Johannes Kepler: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
+kat.
Alessia (dyskusja | edycje)
+1
Linia 3: Linia 3:
* Bóg jest matematykiem.
* Bóg jest matematykiem.
** Zobacz też: [[Bóg]], [[matematyka]]
** Zobacz też: [[Bóg]], [[matematyka]]

* Geometria ma dwa wielkie skarby: jednym z nich jest twierdzenie Pitagorasa, a drugim podział odcinka w złoty sposób; pierwszy z nich możemy porównać do złota, a drugi do drogocennego klejnotu.
** Źródło: Łukasz Michalik, [http://figeneration.pl/%CF%86-albo-zloty-podzial-czyli-piekno-i-harmonia-opisane-liczbami ''Φ albo złoty podział, czyli piękno i harmonia opisane liczbami'', Figeneration.pl, 29 kwietnia 2013]
** Zobacz też: [[odcinek]], [[Pitagoras]]


* Należy stworzyć statki i żaglowce, poruszane niebieską bryzą. Wtedy nie zabraknie śmiałków, którym niestraszna pustka kosmosu.
* Należy stworzyć statki i żaglowce, poruszane niebieską bryzą. Wtedy nie zabraknie śmiałków, którym niestraszna pustka kosmosu.

Wersja z 10:31, 3 cze 2013

Johannes Kepler

Johannes Kepler (1571–1630) – niemiecki matematyk, fizyk i astronom.

  • Należy stworzyć statki i żaglowce, poruszane niebieską bryzą. Wtedy nie zabraknie śmiałków, którym niestraszna pustka kosmosu.
  • Nie pytamy o to, jaki jest pożytek z ptasiego śpiewu, ponieważ śpiew jest przyjemnością ptaków, odkąd zostały stworzone dla śpiewania. Podobnie nie powinniśmy pytać, dlaczego umysł człowieka zadręcza się zgłębianiem sekretów niebios […] Różnorodność zjawisk Natury jest tak wielka, a skarby ukryte w niebiosach tak ogromne właśnie po to, aby ludzkiemu umysłowi nigdy nie brakło świeżej strawy.
    • Źródło: Mysterium Cosmographicum
  • Radość jest potrzebą, siłą i wartością życia.
  • Za każdym razem, kiedy pada śnieg, jego pierwotne elementy niezmiennie mają kształt sześcioramiennej gwiazdki. To musi mieć swoją określoną przyczynę, a jeśli jest przypadkowe, to dlaczego nie spotyka się pięcio– lub siedmioramiennych gwiazdek?
    • Źródło: traktat O śniegu sześciokątnym (łac. De nive sexangula, 1611)