Tytoń: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
kat.
m drobne merytoryczne
Linia 4: Linia 4:
** Autor: [[Władysław Bodnicki]], [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=14805 ''Prawo wyboru'', „Życie Literackie” nr 15, 8 kwietnia 1956, s. 4]
** Autor: [[Władysław Bodnicki]], [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=14805 ''Prawo wyboru'', „Życie Literackie” nr 15, 8 kwietnia 1956, s. 4]


* Logicznie rzecz biorąc, brak powodu, żeby nie skazywać na śmierć za tytoniu i na długoletnie zamknięcie za picie alkoholu. Są to narkotyki niebezpieczne, jednakże, choć tytoń miał w niektórych krajach swoich powieszonych męczenników, srogie edykty przeciwko niemu poszły w zapomnienie, natomiast picie po przegranej prohibicji w Ameryce stało się rytuałem dowodzącym, że ktoś jest normalnym, porządnym, lojalnym obywatelem.
* Logicznie rzecz biorąc, brak powodu, żeby nie skazywać na śmierć za palenie tytoniu i na długoletnie zamknięcie za picie alkoholu. Są to narkotyki niebezpieczne, jednakże, choć tytoń miał w niektórych krajach swoich powieszonych męczenników, srogie edykty przeciwko niemu poszły w zapomnienie, natomiast picie po przegranej prohibicji w Ameryce stało się rytuałem dowodzącym, że ktoś jest normalnym, porządnym, lojalnym obywatelem.
** Autor: [[Czesław Miłosz]], ''Widzenia nad zatoką San Francisco'', Instytut Literacki, Paryż 1969.
** Autor: [[Czesław Miłosz]], ''Widzenia nad zatoką San Francisco'', Instytut Literacki, Paryż 1969.



Wersja z 19:51, 16 maj 2013

Morfologia tytoniu

Tytoń (łac. Nicotiana L.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny psiankowatych. Tytoń szlachetny uprawiany jest powszechnie jako surowiec do produkcji wyrobów tytoniowych.

  • Logicznie rzecz biorąc, brak powodu, żeby nie skazywać na śmierć za palenie tytoniu i na długoletnie zamknięcie za picie alkoholu. Są to narkotyki niebezpieczne, jednakże, choć tytoń miał w niektórych krajach swoich powieszonych męczenników, srogie edykty przeciwko niemu poszły w zapomnienie, natomiast picie po przegranej prohibicji w Ameryce stało się rytuałem dowodzącym, że ktoś jest normalnym, porządnym, lojalnym obywatelem.
    • Autor: Czesław Miłosz, Widzenia nad zatoką San Francisco, Instytut Literacki, Paryż 1969.
  • Powstrzymanie epidemii palenia tytoniu to jedno z priorytetowych zadań zdrowia publicznego, którego celem powinno być zupełne uwolnienie społeczeństwa od tego nałogu.
    • Autor: prof. Andrzej Pająk
    • Źródło: Anna Wojnar, O szkodliwości palenia tytoniu raz jeszcze, „Alma Mater” nr 124, wrzesień 2010, s. 68.

Zobacz też: