Wikicytaty:Bar: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
6birc (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 243: Linia 243:


:: <div style="background-color: #eeeeee; border: 1px solid #bbbbbb; margin: 1em 0; padding: .5em 1.5em;"><p>'''Nowina!'''</p><blockquote>[[Wikipedia:PL:Wikipedia:Żadnych osobistych ataków]] ([[Wikipedia:PL:WP:ZOA]]): "W wyniku zakończonego 09/03/2009 głosowania zostało stwierdzone, że propozycja ta nie ma wystarczającego poparcia, by uważać, że stanowi obowiązujące zasady polskiej Wikipedii. Wszelkie powoływanie się na autorytet społeczności przy jej stosowaniu jest bezpodstawne."</blockquote><p>Wiem, że Wikipedia to nie Wikicytaty, ale:<br />1. To ciekawe.<br />2. Ja tej zasady i tak przestrzegam.</p><p><small>''– [[Użytkownik:6birc|6birc]] ([[Dyskusja użytkownika:6birc|dyskusja]]) 01:39, 11 gru 2013 (CET)''</small></p></div>
:: <div style="background-color: #eeeeee; border: 1px solid #bbbbbb; margin: 1em 0; padding: .5em 1.5em;"><p>'''Nowina!'''</p><blockquote>[[Wikipedia:PL:Wikipedia:Żadnych osobistych ataków]] ([[Wikipedia:PL:WP:ZOA]]): "W wyniku zakończonego 09/03/2009 głosowania zostało stwierdzone, że propozycja ta nie ma wystarczającego poparcia, by uważać, że stanowi obowiązujące zasady polskiej Wikipedii. Wszelkie powoływanie się na autorytet społeczności przy jej stosowaniu jest bezpodstawne."</blockquote><p>Wiem, że Wikipedia to nie Wikicytaty, ale:<br />1. To ciekawe.<br />2. Ja tej zasady i tak przestrzegam.</p><p><small>''– [[Użytkownik:6birc|6birc]] ([[Dyskusja użytkownika:6birc|dyskusja]]) 01:39, 11 gru 2013 (CET)''</small></p></div>

==Mamy problem==
Drodzy użytkownicy (wiem skądinąd, że niektórzy pysznie się bawią poprzednim wątkiem), zwróćcie uwagę na kolejną manipulację, tym razem moimi słowami. Cytuję: "A więc traktowanie administratorki jak zwykłej użytkowniczki to "chamstwo" i ''argumentum ad personam...''". To jest właśnie metoda użytkownika 6birc - wywrócić na opak czyjeś słowa, aby przedstawić kogoś w złym świetle... a ja przecież napisałem, że chamskie są jego odzywki, a nie równe traktowanie wszystkich. No i czarno na białym widać ile warte są jego wywody... Kolejne przekłamanie jest w tekście, że Alessia odmówiła rozmowy. Alessia odmówiła jedynie rozmowy w tonie utrzymywanym przez 6birc (cytat: ''Uprzedzam, że na kolejną wiadomość w podobnym tonie nie odpowiem, a ataków osobistych nie będę tolerować w nieskończoność'').<br />Użytkownik 6birc ma coś ewidentnie do Alessi personalnie, skoro tak zawzięcie się jej czepia i chce ją zniechęcić do projektu. Bo czepia się wyraźnie '''użytkownika''', a nie zasad i zwyczajów, które zawsze można przedyskutować, a nowe propozycje przegłosować. Dziwowisko jest tym większe, że Alessia - w przeciwieństwie do 6birc, którego teksty do Alessi naszpikowane są atakami - trzymała się wikietykiety: pochwaliła go za zainteresowanie projektem, używała słowa ''proszę'' i jak krowie na rowie wyjaśniała, co było nie tak w jego edycjach. Nic dziwnego, że z tego projektu wszyscy inni administratorzy pouciekali; trzeba mieć zdrowie, żeby się użerać z osobami z niedostosowaniem społecznym. Zaczynam wątpić, że pojawienie się tu 6birc faktycznie jest przypadkowe.<br />A pomijając wszystko, nawet jeśli nie zajrzało się do zasad, a potrafi się czytać i jeszcze do tego zna się wikikod, to patrząc jak zbudowane jest hasło bez trudu można dodać cytat lub coś uzupełnić, nie zmieniając rażąco formatowania. Bynajmniej nie chcę zakładać złej woli (chociaż [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dyskusja_u%C5%BCytkownika:6birc&diff=prev&oldid=401996 deklaracja wojowania jest bardzo wyraźna], a jak widać powyżej nie ma nic przeciwko atakom na użytkowników; szkoda, że nie zajrzał na stronę [[Wikipedia:Wikietykieta]], która chyba należy do oficjalnych zasad, a na niej widnieje "unikaj atakowania osób"; o zwykłej kulturze już nie wspomnę), ale może to po prostu prowokacja? Zwłaszcza że użytkownik 6birc wprowadza samowolnie zwyczaje, które nie są przedyskutowane i zaakceptowane przez społeczność Wikicytatów (zob. [[Szablon:Odpowiedziałem/opis]]).<br />Cała ta sytuacja jest więc nie tylko atakiem na dwoje użytkowników, a zwłaszcza na Alessię (ale to mogło paść na każdego; sam bym cofnął te zmiany, gdybym akurat był wtedy na Wikicytatach), ale przede wszystkim uderza w same Wikicytaty. Można kogoś lubić bądź nie, ale chyba nie można pozwalać na to, by ktoś niszczył to, co zostało - nie bez trudu - osiągnięte. [[Użytkownik:Dziecko Szczęścia|Dziecko Szczęścia]] ([[Dyskusja użytkownika:Dziecko Szczęścia|dyskusja]]) 02:25, 11 gru 2013 (CET)

Wersja z 02:25, 11 gru 2013

Strona ta jest miejscem do dyskusji na temat organizacji serwisu oraz zadawania wszelkich pytań związanych z jego funkcjonowaniem.

Zobacz też:

Archiwa:

Notifications inform you of new activity that affects you -- and let you take quick action.

(This message is in English, please translate as needed)

Greetings!

Notifications will inform users about new activity that affects them on this wiki in a unified way: for example, this new tool will let you know when you have new talk page messages, edit reverts, mentions or links -- and is designed to augment (rather than replace) the watchlist. The Wikimedia Foundation's editor engagement team developed this tool (code-named 'Echo') earlier this year, to help users contribute more productively to MediaWiki projects.

