Maciej: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2485 bajtów ,  15 lat temu
integracja
(zintegruj z Maciej (imię))
(integracja)
{{integruj z|Maciej (imię)}}
[[Kategoria:Imiona]]
'''[[w:Maciej|Maciej]]'''
*Z Dobrzyńskiej ziemi ród swój starożytny wiedli.<br>A choć od lat czterystu na Litwie osiedli,<br>Zachowali mazurską mowę i zwyczaje.<br>Jeśli który z nich dziecku imię na chrzcie daje,<br>Zawsze zwykł za patrona brać Koronijasza:<br>Świętego Bartłomieja albo Matyjasza.<br>Tak syn Macieja zawżdy zwał się Bartłomiejem,<br>A znowu Bartłomieja syn zwał się Maciejem;<br>Kobiety wszystkie chrzczono Kachny lub Maryny.<br>By rozeznać się wpośród takiej mieszaniny,<br>Brali różne przydomki od jakiej zalety<br>Lub wady, tak mężczyźni jako i kobiety.
**Autor: [[Adam Mickiewicz]], ''[[Pan Tadeusz]]'', Księga VI
 
* Maciej (24 II) do budynku rąbie drzewo.
 
* Na święty Maciej (24 II) lody wróżą długie chłody, a gdy płyną
już strugą, to i zimy niedługo.
 
* I tak w koło Macieju.
** Opis: Najbardziej znane powiedzenie, które jest w powszechnym użyciu od bardzo dawna.
 
* Maciek ja tylko żartowałem.
** Opis: To powiedzenie pochodzi z piosenki Kazika, która spowodawała, że to powiedzenie jest używane od czasu do czasu.
 
* Maciek, ja tylko żartowałem.
** Autor: Piotr Wieprzowski, piosenka pod tym tytułem
 
* Maciuś, co się stało?
** Autor: Wixiarze
** Opis: (najprawdopodobniej) na podstawie sceny z serialu Klan''
 
* Jedzie wujas jedzie, jedzie, jedzie<br>Jedzie ciotka jedzie, jedzie, jedzie <br>Wywaliła sie kolasa, wpadła ciotka pod wujasa <br>A wujas jedzie, jedzie, jedzie. <br><br>Umarł Maciek, umarł, już leży na desce <br>Żeby mu zagrali podskoczyłby jeszcze <br>Bo u Maćka taka dusza, jak zagrają to sie rusza <br>Oj dana, dana, dana, oj dana. <br><br>Umarł Maciek, umarł, już leży w kaplicy <br>Z trumny mu wystaje kawałek gromnicy <br>Które panny Maćka znały, to gromnice całowały <br>Oj dana, dana, dana, oj dana. <br><br>Umarł Maciek umarł a on dobrze czynił <br>Która miała ciasną to jej rozprzestrzenił <br>Sprowadzały matki córki by im rozprzestrzeniał dziurki <br>Oj dana, dana, dana, oj dana. <br>
** Źródło: Piosenka biesiadna ''Umarł Maciek, umarł''
 
* Idzie Maciek, idzie,<br>Z bijakiem za pasem,<br>Przyśpiewuje sobie<br>Dana, dana czasem.<br>A kto mu na drodze stoi,<br>Tego pałką przez łeb złoi.<br><br>Oj dana, dana, dana, dana, dana.<br><br>Oj, biedaż nam, bieda,<br>Że nasz Maciek chory,<br>W karczmie go nie było<br>Ze cztery wieczory;<br>Oj, któż nam tutaj zaśpiewa,<br>Oj, któż nam tu kupi piwa.<br><br>Oj dana, dana, dana, dana, dana.<br><br>Umarł Maciek, umarł,<br>Już więcej nie wstanie,<br>Zmówmy zań pobożne<br>Wieczne spoczywanie.<br>Oj, bo to był chłopak grzeczny,<br>Szkoda tylko, że nie wieczny.<br><br>Oj dana, dana, dana,dana, dana.<br><br>Położyli Maćka<br>Na sam środek wioski,<br>Zeszli się do niego<br>Kmotrzy i kumoszki.<br>Już nikt mu nie dopomoże,<br>Bo nam Maciek zmarł niebożę!<br><br>Oj dana, dana, dana, dana, dana.<br><br>Umarł Maciek, umarł,<br>Już leży na desce...<br>Gdyby mu zagrali,<br>Podskoczyłby jeszcze.<br>Bo w Mazurze taka dusza,<br>Gdy zagrają, to się rusza.<br><br>Oj dana, dana, dana, dana, dana.
** Źródło: Piosenka biesiadna ''Umarł Maciek, umarł''

Menu nawigacyjne