Robert Nozick: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Alessia (dyskusja | edycje)
m kat.
m r2.7.1) (Robot dodał li:Robert Nozick
Linia 19: Linia 19:
[[en:Robert Nozick]]
[[en:Robert Nozick]]
[[it:Robert Nozick]]
[[it:Robert Nozick]]
[[li:Robert Nozick]]

Wersja z 16:10, 9 gru 2011

Robert Nozick (1938–2002) – amerykański filozof polityki, profesor Uniwersytetu Harvarda.

Anarchia, państwo, utopia

  • Istnieją tylko ludzie, konkretni ludzie i ich indywidualne życie. Kiedy poświęca się kogokolwiek dla dobra innych, wykorzystuje się go, a korzyść odnoszą inni.(...) Kiedy mówi się o jakimś ogólnym dobru społecznym, jedynie maskuje to sytuację.
  • Opodatkowanie zapłaty za pracę stoi na równi z pracą przymusową. Niektórzy uważają tę tezę za prawdziwą w sposób oczywisty: zabieranie zapłaty za n godzin pracy przypomina zabieranie komuś n godzin pracy; jest niczym zmuszanie kogoś do pracy przez n godzin nie dla swoich celów.
  • Państwo minimalne jest najbardziej rozbudowanym państwem jakie można usprawiedliwić. Każde bardziej rozbudowane państwo narusza ludzkie prawa.
  • Przejmowanie wyników czyjejś pracy, równa się przyjmowaniu czyjegoś czasu i dyktowania temu komuś rozmaitych działań.
  • Państwo minimalne uważa nas za nienaruszalne jednostki, których innym nie wolno używać w określony sposób jako środka, narzędzia, instrumentu czy bogactwa; uważa nas za osoby mające indywidualne praca i obdarzone wynikającą z tego godnością. Respektuje nasze prawa, a przez to szanując nas, państwo to pozwala nam decydować o naszym życiu indywidualnie albo z kimś z kim tylko chcemy i realizować nasze cele i koncepcje nas samych tak dalece jak tylko potrafimy, korzystając z dobrowolnego wsparcia ze strony innych, obdarzonych podobną godnością. Jakże by jakiekolwiek państwo czy społeczeństwo śmiało zrobić więcej. Albo mniej.