We're now getting ready to bring Notifications to almost all other Wikimedia sites, and are aiming for a 22 October deployment, as outlined in this release plan. It is important that notifications is translated for all of the languages we serve.

There are three major points of translation needed to be either done or checked:

Please let us know if you have any questions, suggestions or comments about this new tool. For more information, visit this project hub and this help page. Keegan (WMF) (talk) 21:06, 4 paź 2013 (CEST)[odpowiedz]

(via the Global message delivery system) (wrong page? You can fix it.)

Speak up about the trademark registration of the Community logo.

Strony zаbezpieczone - dobra prаktyka

Proponuję wprowadzić dobrą prаktykę, że аdministratorzy "raz na jakiś czas" będą przeglądać rejestr stron zаbezpieczonych i analizować zasadność dalszego utrzymywania zаbezpieczenia, w szczególności dla stron zаbezpieczonych całkowicie. Zerо 14:56, 21 paź 2013 (CEST)

A skąd masz dane, że administratorzy nie przeglądają rejestru stron zаbezpieczonych i nie analizują zasadności utrzymywania zabezpieczenia? Ostatnia analiza została przeprowadzona 17 października 2013, gdy tworzyłam nową stronę pomocy Wikicytaty:Blokowanie stron. Piszę w swoim imieniu, ponieważ inni administratorzy nie są obecnie zaangażowani w sprawy administracyjne projektu.
Co do zasadności... Odblokowanie strony Michael Jackson pokazało, że nie warto odblokowywać niektórych stron - wkrótce pojawiły się wandalizmy i to identyczne, jak przed pierwszym zabezpieczeniem. Stron zabezpieczonych całkowicie jest zaledwie kilka, a zabezpieczenie zupełnie nie przeszkadza w lekturze cytatów. Sugestie co do zmian na takich stronach można natomiast przedstawić na stronach dyskusji. Projekt więc na tym nie cierpi, lecz zyskuje - mniej wandalizmów. Alessia, dyskusja 16:16, 21 paź 2013 (CEST)[odpowiedz]

Nie posiadam danych, że nie przeglądają. Nie chciałem, żeby moja propozycja wyglądała jako zarzuty do kogokolwiek. Wydaje mi się, ale podkreślam, że to moja opinia, że przynajmniej cztery strony są przynajmniej nadmiernie zabezpieczone. Katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima I‎ i Awaria elektrowni jądrowej Fukushima I są całkowicie zabezpieczone od 2011 roku. Jako powód podano wojnę edycyjną, no ale nie może to być powód zablokowania na zawsze. Jan Paweł II (anegdoty) i Henryk Sienkiewicz - powód częste wandalizmy, nie zauważyłem, żeby były wandalizowane przez zarejestrowanych użytkowników, a zabezpieczone są całkowicie. Wyrażam dalej swoją opinię: projekt zawsze cierpi, a nie zyskuję jeśli zmniejsza się jego otwartość, choć rozumiem, że zdarza się, że zablokowanie jest złem koniecznym. Zerо 18:25, 21 paź 2013 (CEST)

Pewnie niepotrzebnie kontynuuję, ale trudno.
Zabezpieczenie nie jest zamachem na Twoją wolność. Piszesz o swoich osobistych odczuciach: "nie zyskuję jeśli zmniejsza się jego otwartość". Dzięki za szczerość, ale edytujesz tak wiele stron, że nie powinno Ci przeszkadzać, iż dosłownie kilka z nich mogą edytować jedynie administratorzy. To tylko 3 z 23 391...
Strona Katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima I (ta druga to tylko przekierowanie!) nie jest docelowo zabezpieczona na zawsze, lecz do czasu osiągnięcia porozumienia pomiędzy użytkownikami, którzy prowadzili wojnę edycyjną. Dotąd nie otrzymałam informacji o osiągnięciu takiego porozumienia w tej sprawie, a obaj użytkownicy są mniej lub bardziej aktywni. Jeśli masz na ten temat jakieś inne wiadomości, to bardzo proszę o poinformowanie o tym któregoś z administratorów.
Dodawanie nowych cytatów do strony Jan Paweł II (anegdoty) jest bezzasadne. W ogóle ta strona jest tak sprzeczna z zasadami Wikicytatów, że nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić. Nie ma autorów cytatów ani żadnych źródeł, niektóre teksty są stanowczo za długie jak na cytat, a podział na sekcje zawierające po jednym cytacie też nie wiadomo po co. Nie wiadomo, czy traktować ją jako wyjątek od zasad, czy usunąć, ale rozbudowywać z całą pewnością należy.
Strona Henryk Sienkiewicz to jeszcze świeża sprawa. Zdarza się, że ktoś, kto uporczywie wandalizuje stronę w ten sam sposób, po zablokowaniu częściowym zakłada konto i po jakimś czasie wandalizuje jako zalogowany, bo zależy mu tylko na niszczeniu. Uważam, że musi minąć trochę czasu, zanim będzie można zmienić zabezpieczenie na częściowe; prawdopodobnie w tym czasie wandal znajdzie sobie inną rozrywkę. No ale ja patrzę na to nieco szerzej. Alessia, dyskusja 01:00, 22 paź 2013 (CEST)[odpowiedz]

Przepraszam. Jeszcze raz podkreślam, że mój pomysł nie miał na celu krytykowania kogokolwiek, a tak chyba został odebrany. Być może to kwestia moich wąskich horyzontów, ale dalej nie rozumiem jak to możliwe, że hasło z powodu wojny edycyjnej jest zablokowane przez 2 lata. Ale jest to jedynie moje "odczucie". Każdy ma głos, żeby wyrażać swoje odczucia, ale proszę, żeby to robić w sposób grzeczny. Więc proszę nie przypisywać słów (intencji) rozmówcom, których nie napisano (nie ma). Zerо πiσ 10:43, 22 paź 2013 (CEST)[odpowiedz]

Napisałeś zyskuję, czyli w 1. os. lp, czyli o sobie, nie o projekcie, a później poprawiłeś, również w moim uprzejmym komentarzu (a to już bardzo, bardzo brzydko!), zmieniając sens wypowiedzi. Na szczęście wszystko jest w historii, więc nie możesz mnie oskarżać o przypisywanie Ci słów, których nie napisałeś, skoro tak właśnie napisałeś. Jeśli zmieniłeś zdanie, to robi się to troszkę inaczej. Oczywiście, że każdy ma prawo wyrażać swoje opinie; nikt Ci tego nie odmawia. Alessia, dyskusja 11:39, 22 paź 2013 (CEST)[odpowiedz]

