Przejdź do zawartości

Benedykt XVI: Różnice pomiędzy wersjami

Usunięte 1946 bajtów ,  2 lata temu
odchudzenie bez źródła
m Zabezpieczył „Benedykt XVI”: Częste wandalizmy ([edytowanie=Dozwolone tylko dla użytkowników automatycznie zatwierdzonych] (wygasa 08:01, 21 kwi 2022 (UTC)) [przenoszenie=Dozwolone tylko dla użytkowników automatycznie zatwierdzonych] (wygasa 08:01, 21 kwi 2022 (UTC)))
odchudzenie bez źródła
Znacznik: Wycofane
Linia 395:
* Benedykt, jeden z najmniej popularnych papieży ostatnich czasów, postanowił odejść, ponieważ jego wizja władzy watykańskiej – mocno scentralizowanej i autorytarnej – nie spotkała się z dostatecznym poparciem nie tylko kościoła powszechnego, ale nawet jego najbliższego otoczenia, czyli rzymskiej kurii. To nie przypadek, że na kilka dni przed ogłoszeniem abdykacji ważna postać kurii, kardynał Paglia, wystąpił z orędziem na rzecz związków partnerskich, popierającym nowe ustawy w Wielkiej Brytanii i Francji, a tym samym wprost wymierzonym przeciw konsekwentnie antygejowskiej polityce samego Benedykta.
** Autorka: [[Agata Bielik-Robson]], [http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20130224/ojciec-odchodzi ''Ojciec odchodzi'', krytykapolityczna.pl, 24 lutego 2013]
 
* Benedykt XVI jest i pozostaje tym, kim był – fanatycznym inkwizytorem.
** Autor: [[Hubertus Mynarek]]
 
* Benedykt XVI jest najwybitniejszym współczesnym teologiem i wszechstronnym znawcą prądów umysłowych zagrażających dziś ludzkiej cywilizacji.
** Autor: [[Stanisław Wielgus]]
 
* Benedykt XVI jest pierwszym papieżem, który mówi otwarcie w książce wywiadzie „Światło świata”, że jeżeli papież nie czuje się zdolny do bycia papieżem pod względem fizycznym, psychicznym lub psychologicznym – ma prawo, a nawet obowiązek złożyć dymisję. Mamy więc do czynienia z osobą, która nie chce być papieżem za wszelką cenę i nie wyobraża sobie rządzenia Kościołem w stanie, w jakim robił to ciężko chory Wojtyła.
Linia 417 ⟶ 411:
** Autor: [[Tadeusz Bartoś]], rozmowa Moniki Olejnik, [http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Radia-ZET/Blog/Tadeusz-Bartos-i-Marcin-Przeciszewski ''Gość Radia Zet'', 12 lutego 2013]
** Zobacz też: [[pedofilia]]
 
* Czy jest prawdopodobne, żeby papież Benedykt XVI posłał biskupa Williamsona na pertraktacje do Jerozolimy? Zakazane to nie jest, ale mądre by nie było.
** Autor: [[Władysław Bartoszewski]]
** Opis: o możliwości powołania Eriki Steinbach do rady fundacji poświęconej powojennym wysiedleniom Niemców.
** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Bartoszewski-sie-zagalopowal,wid,10856196,wiadomosc.html wp.pl], 17 lutego 2009
 
* Czy w wieku 85 i więcej lat człowiek jest jeszcze w stanie rządzić światowym mocarstwem? Można w to wątpić, widząc, jak Benedykt XVI – oderwany od codziennych realiów – nie ingeruje w kryzysy wstrząsające Kościołem.
Linia 430 ⟶ 419:
** Autor: [[Jaś Kapela]]
** Źródło: [https://krytykapolityczna.pl/felietony/jas-kapela/episkopat-do-zwolnienia-pedofilia-w-kosciele/ ''Episkopat do zwolnienia, połowa biskupów do więzienia''], krytykapolityczna.pl, 22 maja 2019.
** Zobacz też: [[Angelo Sodano]], [[Jan Paweł II]], [[Przestępstwaprzestępstwa i wykroczenia seksualne w Kościele katolickim]], [[Stanisław Dziwisz]]
 
* Joseph Ratzinger jest wielkim teoretykiem – dostrzega i rozumie problemy, nie ma jednak temperamentu osoby, która je rozwiązuje.
** Autor: [[Marco Politi]]
** Źródło: Agnieszka Zakrzewicz, [http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/artykuly/1524657,2,rozmowa-z-watykanista-marco-politim.read ''Rozmowa z watykanistą Marco Politim Samotny papież w kryzysie'', polityka.pl, 10 marca 2012]
 
* Mówi językiem prostym zrozumiałym dla zwykłego człowieka, w czym dorównuje Janowi Pawłowi II.
** Autor: [[Wiktor Skworc]]
 
* Nowo wybrany papież Benedykt XVI jest gwarantem linii pontyfikatu papieża Jana Pawła II.
** Autor: [[Sławoj Leszek Głódź]]
 
* Ojcze Święty, gdyby Jezus dożył 80. urodzin, wyglądałby jak ty.
Linia 449 ⟶ 432:
** Autor: Peter Seewald, autor wywiadu-rzeki
** Opis: spotkanie w Wydawnictwie Znak w 2011.
 
* Papieża Jana Pawła II wiele osób uważało za ucieleśnionego Boga i to się przenosi na stosunek do obecnego papieża. Jest to o tyle interesujące, że w tle towarzyszy temu niechęć do Niemców. Przeciętny Polak pamięta II wojnę światową i w gruncie rzeczy Niemców nie lubi. Benedyktowi wybaczono jednak nawet jego przynależność do Hitlerjugend.
** Autor: [[Maria Szyszkowska]]
 
* Ratzingera przygniotły w końcu złe wieści: skandal z pedofilią, kolejna afera bankowa, aresztowanie jego kamerdynera jako szpiega, dramatyczny spadek frekwencji w kościołach Irlandii. Można sobie wyobrazić poczucie porażki tego człowieka.
** Autor: [[Tim Parks]], ''Akt łaski Benedykta'', „Newsweek Polska” 9/2013, s. 54.
 
* Ratzinger będzie w piekle dręczony przez diabły i pedałów.
** Autor: Sabina Guzzanti
** Opis: podczas wiecu przeciwników Berlusconiego w Rzymie.
** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1556700,0,1,ratzinger-bedzie-w-piekle-dreczony-przez-pedalow,wiadomosc.html tvn24.pl], 9 lipca 2008
 
* Skoro nie udało mu się zmienić kurii, Benedykt XVI doszedł do gorzkiego wniosku: to on się zmieni, czyli odejdzie. To skrajne poświęcenie intelektualisty pokonanego przez aparat zbyt skostniały i zajęty samym sobą, by się zreformować.
Linia 473 ⟶ 448:
** Opis: o mianowaniu Ernsta von Freyberga na szefa banku watykańskiego IOR.
** Źródło: ''Nawet święci mają czasem dość'', „La Stampa”, tłum. „Forum”, 18 lutego 2013
 
* Wybitnie uzdolniony człowiek, o wielkiej wrażliwości duchowej, jeden z najwybitniejszych teologów na świecie, na pewno będzie kontynuował i twórczo rozwijał pontyfikat swego poprzednika.
** Autor: [[Józef Michalik]]