Bogusław Żurakowski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 12 bajtów ,  3 miesiące temu
m
drobne merytoryczne
m (drobne merytoryczne)
 
[[Plik:Bogusław Żurakowski.jpg|mały|<{{center>|Bogusław Żurakowski, portret autorstwa [[w:pl:Zbigniew Kresowaty|Zbigniewa Kresowatego]]</center>}}]]
'''[[w:Bogusław Żurakowski|Bogusław Żurakowski]]''' (ur. 19391939–2020) – polski poeta, literaturoznawca, aksjolog, pedagog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
==Cytaty z wierszy==
* Być wczesnojesiennym drzewem,<br />Być aniołem na czatach.<br />Złote liście rozdane.<br />Zieleń oczekiwaniem. Przybyłeś<br />W porę.
* Poezja ta nie identyfikuje się z żadną aktualnie funkcjonującą formułą: „lingwistyczną”, „kulturową”, „wyobraźniową” itd. Istnienie zawdzięcza spontaniczności. (…) Jej odbiór – proces czytania – przypomina trochę kontemplowanie natury. Uwypuklenie w tytule zbioru właśnie poczucia natury, ściślej, naturalności, a więc i poczucia realizmu, harmonii, ciągłości, upewnia w przekonaniu, że poetka ten program realizuje najzupełniej świadomie. (…) Poetka instynktowanie ominęła pułapki, jakie zawierają „szkoły” poetyckie. Wypowiadając w pełni ukształtowaną osobowość – właśnie ukształtowaną, a nie skonstruowaną – zarazem dostarcza satysfakcji czytelnikowi, który w poezji szuka nie sztuczności, lecz wiedzy o człowieku i żywej, prawdziwie osobistej mowy.
** Opis: o poezji [[Teresa Ferenc|Teresy Ferenc]] po ukazaniu się jej zbioru pt. ''Godność natury''.
** Źródło: Teresa Ferenc, ''Poezje wybrane'', wydawnictwo Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1980, ISBN 8320532183. s. 132–133.
 
* Poszukiwał w życiu piękna. Edek z tego pierwszego dziesięciolecia (1961–71) to postać, którą nazwałbym platończykiem (mając na uwadze te trzy nadwartości platońskie: Dobro, Piękno, Prawdę). Wszystko, co Sted napisał, jest prawdą, tam nie ma tzw. fikcji literackiej, np. nie ma groteski – tak przecież w tym czasie modnej. W prozie są to zdarzenia, które przeżył na własnej skórze, to jest proza autentyczna.
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Żurakowski, Bogusław}}
[[Kategoria:Polscy badacze literatury]]
[[Kategoria:Polscy poeci współcześni]]
16 648

edycji

Menu nawigacyjne