:-) Ach tu mnie macie na literówce. Nie złapałem żartu od razu. Oczywiście chodziło, że projekt cierpi i zyskuję, przepraszam, zyskuje. Moja literówka, mój błąd, moja wina, nawet do słownika nie mogę mieć pretensji, że nie podkreślił. Co do zyskiwania przeze mnie to cały czas liczę, że kiedyś ktoś zapłaci po złotówce za każdą edycję i staram się zawczasu. Przepraszam również, że poprawiłem błędy, ale jak zobaczyłem, że się rozmnażają... Przywracam je po sterylizacji. Będzie śmieszniej. Zaś za pokutę dodam dzisiaj jakiś cytat, a może i Zerо πiσ 22:23, 22 paź 2013 (CEST)[odpowiedz]

Nie żartowałam - tak drobiazgowego użytkownika trudno posądzać o literówkę i to taką, która zmienia znaczenie całego zdania. Ale śmiech to zdrowie, nie zaszkodzi. Alessia, dyskusja 01:49, 23 paź 2013 (CEST)[odpowiedz]

Czyli jest tak drobiazgowy (to chyba nie był zarzut), że literówkę ważną poprawi, a nieważną nie poprawi. Nie rozumie, ale oczywiście się zgadza. Bardzo dziękuje za odblokowanie Fukushimy. Bardzo na tym zyskałem projekt :-) A co do przypisywania to mi chodził, że nic nie pisał o zamachu na moją wolność, ale oczywiście pisał. I na tym żarty kończę i cały wątek. Pozdrawiam Zerо πiσ 21:42, 24 paź 2013 (CEST)[odpowiedz]

Introducting Beta Features

(Apologies for writing in English. Please translate if necessary)

We would like to let you know about Beta Features, a new program from the Wikimedia Foundation that lets you try out new features before they are released for everyone.

Think of it as a digital laboratory where community members can preview upcoming software and give feedback to help improve them. This special preference page lets designers and engineers experiment with new features on a broad scale, but in a way that's not disruptive.

Beta Features is now ready for testing on MediaWiki.org. It will also be released on Wikimedia Commons and MetaWiki this Thursday, 7 November. Based on test results, the plan is to release it on all wikis worldwide on 21 November, 2013.

Here are the first features you can test this week:

Would you like to try out Beta Features now? After you log in on MediaWiki.org, a small 'Beta' link will appear next to your 'Preferences'. Click on it to see features you can test, check the ones you want, then click 'Save'. Learn more on the Beta Features page.

After you've tested Beta Features, please let the developers know what you think on this discussion page -- or report any bugs here on Bugzilla. You're also welcome to join this IRC office hours chat on Friday, 8 November at 18:30 UTC.

Beta Features was developed by the Wikimedia Foundation's Design, Multimedia and VisualEditor teams. Along with other developers, they will be adding new features to this experimental program every few weeks. They are very grateful to all the community members who helped create this project — and look forward to many more productive collaborations in the future.

Enjoy, and don't forget to let developers know what you think! Keegan (WMF) (talk) 21:29, 5 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Distributed via Global message delivery (wrong page? Correct it here), 21:29, 5 lis 2013 (CET)

Czy wiesz?

Na stronie głównej pod hasłem Z najnowszych stron Wikicytatów są cytaty ze stron powstałych na przełomie 2011/2012. Dlaczego ta rubryka nie jest aktualizowana? Pytałem o to jedną z administratorek (Jadwigę), ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Może ktoś jest lepiej poinformowany? Dziecko Szczęścia (dyskusja) 21:31, 17 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Nie jest aktualizowane tylko z takiego powodu, że nikt tego nie robi. Jeśli znajdzie się ktoś, kto będzie chciał się tym zająć, to będzie aktualizowane. Technicznie to trzeba edytować Szablon:Czy wiesz. Zmiana takiego szablonu zabiera dużo czasu, a mało nabija licznik. Sprawdziłem to ostatnio na cytatach z wybranej osoby ;-) Zerо πiσ 00:02, 18 lis 2013 (CET)[odpowiedz]
A tak naprawdę nie jest aktualizowana, ponieważ zasady nie dopuszczają działania pojedynczego użytkownika, a nie ma chętnych do głosowania nad zgłoszonymi hasłami. Nie wystarczy czyjaś chęć, aby zmienić szablon, bo nikt nie może tego robić na własną rękę. Alessia, dyskusja 01:29, 18 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Brak aktualizacji szablonu jest łamaniem zasady "Szablon Czywiesz aktualizowany jest co dwa tygodnie.", więc skoro nie ma chętnych do głosowania to chętny do edycji powinien wprowadzić swoje zmiany jeśli nie został zgłoszony sprzeciw. Pamiętajmy, że szablon zaczyna się od słów "Z najnowszych stron Wikicytatów:", a nie był edytowany od 1,5 roku. Zerо πiσ 07:39, 18 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Nadrzędna zasada brzmi: Wszelkie zmiany zasad powinny zostać przedyskutowane i uzgodnione przed wprowadzeniem. W związku z tym należałoby najpierw ponownie przedyskutować zmianę zasad dotyczących czywiesza i przegłosować nowe ustalenia.
Przed wprowadzeniem aktualnych zasad czywiesza szablon był aktualizowany nawet co tydzień, ale niektórzy uznali, że to nie jest dobre, iż ktoś sam decyduje, jakie hasło jest "wyróżnione" poprzez zamieszczenie na głównej, dlatego wprowadzono zasady. W związku z tym trudno działać na własną rękę, zwłaszcza że były już podejmowane próby zmiany tych zasad i nie przyniosły one rezultatów. Alessia, dyskusja 11:47, 18 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

