Ngô Đình Diệm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
drobne redakcyjne
Znacznik: Zastąpiono
m Wycofano edycje użytkownika 2402:800:613E:DC8D:1135:B4:3EF:4CF1 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Mrnr84201.
Znacznik: Wycofanie zmian
Linia 1: Linia 1:
{{Nazwisko wietnamskie|Ngô}}
vfdhtrhrdfhthr
[[Plik:Lbj diem nolting.jpg|mały|<center>Ngô Đình Diệm (w środku)</center>]]
'''[[w:Ngô Đình Diệm|Ngô Đình Diệm]]''' (1901–1963) – wietnamski polityk, dyktatorski prezydent Wietnamu Południowego od 1955 do śmierci przez rozstrzelanie z rąk amerykańskich żołnierzy, którą poniósł wraz ze współrządzącym bratem [[Ngô Ðình Nhu]].

==O Ngô Đình Diệmie==
* Na swój sposób był patriotą.
** Autor: [[Hồ Chí Minh]]
** Źródło: Pierre Journod, ''Ngo Dinh Diem. Odejście prezydenta'' w: ''Ostatnie dni dyktatorów'', tłum. Anna Maria Nowak, wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014, s. 77.

* Przytłacza nas ciężar odpowiedzialności, po części z powodu naszego telegramu z początku sierpnia [24 sierpnia], w którym sugerujemy przeprowadzenie zamachu stanu. Moim zdaniem dokument źle sformułowano i w ogóle nie powinien zostać wysłany. (…) Wstrząsnęła mną śmierć Ngo Dinh Diema. Poznałem go wiele lat temu razem z sędzią Douglasem [prezes Sądu Najwyższego]. To był wyjątkowy człowiek. Choć w ostatnich miesiącach coraz trudniej było się z nim porozumieć, udało mu się przez dziesięć lat utrzymać jedność państwa. Czy generałowie pozostaną zjednoczeni i zdołają utworzyć stabilny rząd czy też uwaga świata znów skupi się na Sajgonie?
** Autor: [[John Fitzgerald Kennedy]]
** Źródło: Pierre Journod, ''Ngo Dinh Diem. Odejście prezydenta'' w: ''Ostatnie dni dyktatorów'', op. cit., s. 79

* Swoje rządy Diem opiera nie tyle na kompetencjach podwładnych, co na ich lojalności. Ważne stanowiska powierza w pierwszej kolejności ludziom, którzy jak on są członkami mniejszości katolickiej albo pochodzą z Hue. Wciąż obraca się wyłącznie w obrębie własnej kasty, dlatego pomału traci kontakt ze społecznymi, politycznymi i religijnymi realiami. Kiedy jedzie na wieś, ogląda tylko bambusowe potiomkinowskie wioski. Z upodobaniem słucha rosnącego chóru pochlebców. Jest zachwycony hymnem pochwalnym powstałym po przerobieniu tekstu pieśni na cześć Ho Chi Minha i każe go odśpiewywać podczas oficjalnych ceremonii między hymnem państwowym a przysięgą na wierność fladze. Jak każdy autokrata upaja się własną osobą.
** Autor: Jean-Christophe Buisson, ''Zamordowani. Najsłynniejsze zabójstwa polityczne w historii'', tłum. Monika Szymaniak, Wydawnictwo Filia, Poznań 2013, s. 260.

* Winston Churchill Azji Południowo-Wschodniej.
** Autor: [[Lyndon Johnson]], słowa z 1961
** Źródło: Pierre Journod, ''Ngo Dinh Diem. Odejście prezydenta'' w: ''Ostatnie dni dyktatorów'', op. cit., s. 75


[[Kategoria:Premierzy Wietnamu Południowego]]
[[Kategoria:Prezydenci Wietnamu Południowego]]
[[Kategoria:Straceni premierzy]]
[[Kategoria:Straceni prezydenci]]

Wersja z 23:38, 3 wrz 2020

To są cytaty z osoby noszącej wietnamskie nazwisko Ngô.
Ngô Đình Diệm (w środku)

Ngô Đình Diệm (1901–1963) – wietnamski polityk, dyktatorski prezydent Wietnamu Południowego od 1955 do śmierci przez rozstrzelanie z rąk amerykańskich żołnierzy, którą poniósł wraz ze współrządzącym bratem Ngô Ðình Nhu.

O Ngô Đình Diệmie

  • Na swój sposób był patriotą.
    • Autor: Hồ Chí Minh
    • Źródło: Pierre Journod, Ngo Dinh Diem. Odejście prezydenta w: Ostatnie dni dyktatorów, tłum. Anna Maria Nowak, wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014, s. 77.
  • Przytłacza nas ciężar odpowiedzialności, po części z powodu naszego telegramu z początku sierpnia [24 sierpnia], w którym sugerujemy przeprowadzenie zamachu stanu. Moim zdaniem dokument źle sformułowano i w ogóle nie powinien zostać wysłany. (…) Wstrząsnęła mną śmierć Ngo Dinh Diema. Poznałem go wiele lat temu razem z sędzią Douglasem [prezes Sądu Najwyższego]. To był wyjątkowy człowiek. Choć w ostatnich miesiącach coraz trudniej było się z nim porozumieć, udało mu się przez dziesięć lat utrzymać jedność państwa. Czy generałowie pozostaną zjednoczeni i zdołają utworzyć stabilny rząd czy też uwaga świata znów skupi się na Sajgonie?
    • Autor: John Fitzgerald Kennedy
    • Źródło: Pierre Journod, Ngo Dinh Diem. Odejście prezydenta w: Ostatnie dni dyktatorów, op. cit., s. 79
  • Swoje rządy Diem opiera nie tyle na kompetencjach podwładnych, co na ich lojalności. Ważne stanowiska powierza w pierwszej kolejności ludziom, którzy jak on są członkami mniejszości katolickiej albo pochodzą z Hue. Wciąż obraca się wyłącznie w obrębie własnej kasty, dlatego pomału traci kontakt ze społecznymi, politycznymi i religijnymi realiami. Kiedy jedzie na wieś, ogląda tylko bambusowe potiomkinowskie wioski. Z upodobaniem słucha rosnącego chóru pochlebców. Jest zachwycony hymnem pochwalnym powstałym po przerobieniu tekstu pieśni na cześć Ho Chi Minha i każe go odśpiewywać podczas oficjalnych ceremonii między hymnem państwowym a przysięgą na wierność fladze. Jak każdy autokrata upaja się własną osobą.
    • Autor: Jean-Christophe Buisson, Zamordowani. Najsłynniejsze zabójstwa polityczne w historii, tłum. Monika Szymaniak, Wydawnictwo Filia, Poznań 2013, s. 260.
  • Winston Churchill Azji Południowo-Wschodniej.
    • Autor: Lyndon Johnson, słowa z 1961
    • Źródło: Pierre Journod, Ngo Dinh Diem. Odejście prezydenta w: Ostatnie dni dyktatorów, op. cit., s. 75