Andrzej Stelmachowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
polskie znaki
Nie podano opisu zmian
 
Linia 24: Linia 24:
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Orła Białego (III Rzeczpospolita)]]
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Orła Białego (III Rzeczpospolita)]]
[[Kategoria:Polscy politycy]]
[[Kategoria:Polscy politycy]]
[[Kategoria:Polscy prawnicy]]
[[Kategoria:Polscy przedstawiciele nauk prawnych‎]]
[[Kategoria:Żołnierze Armii Krajowej]]
[[Kategoria:Żołnierze Armii Krajowej]]

Aktualna wersja na dzień 19:44, 25 lut 2021

Andrzej Stelmachowski

Andrzej Stelmachowski (1925–2009) – polski polityk i prawnik, marszałek Senatu i minister edukacji narodowej oraz prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii.

  • Prawda jest taka, że niektóre mass media podjęły w przeddzień zjazdu ostrą kampanię wymierzoną zarówno przeciwko prezesowi KPA – Edwardowi Moskalowi, jak i pośrednio przeciwko Zjazdowi (…) Trudno mi mówić o żerowaniu na naiwności Polaków. Pewne media prowadzą po porostu swoją politykę. Najostrzej występowały tutaj: „Gazeta Wyborcza”, „Trybuna”, i „Wprost”. Jak widać z bardzo różnych ideologicznie środowisk wychodziły te ataki.
  • Prezes Kobylański jest jedną z najbardziej liczących się postaci światowego życia polonijnego, człowiekiem, którego zasługi w odrodzeniu polskości w krajach Ameryki Południowej są niepodważalne, a nawet – nie waham się użyć tego określenia – nieporównywalne. Dzięki jego wysiłkom powstała Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej, która ożywiła życie polonijne w krajach Ameryki Południowej. Również hojności Jana Kobylańskiego zawdzięczają m.in. swe funkcjonowanie domy polskie w Montevideo i Buenos Aires. Spektakularnym efektem jego działań jest wprowadzenie do kalendarza świąt państwowych Argentyny Dnia Osadnika Polskiego. Wielce zbulwersowany wiadomością o pozbawieniu Jana Kobylańskiego funkcji konsula honorowego, pragnę dać wyraz nie tylko zaskoczeniu, ale także opinii, iż decyzję tę podjęto pochopnie, bez rzetelnego rozważenia przyczyn i konsekwencji.
  • Przyjęcie Karty Polaka to szansa dla Polaków ze Wschodu na ułatwienia wizowe, a i dla Polski, z której tylu specjalistów wyjechało, to szansa na otwarcie rynku pracy i nabycie nowych, ale wciąż polskich rąk do pracy.

O Andrzeju Stelmachowskim[edytuj]