W kwestii logiki formalnej to ma zupełnie do niczego się przyczepić. Problem taki, że propozycja zmian może spotkać się z żadnym odzewem. A chętnemu do zmiany (zakładam, że chętny się znalazł) może chęć przejść. I wpadamy w sytuację, że zasady zamiast zachęcać do pracy (poprzez jasne sprecyzowanie co i jak) wystraszają ochotników. Myślę, że wszelkie decyzje muszą być podejmowane przy uwzględnieniu faktu, że serwis wymiera. Zerо πiσ 18:44, 18 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Alessio, dziękuję za wyjaśnienia. Myślałem, że to po prostu leżało w gestii jakiegoś użytkownika, który teraz jest nieaktywny, i czas, by ktoś inny przejął obowiązki.
Natomiast co do wypowiedzi Zera: po pierwsze, uwaga o liczniku była nie na miejscu; po drugie, Twoja wypowiedź w niczym nie pomogła. Myślę, że zasady nie odstraszają, natomiast taki jad owszem. Im więcej takiego czepialstwa i wtrącania się we wszystko, co możliwe, tym rzadsza obecność wartościowych użytkowników, którym po prostu obrzydło użeranie się z przemądrzalcami. Dziecko Szczęścia (dyskusja) 19:06, 18 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Drogi użytkowniku. Przypisujesz innym użytkownikom złe intencje, a to jest duży błąd. Społeczność uznała to za tak duży błąd, że od tego zaczynają się zasady wikietykiety. Ciężko ci będzie uwierzyć, ale twoje niesympatyczne wypowiedzi w moim kierunku, wręcz ataki, próby zniechęcenia do mojej osoby kogo się da, nie zmieniają mojego podejścia do ciebie. Chcę ci pomóc i jeśli odbierasz mnie tak jak wyżej to opisałeś to powinieneś się zastanowić czy twoje błędy w ocenie ludzi nie utrudniają ci nawiązania ci z nimi pozytywnych relacji. Tu trzeba współpracować, więc kontakty z innymi użytkownikami są nieuniknione. Jeżeli jednak ktoś nie chce, żebym mu pomagał to oczywiście nie będę się narzucał. Proszę o taką informację. To oczywiście dotyczyć będzie jedynie próśb o pomoc, a nie będzie dotyczyło dyskusji merytorycznych. Korzystam również z okazji i wycofuję się z twierdzenia, że ostatnio mało artykułów powstaje. Wyraźnie ruszyło. Zerо πiσ 00:43, 19 lis 2013 (CET) ::: Tylko że to nie ja przypisuję społeczności Wikicytatów chęć nabijania sobie licznika (nawiasem mówiąc edytowanie Baru, szablonów czy stron dyskusji w ogóle nie ma chyba wpływu na liczbę edycji, bo to nie jest tzw. "przestrzeń główna") i nie ja wykorzystuję każdą okazję, by zrobić innym przykrość. I owszem nie oczekuję od Ciebie pomocy ani odpowiedzi na pytania, a zwłaszcza nie Tobie zadawane (i tak już strach lodówkę otwierać). Zadałem pytanie o stronę główną i bynajmniej nie oczekiwałem Twoich opinii o intencjach użytkowników. Pomijam fakt, że cała Twoja powyższa wypowiedź powinna być wykreślona, bo jest nie na temat. Dziecko Szczęścia (dyskusja) 13:20, 19 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Ja również jestem za tym, żeby wykreślić moją wypowiedź i wypowiedź ją poprzedzającą oraz wszystkie wypowiedzi po, jako że są poza-tematem oraz zawierają ataki osobiste. Proponuję, żeby zrobiła to osoba trzecia. Przepraszam, że odpowiedziałem na pytania nie mi zadawane. Zwrócę jednak uwagę, że jeśli pytanie jest do kogoś adresowane to powinno być umieszczone na stronie dyskusji tego użytkownika, a nie w Barze. Zerо πiσ 22:29, 19 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Formatowanie automatyczne

Zniknął mi ten gadżet z okna edycji. Czy ktoś jeszcze ma taki problem? Dziecko Szczęścia (dyskusja) 19:06, 18 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

U mnie wszystko działa. A jakiej przeglądarki używasz? (Ja Mozilli Firefoksa). Jeśli nadal nie będziesz miał tego przycisku, zgłoś to użytkownikowi Beau, tylko pamiętaj o podaniu szczegółów (przeglądarka itp.). Alessia, dyskusja 22:54, 18 lis 2013 (CET)[odpowiedz]
U mnie też zniknął, Beau nie odpisywał, więc mieszałem w ustawieniach, wyłączyłem Włącz rozszerzony pasek narzędzi edycyjnych i się pojawił. Zerо πiσ 00:32, 19 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Call for comments on draft trademark policy

Na commons toczy się już któraś dyskusja w sprawie wywalenia tego pliku. Jest on wykorzystywany chyba wyłącznie na polskiej Wikipedii i polskich Wikicytatyach jako ilustracja do artu barwa niebieska. Problem polega na tym, że jak się wydaje, obecnie zwolennicy usunięcia i zwolennicy zostawiania zdjęcia na commons zaczynają na przemian usuwać i wstawiać to zdjęcie do tych artów na plwiki i plwikiquote: [1] [2] (chociaż, co prawda, reguły 3 rewertów jeszcze nie złamali). Tak sobie myślę, możne społeczność polskiej wikipedii się tam wypowie? Ostatecznie usunięcie tego zdjęcia wpłynie wyłącznie na polskie projekty. Marcgalrespons 17:48, 24 lis 2013 (CET)[odpowiedz]

Edytuj śmiało ≠ kasuj śmiało

Jestem przypadkowym użytkownikiem Wikicytatów. Zrobiłem dwie mało ważne edycje w atykułach Heraklit i Czesław Niemen. Dwoje użytkowników Mrnr84201 i Alessia bezceremonialnie skasowało je. To niecywilizowane i łamią przy tym kilka zasad Wikiprojektów. Co więcej, rozpoczęli ze mną wojnę edycyjną i mimo upomnień ani myślą ustąpić. Niektórzy chyba myślą, że wiki polega na tym, że jedni piszą, żeby drudzy mieli co kasować. Jestem ciekawy, czy tylko ich dwoje, czy to taka kultura tutaj. Jeśli kultura – to czas tu przewietrzyć.

Upominam aktywnych użytkowników, aby strzegli wkładu przypadkowych użytkowników, nawet jeśli sami nie widzą jego wartości – bo przypadkowy użytkownik (ze swojej definicji) sam o swoją edycję się nie upomni. Czy "nieobecni nie mają głosu"? Sprawa jest dość prosta: kasowanie prawie nigdy nie jest pozytywnym działaniem. Pisze się trudno, kasuje się łatwo – a większość ludzi jest upośledzonych pod względem umiejętności patrzenia na świat cudzymi oczami. Na głupotę leku przez jakiś czas jeszcze nie będzie. Do tego czasu możemy mieć kulturę, która takie mankamenty kompensuje.

Cała moja wymiana z Alessią zapisana jest tu: Dyskusja użytkownika:6birc/Frywolne kasowanie.

