczący po ścianach, ich charakterologiczny kolega... Ciekawostką pozostaje fakt, że Spider-Man był przez chwilę wampirem za sprawą niejakiego Jamala Afariego. Ale nikt już tego nie pamięta.
    • Autor: Adam Gawęda
    • Źródło: Kamil M. Śmiałkowski, Wampir. Leksykon, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2010, ISBN 978-83-7513-750-7, s. 210.