Anthony de Mello: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 4 bajty ,  14 lat temu
m
formatowanie automatyczne
mNie podano opisu zmian
m (formatowanie automatyczne)
'''[[w:pl:Anthony de Mello|Anthony de Mello]]''' (1931-19871931–1987), pochodzący z Indii, jezuita, filozof i mistyk chrześcijański, w którego poglądach widoczne są wyraźnie wpływy buddyzmu i taoizmu.
[[de:Anthony de Mello]]
[[en:Anthony de Mello]]
[[gl:Anthony de Mello]]
[[hu:Anthony de Mello]]
[[sk:Anthony de Mello]]
[[sl:Anthony de Mello]]
 
[[Kategoria:Indyjscy filozofowie|Mello, Anthony de]]
[[Kategoria:Duchowni katoliccy|Mello, Anthony de]]
'''[[w:pl:Anthony de Mello|Anthony de Mello]]''' (1931-1987), pochodzący z Indii, jezuita, filozof i mistyk chrześcijański, w którego poglądach widoczne są wyraźnie wpływy buddyzmu i taoizmu.
 
==Przebudzenie==
* Jeśli nie jesteś szczęśliwy, to oznacza tylko tyle, że koncentrujesz się na tym, czego nie masz. W przeciwnym razie musiałbyś doświadczać błogostanu.
 
* Kłopot z większością ludzi polega na tym, że są straszliwie zajęci organizowaniem rzeczywistości, której nawet nie rozumieją. (...) rzeczy nie potrzebują być organizowane. (...) Rzeczy potrzebują jedynie zrozumienia. Jeśli je zrozumiesz, one się zmienią.
 
* Nie zmienisz się ani trochę, jeśli ograniczysz się tylko do zmiany swojego zewnętrznego świata. Jeśli podejmiesz nową pracę, zwiążesz się z nowym małżonkiem, sprawisz sobie nowy dom, to tego rodzaju zmiany ciebie samego nie zmienią.
* W miarę jak coraz mniej i mniej identyfikował się będziesz ze swoim ''ja'', zapewnisz sobie coraz lepszy kontakt ze wszystkim i ze wszystkimi. A wiesz dlaczego? Ponieważ przestajesz się bać, ze ktoś cię zrani, ze nie będzie cię lubił. Nie będziesz pragnął wywierać na nikim dobrego wrażenia. Czy potrafisz wyobrazić sobie ulgę polegająca na tym, ze poczujesz się uwolniony od tego wewnętrznego przymusu? Cóż za ulga! Wreszcie szczęście!
 
* Życie jest bankietem. Tragedią tego świata jest, że większość umiera na nim z głodu.
 
==Minuta [[mądrość|mądrości]]==
* Dlaczego wszyscy tutaj są tak szczęśliwi, a ja nie?<br />– Dlatego, że nauczyli się widzieć dobro i piękno wszędzie – odrzekł Mistrz.<br />– Dlaczego więc ja nie widzę wszędzie dobra i piękna?<br />– Dlatego, że nie możesz widzieć na zewnątrz siebie tego, czego nie widzisz w sobie.
 
* – Jak mogę przebaczyć innym?<br />– Gdybyś ich nigdy nie potępił, nie musiałbyś im przebaczać.
 
==Minuta nonsensu==
* Miłość przynosi ciężar i nie czuje żadnego ciężaru.
 
* Nie proś świata aby się zmienił –<br />– to Ty zmień się pierwszy.
 
* Władza nie powinna lekceważyć nieba.
 
 
[[Kategoria:Indyjscy filozofowie|Mello, Anthony de]]
[[Kategoria:Duchowni katoliccy|Mello, Anthony de]]
 
[[de:Anthony de Mello]]
[[en:Anthony de Mello]]
[[gl:Anthony de Mello]]
[[hu:Anthony de Mello]]
[[sk:Anthony de Mello]]
[[sl:Anthony de Mello]]

Menu nawigacyjne