"...prosta droga do linczu..."

Problemy, które w tym konkretnym przypadku wypłynęły na powierzchnię:

  1. Towarzyskie grona – ten "rak" publicznych projektów. Nie można im dać przewagi nad pojedynczym użytkownikiem, bo to prosta droga do linczu i nepotyzmu. To tylko o jeden stopień lepsze od używania wielu kont przez jednego użytkownika do wojen edycyjnych.
  2. "Zakładaj dobrą wolę." Kasując moje edycje bez namysłu i nie dbając o moją opinię, z góry założyli moją złą wolę (albo conajmniej zupełną głupotę).
  3. Gatekeeping,[1] czyli sabotowanie reguły "śmiało edytuj" ("reguły matki" wszystkich Wikiprojektów):
    • zniechęcanie użytkowników do samodzielnej edycji i delegowanie edycji do "wybrańców narodu"
    • podwyższanie barier edycji
      • red tape: piętrzenie reguł tylko po to, by umocnić swoją przewagę – zawracać głowę, samemu reguł nie traktując serio; wykorzystywanie ignorancji użytkownika do onieśmielania go przed edycją; wymaganie od użytkownika "ukończenia studiów z Wikicytatów", nim ośmieli się on dotknąć pióra
      • wykolejenie reguły "śmiało edytuj" – obrócenie tej reguły przeciwko samej sobie tak, że teraz jest ona regułą "śmiało anuluj śmiałe edycje"
      • "częściej wciskaj Podgląd, a rzadziej Wyślij" (naraża to długą edycję na przypadkową utratę, zniechęcając do pracowitych i przemyślanych edycji)
      • "nie poprawiaj raz wysłanej edycji" (to wbrew idei wiki)
      • "nie zalewaj użytkownika powiadomieniami"
        • Wiki to nie cmentarz – tu cisza nie obowiązuje.
        • Nie trzeba sprawdzać skrzynki co sekundę.
        • Ja nie zalewam Alessii powiadomieniami, ona sama je sobie włączyła.
        • Drobne edycje oznaczam jako "drobne edycje". Niech Alessia filtruje drobne edycje w powiadomieniach.
        • Łącznie wysłałem Alessii trzy odpowiedzi na cztery wiadomości – mniej, niż 1:1. I już Alessia zarzuca mi zalewanie jej wiadomościami.
  4. Nieprzyjmowanie krytyki i obrażanie się na nią.
  5. Łamanie Kantowskiej zasady uniwersalności: niestosowanie do siebie reguł, których wymaga się od innych.

    "Jeśli będziesz łamał zasady – Twoje edycje będą cofane." (Alessia)

  6. Cywilizowany człowiek rozpoczyna spór (πόλεμος) od rozmowy, a barbarzyńca – od czynu. (Tu: skasowania cudzej pracy.)
  7. Zasada "cofaj tylko wtedy, kiedy jest to konieczne".
    • "Autorzy mogą też dobrowolnie stosować zasadę 'zero cofania', na przykład: 'Tylko cofaj oczywisty wandalizm. Zamiast kasować albo cofać zmiany lub dodatki, które ci się nie podobają, dodaj do nich i ulepsz je, trzymając się zasady zachowania informacji i punktów widzenia.'"[2]
    • "Kiedy natrafisz na ustęp w artykule, który jest tendencyjny albo niezgodny z rzeczywistością, popraw go, jeśli możesz – nie kasuj tekstu, który można naprawić."[3]
  8. "Uzasadniaj cofnięcia." Moja edycja Niemena została cofnięta bez uzasadnienia. A uzasadnienie cofnięcia mojej edycji Heraklita jest absurdalne – zarówno to pierwsze ("brak źródeł"), jak i to drugie ("chaos"). Jeśli coś jest dla mnie chaosem, to nie dotykam tego... a nie likwiduję to. Natomiast Mrnr84201 i Alessia instynktownie niszczą to, czego nie rozumieją.

Jeżeli dokonanie tak prostej edycji wymaga takiego nakładu pracy, jaki ja tu teraz ponoszę, to Wikicytaty są zdegenerowaną wiki.

