Dekalog: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 15 bajtów ,  10 miesięcy temu
m
format, dr Zmiana
(Korekta - literówka)
m (format, dr Zmiana)
'''[[w:Dekalog|Dekalog, dziesięć przykazań]]''' – [[prawo]] spisane na dwóch kamiennych tablicach, dane [[Izraelici|Izraelitom]] przy [[Góra Synaj|górze Synaj]].
* Boga trzeba słuchać, a nie ludzi. Wtedy zbyteczną będzie ustawa o aborcji, o eutanazji. Wystarczy „Nie zabijaj”. Nikogo i nigdy. Reszta jest od diabła. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. (Mt 7,1) Wierzącym nie trzeba ustawy, wystarczy sumienie. Trzeba rozliczyć afery, złodziejstwa bezbożnych, ale wystarczyłoby przykazanie: „Nie kradnij”. Nikogo nigdzie i nigdy. Zło trzeba rozliczyć do ostatniego szeląga. Ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie (por. Mt 5,18). Pan Bóg powiedział do nas „Nie cudzołóż”. Byliby ludzie piękni urodą czystego serca i czystych oczu, i czystą miłością, ale myśmy poplątali miłość z łajdactwem, małżeństwo z partnerstwem i tym grzechem zgnije współczesny świat.
** Autor: bp [[Józef Zawitkowski]]
** Źródło: [http://www.niedziela.pl/artykul/36459/Gietrzwald-Dzien-Pokuty-dla-wolnosci ''Gietrzwałd: Dzień Pokuty dla wolności''], niedziela.pl, 30 czerwca 2018
 
* Całe prawie zło bierze się stąd, że ktoś nie przestrzegał Dekalogu, że ktoś kogoś zabił, albo zranił, albo oczernił, albo obmówił, albo dał fałszywe świadectwo, (...) że ktoś zdradził żonę, porzucił rodzinę, bo mówił, że ma prawo do szczęścia. Nikt nie ma tymczasem prawa do szczęścia na czyimś nieszczęściu.
** Autor: [[Stanisław Wielgus]], homilia w sanktuarium w Chodle podczas uroczystości ku czci Narodzenia NMP i uroczystości dożynkowej, 8 września 2007
 
* Dekalog, kodeks Hammurabiego i kodeks Justyniana zostawmy w muzeach, razem z sochą, samochodem na korbkę i starą nokią.
** ŹródłoAutor: [[Jacek Dehnel]], Tablice do muzeum, Polityka nr 52(3344), 21.12-28.12.2021, s. 135, [https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/2147894,1,kawiarnia-literacka-jacek-dehnel.read. ''Tablice do muzeum''], „Polityka” nr 52(3344), 21–28 grudnia 2021, s. 135.
 
* Dekalog nie jest bynajmniej naczelnym i najwyższym prawem naszego życia moralnego; ponad nim stoją dwa naczelne drogowskazy, przykazania miłości Boga i bliźniego, w stosunku do których tamte dziesięć są tylko komentarzem.
** Źródło: ''Katolicka etyka wychowawcza'', tom II/1, Wydawnictwo Mariackie, Kraków 1948, s. 9
 
* Dziesięć przykazań to jest teoria. Postępuje się w zależności od sytuacji. Robi się dobrze albo źle w najlepszej wierze. (…) Takie moje ogólne przykazanie mogłoby brzmieć: wszystko robić w najlepszej wierze. Jak nie robisz czegoś w najlepszej wierze, to z najlepszych rzeczy mogą wyjść najgorsze. A jak robisz coś w dobrej wierze, to masz spokojne sumienie, nawet jeśli ci nie wyszło.
** Autor: [[Marek Edelman]]
** Źródło: Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, ''Marek Edelman: Bóg śpi'', wyd. Świat Książki, Warszawa 2010.
** Źródło: rozmowa Tomasza Stawiszyńskiego, ''Tropem herezji'', „Tygodnik Powszechny”, 19 października 2014.
** Zobacz też: [[sabbataizm]], [[Mojżesz]]
 
* Dekalog, kodeks Hammurabiego i kodeks Justyniana zostawmy w muzeach, razem z sochą, samochodem na korbkę i starą nokią.
** Autor: [[Jacek Dehnel]]
** Źródło: Jacek Dehnel, Tablice do muzeum, Polityka nr 52(3344), 21.12-28.12.2021, s. 135, https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/2147894,1,kawiarnia-literacka-jacek-dehnel.read.
 
'''Zobacz też:'''

Menu nawigacyjne