Carl Sagan: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 13 bajtów ,  14 lat temu
m
formatowanie automatyczne
m (rekat)
m (formatowanie automatyczne)
[[deGrafika:Carl Sagan]] [[en:CarlPlanetary Sagan]] [[es:Carl Sagan]] [[it:Carl Sagan]] [[pt:Carl Sagan]] [[sl:Carl Sagan]] [[tr:Society.JPG|thumb|Carl Sagan]]
'''[[w:Carl Sagan|Carl Edward Sagan]]''' (1934-19961934–1996), amerykański astronom i popularyzator nauki.
 
[[Kategoria:Amerykańscy astronomowie|Sagan, Carl]]
[[Grafika:Carl Sagan Planetary Society.JPG|thumb|right|190px|Carl Sagan]]
'''[[w:Carl Sagan|Carl Edward Sagan]]''' (1934-1996), amerykański astronom i popularyzator nauki.
 
* Cywilizacje albo wychodzą w kosmos, albo giną.
 
* Niewykluczone, że w niektórych z tych doktryn tkwi ziarno prawdy, ale ich powszechna akceptacja wskazuje na brak intelektualnego rygoru i sceptycyzmu oraz na zastępowanie doświadczenia przez iluzje i marzenia.
 
* Religie, które nie dostosowują się do zmian naukowych i społecznych, są moim zdaniem skazane na zanik. Zbiór przekonań może się rozwijać i zachować znaczenie tylko wtedy, gdy reaguje na najpoważniejsze zarzuty, jakie można wytoczyć przeciw niemu. (...) Moim zdaniem religie dla własnego dobra powinny zachęcać do sceptycznej oceny dowodów, na których opierają się ich fundamentalne zasady. Nie ma wątpliwości, że religie zapewniają pociechę i wsparcie, są podporą emocjonalną i mogą być użyteczne społecznie. Z tego jednak nie wynika, że religie powinny być chronione przed krytyką i sceptyczną analizą. (...) Twierdzę, że jeżeli jakiś system wierzeń nie może przetrwać krytyki, to nie warto go głosić. Te, które są w stanie przetrwać krytyczną ocenę, zapewne zawierają przynajmniej jądro prawdy.
 
* Wśród zwykłych liczb ukryła się nieskończoność liczb przestępnych, których obecności nigdy by się nie domyślono, gdyby nie zajrzano w głąb matematyki.
{{osobne|Świat nawiedzany przez demony}}
 
* Ilekroć myślę o tych odkryciach, czuję dreszcz podziwu, a moje serce zaczyna bić szybciej. Nie mogę się temu oprzeć. Nauka jest zachwytem i rozkoszą. (...) Niemal każdy naukowiec w chwili odkrycia lub nagłego zrozumienia, doświadczył pełnego czci podziwu. Nauka czysta nauka, nauka nie wykorzystywana do jakiegokolwiek praktycznego celu, ale dla siebie samej budzi silne emocje u osób ją uprawiających, jak również u tych nienaukowców, którzy od czasu do czasu próbują zapoznać się z tym, co zostało niedawno odkryte.
 
* Opowieści o UFO zostały wymyślone głównie w celu zaspokojenia potrzeb religijnych. W czasach gdy rozwój nauki utrudnia bezkrytyczną akceptację starych religii, zaproponowano alternatywę dla hipotezy Boga. Hipoteza ta przystrojona jest w naukowy żargon, niezwykłe możliwości istot z obcych planet są 'wyjaśnione' przez pozornie naukową terminologię, bogowie i demony dawnych czasów zstąpiły z nieba, by nawiedzać nas, by przedstawiać nam prorocze wizje i kusić obrazami bardziej obiecującej przyszłości. Rodzi się tajemnicza religia epoki kosmicznych podróży.
** Zobacz też: [[UFO]]
 
 
[[Kategoria:Amerykańscy astronomowie|Sagan, Carl]]
 
[[de:Carl Sagan]]
[[en:Carl Sagan]]
[[es:Carl Sagan]]
[[it:Carl Sagan]]
[[pt:Carl Sagan]]
[[sl:Carl Sagan]]
[[tr:Carl Sagan]]

Menu nawigacyjne