6birc (dyskusja) 17:16, 9 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

Przypisy
  1. Wiktionary:EN:gatekeep. Tłumaczenie: 1. (socjologia) Ograniczać (nieraz metodą manipulacji raczej, niż bezpośrednio) to, jak dużą rolę odgrywa druga strona – często małżonek – w jakimś zadaniu; na przykład ograniczać to, na ile mąż może wychowywać swoje dzieci. 2. Kontrolować lub ograniczać dostęp do czegoś. Oryginał: 1. (sociology) To limit (sometimes manipulatively, rather than directly) how much role another party, often a spouse, has in some task; for example, to limit how much one's husband can raise one's children. 2. To control or limit access to something.
  2. Wikipedia:EN:Wikipedia:Revert only when necessary. Oryginał: Editors may also choose to adhere to a zero-revert rule, for example: "Only revert obvious vandalism. Instead of removing or reverting changes or additions you may not like, add to and enhance them while following the principle of preserving information and viewpoints.
  3. Wikipedia:EN:Wikipedia:Dispute resolution#Follow the normal protocol. Oryginał: When you find a passage in an article that is biased or inaccurate, improve it if you can; don't delete salvageable text.
Przyjrzałem się bardzo dokładnie twoim edycjom oraz wypowiedziom w dyskusji i mam wrażenie, że nic nie zrozumiałeś. "Śmiało edytuj" nie oznacza bynajmniej, że każdy może robić tu wszystko. Cofnięcie edycji, która jest sprzeczna z zasadami, wcale nie jest wandalizmem (jak wynika z zasad, można w trybie natychmiastowym usunąć nowo utworzoną stronę, która rażąco łamie zasady, cóż więc dopiero wątpliwej jakości edycję!). Za to za świadome łamanie zasad można zostać zablokowanym. A już na pewno za ataki pod adresem administratorki, na które sobie pozwoliłeś (w dodatku chyba jedynej administratorki, której jeszcze coś chce się robić na Wikicytatach). Powinieneś przeprosić za swoje zachowanie i ładnie podziękować za wskazanie Ci zasad i cofnięcie edycji, które były mocno poniżej standardów Wikicytatów, a nie rzucać się jakbyś był pępkiem świata. Nie szkoda Ci czasu na pisanie takich wypracowań?
Twoje nastawienie jest bardzo niewiki. Wypowiedzi Alessi przekręcasz i nimi manipulujesz, starając się przedstawić ją w jak najgorszym świetle w oczach innych użytkowników. Nie życzę sobie czytać takich rzeczy, zwłaszcza w Barze! Może najpierw przyjrzyj się, jaki wkład w rozwój Wikicytatów mają Alessia czy Mrnr84201 i jak wielkim wikidoświadczeniem dysponują! "Przypadkowy użytkownik", który nawet nie przejrzał zasad przed edytowaniem, nie powinien zabierać głosu na temat tychże zasad, aby się nie ośmieszać. Powołujesz się na Wikipedię, na której cofa się np. za złą formę czy błędy ortograficzne? O ile wiem Alessia nie cofa edycji bez zastanowienia i chyba nie ma takiej drugie osoby na Wikicytatach, która poświęca masę czasu na poprawianie takich drobiazgów jak literówki czy interpunkcja (od jakiegoś czasu zajmuje się tym także Zero, ale daleko mu do takiego wkładu jak Alessi).
Twoja edycja w haśle Heraklit z Efezu faktycznie zaburzyła porządek na stronie, czyli opis anulowania "chaos" jest jak najbardziej na miejscu. Myślę, że osoba cofająca edycję nie ma obowiązku pisać elaboratów, dlaczego ją cofnęła, skoro zasady są jasno sprecyzowane, a Ty dostałeś do nich linki. Twoja edycja w haśle Czesław Niemen też nie była OK. Prawdę mówiąc, rozśmieszyła mnie.
Jeśli panujące tu obyczaje ci nie odpowiadają, to załóż sobie jakiegoś bloga. Tutaj niestety będziesz narażony na to, że inni będą po tobie poprawiać lub cofać twoje edycje. Dziecko Szczęścia (dyskusja) 13:24, 10 gru 2013 (CET)[odpowiedz]
Cytaty z zasad:
  • Każdy cytat powinien być opatrzony wiarygodnym źródłem. - jest tam też wzór, jak podajemy źródło
  • Staramy się zachowywać alfabetyczną kolejność cytatów.
  • Cytaty dodajemy w języku polskim. W przypadku cytatów niepolskiego pochodzenia można również oprócz obowiązkowego polskiego tłumaczenia podać jego oryginalne brzmienie – podnosi to jakość artykułu. Taki obcojęzyczny tekst zapisujemy kursywą i podajemy, w jakim jest on języku. Uwaga! Nie dodajemy cytatu w języku, w którym słowa nie zostały wypowiedziane lub napisane w oryginale!
  • Przed zapisaniem strony należy korzystać z przycisku Pokaż podgląd, aby ograniczyć liczbę edycji artykułu.
  • Przed zapisaniem zmian należy wypełnić pole Opis zmian. - zasady opisywania zmian tu
  • Wikicytaty są zbiorem cytatów; treści encyklopedyczne, opisy i komentarze ograniczamy więc do niezbędnego minimum.
  • Staramy się, aby strony były nie tylko dokładne pod względem merytorycznym i prawidłowe od strony technicznej, ale także jednolicie sformatowane, estetyczne i przejrzyste.
  • Wszelkie zmiany zasad powinny zostać przedyskutowane i uzgodnione przed wprowadzeniem.
Radzę przemyśleć swoje edycje, jak również zastanowić się nad tym, czy taki temat w Barze jest w zgodzie z zasadami wiki, które nakazują nie oceniać innych użytkowników. Chwała Bogu, że Alessia poprosiła cię o pracę na brudno, bo właśnie zerknąłem do twojego brudnopisu i włos mi się zjeżył na głowie. Dziecko Szczęścia (dyskusja) 13:44, 10 gru 2013 (CET)[odpowiedz]
1. Poprawiać – tak. Kasować – nie... nie bez bardzo dobrego powodu.
2. Jestem w trakcie zapoznawania się z tutejszymi regułami. Nie zmienia to faktu, że nie można tego samego oczekiwać od jednorazowych autorów. Nie można też reguł piętrzyć.
3. Na niektóre z Pana uwag już odpowiedziałem – przed ich napisaniem.
4. Jeszcze nie skończyłem czytać Pana odpowiedzi.
6birc (dyskusja) 18:49, 10 gru 2013 (CET)
[odpowiedz]
Niech więc Pan powie: o co "oczerniłem" Alessię?
6birc (dyskusja) 19:37, 10 gru 2013 (CET)
[odpowiedz]
Uważasz, że Mrnr84201 i Alessia złamali zasady projektu. Nie, oni ich przestrzegają, to Ty je łamiesz.
Zarzucasz Alessi brak kompetencji i nepotyzm - fałsz. To tylko pokazuje ogrom twojej ignorancji. Każdy, kto tu dłużej zagląda wie, że Mrnr84201 i Alessia to dwie różne osoby i na pewno niespokrewnione, o co ich podejrzewasz. Te teorie spiskowe... ech...
Zarzucasz innym "nieprzyjmowanie krytyki i obrażanie się na nią." Piszesz chyba o sobie. To ty obraziłeś się na Mrnr84201 i na Alessię. A za co? Za to, że zrobiłeś źle i nie potrafisz się do tego przyznać.
Nigdzie nie widzę, aby Alessia założyła twoją złą wolę. Oceniasz innych to już jest błąd, przedstawiasz te oceny innym to już jest łamanie zasad wikietykiety, a ocenianie bez znania kogoś to nawet brak zdrowego rozsądku.
Nikt nie sabotuje reguły "śmiało edytuj". Dla dobra projektu, Alessia poprosiła, byś nie edytował w "przestrzeni głównej", póki nie znasz zasad, tylko skorzystał najpierw z brudnopisu i pomocy doświadczonych użytkowników. To z jej strony bardzo ładny gest, zwłaszcza że po tym, jak ją potraktowałeś mogła cię spokojnie zablokować za atak osobisty. Gdybyś orientował się w projekcie, zauważyłbyś, że niedoświadczeni użytkownicy często otrzymują prośbę o rozpoczęcie od brudnopisu. Jesteś chyba pierwszym, który się o to obraził.
Prośba o korzystanie z podglądu jest jak najbardziej na miejscu. Też ci to zalecam. Zresztą i w zasadach jest o tym mowa.
To ty łamiesz zasady, a nie Mrnr84201 i Alessia. Twoje zarzuty nie mają żadnych podstaw.
Prezentujesz nam zasady obowiązujące w innym projekcie (po co???), nie znając zasad obowiązujących tutaj i nie mając żadnej praktyki w Wikicytatach.
Nawet nie pomyślałeś o tym, jakie konsekwencje może mieć taki wpis w Barze i jak może wpłynąć na innych. Uważaj, bo wywoływanie konfliktów i wojowanie, które masz w planach to trolling... Dziecko Szczęścia (dyskusja) 20:12, 10 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

"Oni ich przestrzegają, to Ty je łamiesz."

