Pomoc:Przeszukiwanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Przykuta (dyskusja | edycje)
Linia 2: Linia 2:
Poniżej znajdziesz informacje dotyczące sposobu działania wyszukiwarki Wikicytatów oraz rady, które mogą pomóc ci szybciej znaleźć poszukiawny artykuł.
Poniżej znajdziesz informacje dotyczące sposobu działania wyszukiwarki Wikicytatów oraz rady, które mogą pomóc ci szybciej znaleźć poszukiawny artykuł.


Jj64qF gfb7n0ghn60s9d7f34n30bnit5
== Koniecznie używaj polskich znaków diakrytycznych ==
Oprogramowanie nie wie, że pisząc "Lotwa" miałeś na myśli "Łotwę",
a "zolw" to nazwa zwierzęcia w [[w:język polskawy|języku polskawym]].


==Wszystkie słowa wyszukiwane muszą być na stronie==
==Wszystkie słowa wyszukiwane muszą być na stronie==

Wersja z 23:22, 4 gru 2007

Poniżej znajdziesz informacje dotyczące sposobu działania wyszukiwarki Wikicytatów oraz rady, które mogą pomóc ci szybciej znaleźć poszukiawny artykuł.

Jj64qF gfb7n0ghn60s9d7f34n30bnit5

Wszystkie słowa wyszukiwane muszą być na stronie

W wyniku wyszukiwania wypisane zostaną tylko te strony, które zawierają w swojej treści wszystkie słowa podane w szukanej frazie. Dlatego jeżeli wyszukiwanie będzie puste, usuń któreś ze słów w szukanej frazie, a także upewnij się, czy są one poprawnie wpisane. Ponadto jeśli wpisałeś np. słowo "śląsk", nie zostaną znalezione strony zawierające w swej treści np. wyraz "śląski".

Należy unikać stosowania krótkich i powszechnych słów

Nie stosowanie się do tej reguły jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia wyszukiwania. Należy wtedy usunąć powszechne słowa takie jak: "aby", "ale", "bardzo" itd. Pełna lista tych słów znajduje się na Wikicytaty:Stopwords.

Wyszukiwanie nie bierze pod uwagę wielkości liter

Wyszukiwanie słów "fortran", "Fortran" i "FORTRAN" da te same wyniki.

Tylko główna przestrzeń nazw jest domyślnie przeszukiwana

Wyszukiwanie odnosi się tylko do głównej przestrzeni nazw (namespace). Są to artykuły bez dodanych przedrostków typu "Wikicytaty:", "Dyskusja:" czy "Wikipedysta:". Aby przeszukiwać po tych dodatkowych przestrzeniach nazw proszę zaznaczyć checkbox-y w "Szukaj w przestrzeniach nazw", które znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania.

Wyszukiwanie złożone

Można używać łączenia słów podanych do wyszukania za pomocą łączników "and" (i), "or" (lub) i "not" (nie) w celu tworzenia bardziej złożonych zapytań. Jeśli nie użyto żadnego z nich, "and" (i) jest stosowany domyślnie. Na przykład fraza "piłsudski not bronisław" wyszuka strony zawierające słowo "piłsudski", ale nie zawierające słowa "bronisław" Fraza "(Adolph or Adolf) and Hitler" wyszuka wszystkie strony, które zawierają słowo "Hitler" i słowo "Adolf" lub "Adolph".

Nie można używać wyrażeń regularnych

Wyrażenia regularne nie działają w wyszukiwaniu. Jeżeli nie wiesz co to są wyrażenia regularne nie masz zmartwień w tym względzie.

Nie można stosować "wildcards"

We frazach do wyszukiwania nie można używać ? lub * w celu dopełnienia słów. Jeżeli chcesz szukać zarówno "Polska" i "polski" musisz utworzyć frazę w ten sposób : (Polska or polski).

Przekierowania można wyłączyć

Robi się to przełączając checkbox "Pokaż przekierowania", który znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania.

Przeszukiwanie Wikicytatów za pomocą Google

Można wykorzystać do przeszukiwania Wikicytatów wyszukiwarkę Google. W zaawansowanym szukaniu należy wpisać w okienku "Pokaż wyniki z tego serwera lub domeny" frazę "pl.wikiquote.org".

Indeks stron

Możesz także skorzystać z indeksu stron. Znajdziesz go tutaj.

Wyszukiwanie za pomocą przeglądarek internetowych

Mozilla

Mozilla posiada mechanizm nazywany "search plugins", który pozwala uzyskiwać dostęp do poszczególnych wyszukiwarek za pomocą sidebar-u.

Dla polskiej Wikipedii kod tego plugin-a jest taki :

<search
name="Wikipedia - Wolna Encyklopedia"
description="Wikipedii, wolnej encyklopedii"
method="GET"
action="http://pl.wikipedia.org/w/wiki.phtml"
queryCharset="UTF-8" 
searchForm= "http://pl.wikipedia.org"
>

<input name="search" user>
<input name="sourceid" value="Mozilla-search">
<inputnext name="offset" factor="20">
<inputprev name="offset" factor="20">

<interpret
   browserResultType="result"
   charset="UTF-8"
   resultListStart="</h2>"
   resultListEnd="<p>"
   resultItemStart="<li>"
   resultItemEnd="</li>"
> 
</search>

To samo można uzyskać klikając na odpowiedni link na stronie http://mycroft.mozdev.org/quick/wikipedia.html (działa zarówno w Mozilli jak i w Firefoxie).

Opera

Zapisz poniższy kod jako plik HTML otwórz w Operze i wybrany link przeciągnij na jakikolwiek pasek w przeglądarce. Gdy po zaznaczeniu tekstu na stronie klikniesz w ten przycisk pojawi się strona w wynikami wyszukiwania.

Szybciej dodasz przyciski z tej strony. Dowiesz się także jak edytować menu kontekstowe Opery.

Przy użyciu wyszukiwarki Wikicytatów

Polskie Wikicytaty
<a href="opera:/button/Go To Page,"http://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Search?search=%t&fulltext=Szukaj",,"Wikicytaty",""">Wikicytaty</a>

Angielskie Wikiquote
<a href="opera:/button/Go To Page,"http://en.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Search?search=%t&fulltext=search",,"Wikiquote",""">Wikiquote</a>

Przy użyciu wyszukiwarki google

Polskie Wikicytaty
<a href="opera:/button/Go To Page,"http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&q=%t+site%3Apl.wikiquote.org&btnG=Szukaj&lr=",,"Wikipedia",""">Wikicytaty przez google</a>

Angielskie Wikiquote
<a href="opera:/button/Go To Page,"http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&q=%t+site%3Aen.wikiquote.org&btnG=Szukaj&lr=",,"Wikipedia",""">Wikiquote przez google</a>