Bogactwo: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 786 bajtów ,  8 miesięcy temu
O rozumieniu bogactwa
m (+ 1)
(O rozumieniu bogactwa)
 
* Spotkałem w życiu wielu bogatych ludzi. Zauważyłem jednak, że ludzie bogaci nie są szczęśliwi. Praca dla nich jest jak narkotyk. W biznesie tak się człowiek zatraca, że gubi czas na życie, na rodzinę… a to przecież jest szczęście!
** Autor: [[Roman Kluska]]
 
* W najogólniejszy sposób można powiedzieć, że umysł ludzki tworzy pojęcie bogactwa poszukując zjawiska, któreby odrazu charakteryzowało sytuację gospodarczą, względnie wyniki działalności gospodarczej, jednostek lub ich zespołów. Sytuacja ta, czy wyniki działalności, mogą być ujmowane i porównywane z rozmaitych punktów widzenia, z których każdy może pociągać inny zakres pojęcia bogactwa – muszą one mieć jednak przynajmniej pewne pierwiastki wspólne.
** Autor: [[Władysław Marian Zawadzki]]
** Źródło: [https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/20299/1/025%20W%C5%81ADYS%C5%81AW%20ZAWADZKI%20RPEiS%2010%281%29%2C%201930.pdf ''Zagadnienie bogactwa społecznego'', „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”, nr 1, 1930, s. 248].
 
* W przeszłości, to znaczy w cywilizacji przedindustrialnej, szybki wzrost bogactwa zawsze wiązał się z jego terytorialnym przemieszczeniem, czyli z jego mniej lub bardziej zalegalizowaną grabieżą. Prowadzenie wojen było jedną z ważnych, by nie rzec, najważniejszą formą szybkiego wzrostu bogactwa jednostki, grupy, księstwa lub państwa.
20

edycji

Menu nawigacyjne