Przeciwnie.

Napisałem, które zasady łamią.

"Każdy, kto tu dłużej zagląda wie, że Mrnr84201 i Alessia to dwie różne osoby."

Wikiprojekty nie są tylko dla "tych, co tu dłużej zaglądają". Użytkownik, który tu edytuje po raz pierwszy, widzi tyle, co ja.

"Prezentujesz nam zasady obowiązujące w innym projekcie (po co???)."

Wikicytaty nie są wyspą, tylko częścią Wikimediów. Dobre reguły są dobre. Pewne reguły są globalne. Kto potrzebuje państwa w państwie?

'Nikt nie sabotuje reguły "śmiało edytuj". Dla dobra projektu, Alessia poprosiła, byś nie edytował w "przestrzeni głównej", póki nie znasz zasad, tylko skorzystał najpierw z brudnopisu i pomocy doświadczonych użytkowników.'

"Niedoświadczeni użytkownicy często otrzymują prośbę o rozpoczęcie od brudnopisu. Jesteś chyba pierwszym, który się o to obraził."

Jak Pan może widzi, umiem korzystać z wikikodu... Czego chcieć więcej od jednorazowego użytkownika?

"Prośba o korzystanie z podglądu jest jak najbardziej na miejscu."

Z Podglądu korzystam intensywnie. Bardziej intensywnie już nie będę.

"wywoływanie konfliktów i wojowanie, które masz w planach to trolling..."

Moje zarzuty są dobrze określone. Były one aktualne, zanim się tutaj pojawiłem. Ani nie stworzyłem tego konfliktu, ani go nie zacząłem. Moja edycja tylko go obnażyła.

Nikt Państwa nie zmusza do wojowania ze mną... mogą oni ustąpić. Ja też nie gwarantuję, że będę to kontynuował.

6birc (dyskusja) 20:57, 10 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

'Zarzucasz innym "nieprzyjmowanie krytyki i obrażanie się na nią." Piszesz chyba o sobie. To ty obraziłeś się na Mrnr84201 i na Alessię.'

To nie ja nazywam krytykę "atakiem personalnym".

"Oceniasz innych to już jest błąd, przedstawiasz te oceny innym to już jest łamanie zasad wikietykiety, a ocenianie bez znania kogoś to nawet brak zdrowego rozsądku."

Nieznajomość kogoś to świetna okazja do obiektywnej oceny.

6birc (dyskusja) 21:19, 10 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

No i wydawało mi się, że gdzieś przeczytałem, że właśnie w Wikibarze zgłaszamy przypadki wojny edycyjnej. Alessia nie chciała dłużej "tolerować mojego tonu". Mrnr84201 nigdy się do mnie nie zgłosił.
6birc (dyskusja) 21:51, 10 gru 2013 (CET)
[odpowiedz]

Żaden z zacytowanych przez Pana moich zarzutów nie jest argumentum ad personam. Nie krytykuję działań Alessii na podstawie jej koloru oczu czy też tego, że jest (jak się teraz okazuje) administratorką – tylko na podstawie samych działań. I tego Alessia najwyraźniej nie może zdzierżyć... że nie potraktowałem jej, jak administratorki, tylko jak zwykłą użytkowniczkę.
6birc (dyskusja) 22:16, 10 gru 2013 (CET)
[odpowiedz]

Przede wszystkim krytykujesz na podstawie własnego widzimisię niepopartego znajomością zasad ani działaniem praktycznym. Jesteś tu nowy. Nawet jeśli coś ci się nie podoba, to nie powinieneś wyjeżdżać z takim wątkiem, lecz napisać np. Mam pewne propozycje odnośnie działania na Wikicytatach i chciałbym poznać opinię innych. A ty zaczynasz od oskarżania dwojga użytkowników, których wkład w projekt jest przyćmiewający. Czego się spodziewasz? Obalenia panujących zasad i wyrzucenia stąd użytkowników, bez których Wikicytatów by nie było już dawno? W głowie mi się nie może pomieścić, jak tak w ogóle można się zachować. Może po prostu lubisz być w centrum uwagi.
Piszesz, a nie wiesz o czym piszesz. Tutaj nie ma żadnej wojny edycyjnej! Dodałeś cytaty bez źródła Mrnr84201 je skasował. Potem przerobiłeś stronę po swojemu i Alessia to na szczęście wycofała. Gdzie tu jakaś wojna? Poza twoim wojowniczym nastawieniem i upieraniem się przy swoim zdaniu nie widzę tu żadnej wojny.
Wypierasz się ataków osobistych, a tu proszę, kolejny: tego Alessia najwyraźniej nie może zdzierżyć... że nie potraktowałem jej, jak administratorki, tylko jak zwykłą użytkowniczkę. Po pierwsze to stwierdzenie jest raczej chamskie, a po drugie skoro tak właśnie traktujesz użytkowników jak potraktowałeś Alessię i to nie był jednorazowy wyskok, to nie wróżę ci tu zbyt długiej kariery. Może nikt cię dotąd nie uświadomił, ale to są właśnie ataki osobiste.
Ogólnie: myślę, że Wikicytaty są spójnym projektem, który nie potrzebuje udziwnień i wymysłów "przypadkowych użytkowników". I więcej się nie wypowiem, bo tu nie ma nawet z kim dyskutować. Dziecko Szczęścia (dyskusja) 23:05, 10 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

A więc traktowanie administratorki jak zwykłej użytkowniczki to "chamstwo" i argumentum ad personam... i dyskusja zarzutu stosowania argumentum ad personam to też argumentum ad personam... Doszło do tego, że teraz już nie wolno się bronić przed tym zarzutem. Czy chodzi o przesłonięcie faktu dyskryminacji ludzi spoza grona? Bo według mnie dopiero to jest atak osobisty. Czy zarzucanie ataku osobistego to "atak osobisty"? Może to błąd, że ja też się nie poskarżyłem na ton wypowiedzi – ton Alessii w jej wypowiedziach do nowych użytkowników... skoro i tak zostałem oskarżony o atak osobisty? Każdy normalny człowiek (a ja nim nie jestem) już z samego tonu wypowiedzi Alessii by wywnioskował, że ma do czynienia z autorytetem, którego nie wolno kwestionować. Cieszę się, że przestała ze mną rozmawiać.

