Benedykt XVI: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2200 bajtów ,  7 miesięcy temu
(usunięto opis zmian)
(odchudzenie bez źródła)
Znacznik: Wycofane
(usunięto opis zmian)
Znaczniki: Ręczne wycofanie zmian Wycofane
Jak Mawiał Jan Papież
 
'''[[w:Benedykt XVI|Benedykt XVI]]''' (właśc. '''Joseph Ratzinger'''; ur. 1927) – niemiecki kardynał, 1981–2005 prefekt Kongregacji Nauki Wiary, od 2002 do 2005 dziekan Kolegium Kardynalskiego, 19 kwietnia 2005 wybrany 265. (według innej rachuby 266.) [[papież]]em. 28 lutego 2013 zrezygnował z urzędu papieża.
{{indeksPL}}
[[Plik:Benedykt XVI (2010-10-17) 4.jpg|mały|{{center|Benedykt XVI, Watykan (2010)}}]]
==A==
* Antoni przyczynił się znacznie do rozwoju duchowości franciszkańskiej dzięki swojej wyjątkowej inteligencji, równowadze, gorliwości apostolskiej, a głównie mistycznej żarliwości.
* Wiemy, że „gdzie dwaj albo trzej zgromadzeni są w imię Jezusa, tam On jest pośród nich” (por. Mt 18, 20). A was jest tutaj więcej. (…) A zatem Jezus jest tutaj. Staje dzisiaj wśród młodzieży polskiej ziemi, by mówić o domu, który nigdy nie runie, bo na skale jest utwierdzony. Tak mówi Ewangelia, której słów wysłuchaliśmy przed chwilą (por. Mt 7, 24–27).
** Opis: w czasie spotkania z młodzieżą na Błoniach w Krakowie, 27 maja 2006.
** Źródło: [https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/przemowienia/pl_mlodziez-blonia_27052006.html ''Budujcie wasze życie na Chrystusie''], opoka.org.pl, 11 stycznia 2007.
 
* Wierzyć to nic innego, jak w nocy świata dotknąć ręki Boga, i tak – w ciszy – słuchać słowa i dostrzec miłość.
* Benedykt, jeden z najmniej popularnych papieży ostatnich czasów, postanowił odejść, ponieważ jego wizja władzy watykańskiej – mocno scentralizowanej i autorytarnej – nie spotkała się z dostatecznym poparciem nie tylko kościoła powszechnego, ale nawet jego najbliższego otoczenia, czyli rzymskiej kurii. To nie przypadek, że na kilka dni przed ogłoszeniem abdykacji ważna postać kurii, kardynał Paglia, wystąpił z orędziem na rzecz związków partnerskich, popierającym nowe ustawy w Wielkiej Brytanii i Francji, a tym samym wprost wymierzonym przeciw konsekwentnie antygejowskiej polityce samego Benedykta.
** Autorka: [[Agata Bielik-Robson]], [http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20130224/ojciec-odchodzi ''Ojciec odchodzi'', krytykapolityczna.pl, 24 lutego 2013]
 
* Benedykt XVI jest i pozostaje tym, kim był – fanatycznym inkwizytorem.
** Autor: [[Hubertus Mynarek]]
 
* Benedykt XVI jest najwybitniejszym współczesnym teologiem i wszechstronnym znawcą prądów umysłowych zagrażających dziś ludzkiej cywilizacji.
** Autor: [[Stanisław Wielgus]]
 
* Benedykt XVI jest pierwszym papieżem, który mówi otwarcie w książce wywiadzie „Światło świata”, że jeżeli papież nie czuje się zdolny do bycia papieżem pod względem fizycznym, psychicznym lub psychologicznym – ma prawo, a nawet obowiązek złożyć dymisję. Mamy więc do czynienia z osobą, która nie chce być papieżem za wszelką cenę i nie wyobraża sobie rządzenia Kościołem w stanie, w jakim robił to ciężko chory Wojtyła.
** Autor: [[Tadeusz Bartoś]], rozmowa Moniki Olejnik, [http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Radia-ZET/Blog/Tadeusz-Bartos-i-Marcin-Przeciszewski ''Gość Radia Zet'', 12 lutego 2013]
** Zobacz też: [[pedofilia]]
 
