Anna Jagiellonka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m format, dr zmiana
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Anonymous Anna Jagiellon.jpg|mały|<center>Anna Jagiellonka<center>]]
[[Plik:Anonymous Anna Jagiellon.jpg|mały|<center>Anna Jagiellonka</center>]]
'''[[w:Anna Jagiellonka (1523-1596)|Anna Jagiellonka]]''' (1523-1596) - król (władczyni) Polski od 1575 do śmierci (faktycznie do 1586, gdy królem został jej mąż [[Stefan Batory]]); córka króla [[Zygmunt I Stary|Zygmunta I Starego]] i [[Bona Sforza|Bony Sforzy]] działaczka kontrreformacji.
'''[[w:Anna Jagiellonka (1523-1596)|Anna Jagiellonka]]''' (1523–1596) król (władczyni) Polski od 1575 do śmierci (faktycznie do 1586, gdy królem został jej mąż [[Stefan Batory]]); córka króla [[Zygmunt I Stary|Zygmunta I Starego]] i [[Bona Sforza|Bony Sforzy]] działaczka kontrreformacji.


== O Annie Jagiellonce ==
==O Annie Jagiellonce==
* Dwie były w owych czasach koronowane kobiety, których charaktery, wygląd, postępki i losy bulwersowały naród tak bardzo, że po trosze bulwersują do dziś, czego dowodem chociażby rozległa literatura fabularna i filmy o Barbarze Radziwiłłównie i jej teściowej Bonie, aż po - cudownie oprawiony i upiornie nudny - serial telewizyjny z wielką aktorką bez roli. W serialu tym Anna Jagiellonka mignęła przelotnie jako dalszoplanowa postać, a prawdę rzekłszy o jej przeżyciach można by nakręcić film bardzo szczególny: obraz, ukazujący pustkę, zapełnioną klejnotami i władzą, natomiast bez namiętności i prywatnych sukcesów.
* Dwie były w owych czasach koronowane kobiety, których charaktery, wygląd, postępki i losy bulwersowały naród tak bardzo, że po trosze bulwersują do dziś, czego dowodem chociażby rozległa literatura fabularna i filmy o Barbarze Radziwiłłównie i jej teściowej Bonie, aż po cudownie oprawiony i upiornie nudny serial telewizyjny z wielką aktorką bez roli. W serialu tym Anna Jagiellonka mignęła przelotnie jako dalszoplanowa postać, a prawdę rzekłszy o jej przeżyciach można by nakręcić film bardzo szczególny: obraz, ukazujący pustkę, zapełnioną klejnotami i władzą, natomiast bez namiętności i prywatnych sukcesów.
** Autor: [[Szymon Kobyliński]], ''Tajemnice pocztu Matejki'', Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia, Warszawa, 1984, s. 98.
** Autor: [[Szymon Kobyliński]], ''Tajemnice pocztu Matejki'', Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia, Warszawa 1984, s. 98.





Wersja z 19:40, 19 kwi 2015

Anna Jagiellonka

Anna Jagiellonka (1523–1596) – król (władczyni) Polski od 1575 do śmierci (faktycznie do 1586, gdy królem został jej mąż Stefan Batory); córka króla Zygmunta I Starego i Bony Sforzy działaczka kontrreformacji.

O Annie Jagiellonce

  • Dwie były w owych czasach koronowane kobiety, których charaktery, wygląd, postępki i losy bulwersowały naród tak bardzo, że po trosze bulwersują do dziś, czego dowodem chociażby rozległa literatura fabularna i filmy o Barbarze Radziwiłłównie i jej teściowej Bonie, aż po – cudownie oprawiony i upiornie nudny – serial telewizyjny z wielką aktorką bez roli. W serialu tym Anna Jagiellonka mignęła przelotnie jako dalszoplanowa postać, a prawdę rzekłszy o jej przeżyciach można by nakręcić film bardzo szczególny: obraz, ukazujący pustkę, zapełnioną klejnotami i władzą, natomiast bez namiętności i prywatnych sukcesów.
    • Autor: Szymon Kobyliński, Tajemnice pocztu Matejki, Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia, Warszawa 1984, s. 98.