Mocno szuka Pan powodu, żeby zastosować przeciwko mnie środki administracyjne. Ale krytyka postępowania nie jest jednym z nich.

6birc (dyskusja) 00:37, 11 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

Profilaktycznie przypomnę, kto ustąpił w wojnie edycyjnej... nie Alessia. (Już słyszę krzyk: "znów atak osobisty!")
6birc (dyskusja) 00:44, 11 gru 2013 (CET)
[odpowiedz]

"Nawet jeśli coś ci się nie podoba, to nie powinieneś wyjeżdżać z takim wątkiem, lecz napisać np. Mam pewne propozycje odnośnie działania na Wikicytatach i chciałbym poznać opinię innych. A ty zaczynasz od oskarżania dwojga użytkowników, których wkład w projekt jest przyćmiewający."

Po prostu uwielbiam jak Wasze grono nieustannie wymaga od innych postępowania, którego sami nie przestrzegacie. Niemal w każdym akapicie zarzuca mi Pan to, co Wam trzeba zarzucić.

1. Nikt do mnie nie napisał z propozycją skasowania moich edycji. Jakiej reakcji się spodziewaliście? Gdybym był, jak każdy, nawet bym nie zaprotestował. Ba, nawet bym nie spróbował edytować Wikicytatów! Jesteście obrażeni, że jeden użytkownik odstaje od patogennej normy i na dodatek komunikuje to?
2. To Wasze edycje są pozbawione źródeł, a te, które skasowaliście, źródła wnosiły.
3. Wojna edycyjna była klasyczna: edycja-cofnięcie-cofnięcie-cofnięcie. A Pan zaprzecza.
4. To, że zacząłem od wyjeżdżania z wątkiem w barze – to też oszczerstwo. Nawet jeśli dla mnie nie ma w tym nic złego... to nie zrobiłem tak. Dopóki Alessia rozmawiała ze mną, rozmawiałem z nią. Dopiero kiedy odmówiła nie tylko współpracy, ale i dalszej rozmowy – skierowałem się tutaj. (Widzi Pan? Znów atak osobisty na Alessię!)

6birc (dyskusja) 01:07, 11 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

Nowina!

Wikipedia:PL:Wikipedia:Żadnych osobistych ataków (Wikipedia:PL:WP:ZOA): "W wyniku zakończonego 09/03/2009 głosowania zostało stwierdzone, że propozycja ta nie ma wystarczającego poparcia, by uważać, że stanowi obowiązujące zasady polskiej Wikipedii. Wszelkie powoływanie się na autorytet społeczności przy jej stosowaniu jest bezpodstawne."

Wiem, że Wikipedia to nie Wikicytaty, ale:
1. To ciekawe.
2. Ja tej zasady i tak przestrzegam.

6birc (dyskusja) 01:39, 11 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

Mamy problem

Drodzy użytkownicy (wiem skądinąd, że niektórzy pysznie się bawią poprzednim wątkiem), zwróćcie uwagę na kolejną manipulację, tym razem moimi słowami. Cytuję: "A więc traktowanie administratorki jak zwykłej użytkowniczki to "chamstwo" i argumentum ad personam...". To jest właśnie metoda użytkownika 6birc - wywrócić na opak czyjeś słowa, aby przedstawić kogoś w złym świetle... a ja przecież napisałem, że chamskie są jego odzywki, a nie równe traktowanie wszystkich. No i czarno na białym widać ile warte są jego wywody... Kolejne przekłamanie jest w tekście, że Alessia odmówiła rozmowy. Alessia odmówiła jedynie rozmowy w tonie utrzymywanym przez 6birc (cytat: Uprzedzam, że na kolejną wiadomość w podobnym tonie nie odpowiem, a ataków osobistych nie będę tolerować w nieskończoność).
Użytkownik 6birc ma coś ewidentnie do Alessi personalnie, skoro tak zawzięcie się jej czepia i chce ją zniechęcić do projektu. Bo czepia się wyraźnie użytkownika, a nie zasad i zwyczajów, które zawsze można przedyskutować, a nowe propozycje przegłosować. Dziwowisko jest tym większe, że Alessia - w przeciwieństwie do 6birc, którego teksty do Alessi naszpikowane są atakami - trzymała się wikietykiety: pochwaliła go za zainteresowanie projektem, używała słowa proszę i jak krowie na rowie wyjaśniała, co było nie tak w jego edycjach. Nic dziwnego, że z tego projektu wszyscy inni administratorzy pouciekali; trzeba mieć zdrowie, żeby się użerać z osobami z niedostosowaniem społecznym. Zaczynam wątpić, że pojawienie się tu 6birc faktycznie jest przypadkowe.
A pomijając wszystko, nawet jeśli nie zajrzało się do zasad, a potrafi się czytać i jeszcze do tego zna się wikikod, to patrząc jak zbudowane jest hasło bez trudu można dodać cytat lub coś uzupełnić, nie zmieniając rażąco formatowania. Bynajmniej nie chcę zakładać złej woli (chociaż deklaracja wojowania jest bardzo wyraźna, a jak widać powyżej nie ma nic przeciwko atakom na użytkowników; szkoda, że nie zajrzał na stronę Wikipedia:Wikietykieta, która chyba należy do oficjalnych zasad, a na niej widnieje "unikaj atakowania osób"; o zwykłej kulturze już nie wspomnę), ale może to po prostu prowokacja? Zwłaszcza że użytkownik 6birc wprowadza samowolnie zwyczaje, które nie są przedyskutowane i zaakceptowane przez społeczność Wikicytatów (zob. Szablon:Odpowiedziałem/opis).
Cała ta sytuacja jest więc nie tylko atakiem na dwoje użytkowników, a zwłaszcza na Alessię (ale to mogło paść na każdego; sam bym cofnął te zmiany, gdybym akurat był wtedy na Wikicytatach), ale przede wszystkim uderza w same Wikicytaty. Można kogoś lubić bądź nie, ale chyba nie można pozwalać na to, by ktoś niszczył to, co zostało - nie bez trudu - osiągnięte. Dziecko Szczęścia (dyskusja) 02:25, 11 gru 2013 (CET)[odpowiedz]