* Czy jest prawdopodobne, żeby papież Benedykt XVI posłał biskupa Williamsona na pertraktacje do Jerozolimy? Zakazane to nie jest, ale mądre by nie było.
** Autor: [[Władysław Bartoszewski]]
** Opis: o możliwości powołania Eriki Steinbach do rady fundacji poświęconej powojennym wysiedleniom Niemców.
** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Bartoszewski-sie-zagalopowal,wid,10856196,wiadomosc.html wp.pl], 17 lutego 2009
 
* Czy w wieku 85 i więcej lat człowiek jest jeszcze w stanie rządzić światowym mocarstwem? Można w to wątpić, widząc, jak Benedykt XVI – oderwany od codziennych realiów – nie ingeruje w kryzysy wstrząsające Kościołem.
** Autor: [[Jaś Kapela]]
** Źródło: [https://krytykapolityczna.pl/felietony/jas-kapela/episkopat-do-zwolnienia-pedofilia-w-kosciele/ ''Episkopat do zwolnienia, połowa biskupów do więzienia''], krytykapolityczna.pl, 22 maja 2019.
** Źródło: [http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23949790,stanislaw-obirek-jak-proboszcz-jan-pawel-ii-wychowal-nam-kler.html ''Stanisław Obirek: Jak Jan Paweł II wychował nam kler''], archive.is/eIdNG wyborcza.pl, 22 września 2018.
** Zobacz też: [[Angelo Sodano]], [[przestępstwaJan Paweł II]], [[Przestępstwa i wykroczenia seksualne w Kościele katolickim]], [[Stanisław Dziwisz]]
 
* Joseph Ratzinger jest wielkim teoretykiem – dostrzega i rozumie problemy, nie ma jednak temperamentu osoby, która je rozwiązuje.
** Autor: [[Marco Politi]]
** Źródło: Agnieszka Zakrzewicz, [http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/artykuly/1524657,2,rozmowa-z-watykanista-marco-politim.read ''Rozmowa z watykanistą Marco Politim Samotny papież w kryzysie'', polityka.pl, 10 marca 2012]
 
* Mówi językiem prostym zrozumiałym dla zwykłego człowieka, w czym dorównuje Janowi Pawłowi II.
** Autor: [[Wiktor Skworc]]
 
* Nowo wybrany papież Benedykt XVI jest gwarantem linii pontyfikatu papieża Jana Pawła II.
** Autor: [[Sławoj Leszek Głódź]]
 
* Ojcze Święty, gdyby Jezus dożył 80. urodzin, wyglądałby jak ty.
** Autor: Peter Seewald, autor wywiadu-rzeki
** Opis: spotkanie w Wydawnictwie Znak w 2011.
 
* Papieża Jana Pawła II wiele osób uważało za ucieleśnionego Boga i to się przenosi na stosunek do obecnego papieża. Jest to o tyle interesujące, że w tle towarzyszy temu niechęć do Niemców. Przeciętny Polak pamięta II wojnę światową i w gruncie rzeczy Niemców nie lubi. Benedyktowi wybaczono jednak nawet jego przynależność do Hitlerjugend.
** Autor: [[Maria Szyszkowska]]
 
* Ratzingera przygniotły w końcu złe wieści: skandal z pedofilią, kolejna afera bankowa, aresztowanie jego kamerdynera jako szpiega, dramatyczny spadek frekwencji w kościołach Irlandii. Można sobie wyobrazić poczucie porażki tego człowieka.
** Autor: [[Tim Parks]], ''Akt łaski Benedykta'', „Newsweek Polska” 9/2013, s. 54.
 
* Ratzinger będzie w piekle dręczony przez diabły i pedałów.
** Autor: Sabina Guzzanti
** Opis: podczas wiecu przeciwników Berlusconiego w Rzymie.
** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1556700,0,1,ratzinger-bedzie-w-piekle-dreczony-przez-pedalow,wiadomosc.html tvn24.pl], 9 lipca 2008
 
* Skoro nie udało mu się zmienić kurii, Benedykt XVI doszedł do gorzkiego wniosku: to on się zmieni, czyli odejdzie. To skrajne poświęcenie intelektualisty pokonanego przez aparat zbyt skostniały i zajęty samym sobą, by się zreformować.
** Źródło: ''Nawet święci mają czasem dość'', „La Stampa”, tłum. „Forum”, 18 lutego 2013
 
* Wybitnie uzdolniony człowiek, o wielkiej wrażliwości duchowej, jeden z najwybitniejszych teologów na świecie, na pewno będzie kontynuował i twórczo rozwijał pontyfikat swego poprzednika.
** Autor: [[Józef Michalik]]
 
[[Kategoria:Niemieccy duchowni katoliccy]]
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne