Pisanka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
szablon
m +1
 
Linia 9: Linia 9:
** Opis: wiersz znany bardziej w wersji śpiewanej jako piosenka dziecięca.
** Opis: wiersz znany bardziej w wersji śpiewanej jako piosenka dziecięca.
** Zobacz też: [[Wielkanoc]]
** Zobacz też: [[Wielkanoc]]

* Również pisanki, najpowszechniej znany artefakt świąteczny, mają – jak się okazuje – rodowód przedchrześcijański. Malowanie jajek było praktykowane w kulturach prasłowiańskich. Co ciekawe, jednym ze stałych motywów umieszczanych na owych pogańskich pisankach był solarny symbol swastyki. Wzór ten znała właściwie cała dawna słowiańszczyzna, od Dalmacji aż po Ruś zachodnią, Morawy i ziemie leżące dziś w granicach Polski. Święcenie jedzenia też tkwi korzeniami we wczesnośredniowiecznym pogaństwie i pierwotnie wiązało się z magią uzdrawiającą.
** Autor: [[Mirosław Pęczak]], [https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1614019,1,wielkanoc-tradycja-miesza-sie-z-folklorem-i-komercja.read ''Przehandlowana Wielkanoc'', polityka.pl]





Aktualna wersja na dzień 21:28, 31 mar 2018

Pisanka
Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło pisankaWikisłowniku

Pisanka – ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami. Zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji.

  • Pisanki
    nie są do jedzenia!
    Z pisanek się wyklują
    Świąteczne życzenia.
  • Pisanki, pisanki, jajka malowane
    Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
    Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,
    Na nich malowane bajki pisankowe.
    Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,
    śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
    Na czwartym kwiatuszki, a na piątym gwiazdki,
    Na każdej pisance piękne opowiastki.
  • Również pisanki, najpowszechniej znany artefakt świąteczny, mają – jak się okazuje – rodowód przedchrześcijański. Malowanie jajek było praktykowane w kulturach prasłowiańskich. Co ciekawe, jednym ze stałych motywów umieszczanych na owych pogańskich pisankach był solarny symbol swastyki. Wzór ten znała właściwie cała dawna słowiańszczyzna, od Dalmacji aż po Ruś zachodnią, Morawy i ziemie leżące dziś w granicach Polski. Święcenie jedzenia też tkwi korzeniami we wczesnośredniowiecznym pogaństwie i pierwotnie wiązało się z magią uzdrawiającą.