Aleksander Wolszczan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Madeline 7 (dyskusja | edycje)
m drobne redakcyjne, wikizacja
Szperacz (dyskusja | edycje)
m lit.
Linia 4: Linia 4:
** Źródło: wywiad Tomasza Ulanowskiego z Aleksandrem Wolszczanem; „Gazeta Wyborcza”
** Źródło: wywiad Tomasza Ulanowskiego z Aleksandrem Wolszczanem; „Gazeta Wyborcza”


* Widzę rosnący brak zrozumienia tego, czym jest nauka, jak funkcjonuje i jakie są z niej korzyści. Paradoksalnie jest to proces dokładnie odwrotny do tego, który powinien miec miejsce w obliczu błyskawicznego rozwoju technologii, u której podstaw leży przecież nauka.<br>Trzeba zdjąć z nauki szatę magii i zlikwidować barierę, która oddziela naukowców od innych ludzi. Każdy powinien rozumieć swoje otoczenie i to, co się wokół dzieje. Każdemu jest potrzebna metoda naukowa i elementarna zdolność myślenia w sposób naukowy. Takie podejście do życia byłoby bardzo pomocne.
* Widzę rosnący brak zrozumienia tego, czym jest nauka, jak funkcjonuje i jakie są z niej korzyści. Paradoksalnie jest to proces dokładnie odwrotny do tego, który powinien mieć miejsce w obliczu błyskawicznego rozwoju technologii, u której podstaw leży przecież nauka.<br>Trzeba zdjąć z nauki szatę magii i zlikwidować barierę, która oddziela naukowców od innych ludzi. Każdy powinien rozumieć swoje otoczenie i to, co się wokół dzieje. Każdemu jest potrzebna metoda naukowa i elementarna zdolność myślenia w sposób naukowy. Takie podejście do życia byłoby bardzo pomocne.
** Źródło: wywiad Piotra Cieślińskiego z Aleksandrem Wolszczanem; „Gazeta Wyborcza”, 7 września 2011
** Źródło: wywiad Piotra Cieślińskiego z Aleksandrem Wolszczanem; „Gazeta Wyborcza”, 7 września 2011
**Zobacz też: [[nauka]]
**Zobacz też: [[nauka]]

Wersja z 06:32, 8 wrz 2011

Aleksander Wolszczan

Aleksander Wolszczan (ur. 1946) – polski astronom, odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego.

  • Te moje planety wyglądały początkowo jak wynik niedokładnej analizy. Warto więc mieć oczy szeroko otwarte i nie poddawać się rutynie. Bo ona, choć potrzebna, zabija postęp. Trzeba zawsze o tym pamiętać. To jedyny sposób, by od czasu do czasu wyłamać się z rygorów przyzwyczajenia i zrobić krok naprzód.
    • Źródło: wywiad Tomasza Ulanowskiego z Aleksandrem Wolszczanem; „Gazeta Wyborcza”
  • Widzę rosnący brak zrozumienia tego, czym jest nauka, jak funkcjonuje i jakie są z niej korzyści. Paradoksalnie jest to proces dokładnie odwrotny do tego, który powinien mieć miejsce w obliczu błyskawicznego rozwoju technologii, u której podstaw leży przecież nauka.
    Trzeba zdjąć z nauki szatę magii i zlikwidować barierę, która oddziela naukowców od innych ludzi. Każdy powinien rozumieć swoje otoczenie i to, co się wokół dzieje. Każdemu jest potrzebna metoda naukowa i elementarna zdolność myślenia w sposób naukowy. Takie podejście do życia byłoby bardzo pomocne.
    • Źródło: wywiad Piotra Cieślińskiego z Aleksandrem Wolszczanem; „Gazeta Wyborcza”, 7 września 2011
    • Zobacz też: nauka